Yoganın Psikoloji Üzerindeki Etkisi

10.05.2022
7.070

Yoga, Hindistan kaynaklı fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Çok eski bir tarihe sahip olan yoga, fiziksel ve zihinsel olarak verimi arttırmak için yapılan hareket, nefes çalışmaları ve meditasyon içeren egzersiz şeklidir. Yoganın amacı zihin ve bedende farkındalık, odaklanma, rahatlama yaratmak ve daha fazla anda kalabilmeyi sağlamaktır. Yoga yapmanın beden ve ruh sağlığına pek çok yönden faydası bulunmaktadır. Mevam Psikoloji olarak bu yazımızda sizlere yoganın ruh sağlığına olan faydalarından bahsedeceğiz.

Yoganın Ruh Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Yoga, direkt olarak zihne bağlı bir durumdur. Stresi azaltabilme özelliğinin yanı sıra, vücudun daha esnek olmasını ve zorlu hareketlerin yapılabilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda yoga, anksiyeteyi azaltır ve kişinin daha mutlu olmasını sağlamaktadır. Yoganın ruh sağlığına olan faydaları aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Stresi Azaltır: Stres, günlük hayatı kötü yönde etkileyen ve kişiyi sınırlayan bir durumdur. Çoğu zaman ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir, fakat yoga sayesinde stres seviyesi kontrol altına alınabilir.
 • Daha İyi Bir Uyku Sağlar: Stres, uyku düzenliği ve eksikliği ile oldukça yakından ilişkilidir. Pek çok insan uyku problemleri yaşamaktadır. Bu problemin üstünden gelebilmek için pek çok insan uyku hapları almak gibi yöntemlere başvurmaktadır. Hapların yanı sıra egzersiz de stres seviyesini azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Egzersiz çeşitlerinden biri olarak bilinen yoga sayesinde vücuttaki melatonin üretimi artar ve daha rahat bir uyku sağlanmış olur.
 • Daha Mutlu Olmayı Sağlar: Her zaman neşeli ve iyi bir ruh halinde olmak neredeyse imkansızdır, fakat yoga yapmak kişinin sakinlik seviyesini değiştirmekte ve çoğu zaman uyum seviyesine ulaştırmaktadır. Yoga yapmak aynı zamanda serotonin seviyesini arttırmaktadır. Bu durum kişinin daha neşeli hissetmesine yardımcı olmaktadır.
 • Konsantrasyon Yükselir: Kişinin konsantrasyonu oldukça önemlidir çünkü konsantrasyon daha iyi öğrenmeyi, bilgileri daha basit bir şekilde anlamayı sağlar ve hafızayı güçlendirir. Yoga, konsantrasyon gerektiren bir aktivitedir. Konsantrasyonu oluşturmanın ve güçlendirmenin en temel sebebi yogadır.
Yoga ve Psikoloji

Yogaya başlamak için daha fazla beklemeyin ve hemen başlayın! Yoga yaparak hayatınızın refah ve denge seviyesini arttırabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Yoga bir din midir?

Yoga bir din değildir, binlerce yıldır uygulanan bir sanat ve bilimdir. Yoga, herhangi bir inanış tarzını dayatmaz ve her türlü inanışa sahip olan insan yoga yapabilir.

 • Kaç yaşında yoga yapabilirim?

Yoga her yaşta kişi tarafından yapılabilen bir eylemdir. Bu noktada önemli olan seviyenize uygun bir yoga dersi ile başlamanızdır.

 • Yogada her pozu yapamıyorum. Bu durum sorun yaratır mı?

Hayır, sorun yaratmaz, aksine her pozisyon her beden için iyi değildir. Bedeniniz hangi pozisyon için müsaitse o hareketli yapmanız oldukça yeterlidir.

 • Yoga bir din midir?
 • Yoga bir din değildir, binlerce yıldır uygulanan bir sanat ve bilimdir. Yoga, herhangi bir inanış tarzını dayatmaz ve her türlü inanışa sahip olan insan yoga yapabilir.

 • Kaç yaşında yoga yapabilirim?
 • Yoga her yaşta kişi tarafından yapılabilen bir eylemdir. Bu noktada önemli olan seviyenize uygun bir yoga dersi ile başlamanızdır.

 • Yogada her pozu yapamıyorum. Bu durum sorun yaratır mı?
 • Hayır, sorun yaratmaz, aksine her pozisyon her beden için iyi değildir. Bedeniniz hangi pozisyon için müsaitse o hareketli yapmanız oldukça yeterlidir.

  [Toplam: 2 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.