Yaygın Anksiyete Bozukluğu

08.11.2020
824

Yaygın anksiyete bozukluğu ya da halk arasında bilinen adıyla kaygı bozukluğu sıkça karşılaştığımız durumlardan biridir ve ağırlaşması halinde psikoloğa danışılması gerekmektedir. Bildiğiniz üzere kaygı yaşamımızda olması gereken bir duygu birikimidir. Kaygılı olmak bizi her zaman en iyi ve en kötü senaryolara hazırlar. Ancak, yaygın anksiyete bozukluğunda yani kaygı bozukluğunda aşırı kaygılanmak bu hastalığın asıl nedenidir. Olur olmaz her şeyden kaygılanmak ve aşırı endişe duymak bu hastalığın başlangıcı olarak sayılabilir. Sürekli kaygı halinde bulunmak kişinin yaşamını engeller ve rutin olarak yapılması gereken şeyleri yaptıramaz bir seviyeye getirir. Bu durumda kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin profesyonel olarak kişiye özel terapi uygulanması gerekmektedir.

Yaygın anksiyete bozukluğu kişinin iyi bir şey olduğunda bile kaygılanmasını sağlar ve kişiye hayatı adeta zindana çevirir. Dolayısıyla herhangi bir belirti gösterildiği takdirde veya teşhis konulduğu takdirde acilen psikoloji danışmanlığı hizmetini almalıdır. Aksi halde kişi hem kendine hem de çevresine manevi olarak zararlar verebilir. Yaygın anksiyete bozukluğunun görülme sıklığı çok yüksek değildir. Ortalama olarak her 100 kişiden 5 kişi hayatının belirli bir kısmında bu problemi yaşamaktadır. Bu yaşanan psikolojik problem tabii ki kalıcı değildir. Kişiye özel terapilerle bu hastalık yüzde yüz bir şekilde giderilmektedir. 

Yayın Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

    Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan hastalarda bu sayacağımız belirtilerden en az bir adet bulunmaktadır. Hiç bulunmama gibi bir durum söz konusu değildir. Yaygın anksiyete bozukluğunun belirtileri ise şunlardır: 

  • Belirgin bir neden olmadan korku veya endişe yaşamak. 
  • Sorunu çözmede ve konsantrasyon sağlamada güçlük çekmek. 
  • Aşırı yorgunluk, halsizlik ve baş ağrıları. 
  • Sürekli tedirgin hissetme. 
  • İyi bir şey olduğunda bile tedirgin, kaygılı olmak. 

Bu hastalığın belli başlı belirtilerindendir. Dediğimiz gibi yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan hastalarda bu belirtilerden en az bir tanesi bulunmaktadır. Sizde de bu belirtilerden en az bir tanesi varsa bir psikoloğa görünmenizde ve anksiyete bozukluğu tedavisi hizmeti almanızda fayda olacaktır. 

    Sağlık hiçbir zaman ertelenmemesi gereken ihtiyaçların en başında gelmektedir. Herhangi bir sorun çıktığında kesinlikle bir beylikdüzü psikolog kliniği tarafından görünülmesi gerekmektedir. Aksi halde kişinin davranışları hem kendisine hem de çevresine zarar verebilir… 

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.