Travma Sonrası Stres Bozukluğu

22.02.2021
148

Travma sonrası stres bozukluğu, travmatik bir olayın sonrasında karşılaşılan yoğun bir stres halinde ortaya çıkması yüksek olan bir kaygı bozukluğu durumudur. Travmatik yaşantı bazen bir kişinin birebir yaşadığı bir süreç olur, bazense kişinin yakının yaşadığı ya da çevresinde gelişen bir olay sonucu da olabilir.  Travma Sonrası Stres Bozukluğu problemi ile karşı karşıya kalan birçok kişi Beylikdüzü Psikolog gibi aramalar yaparak bir sonuca ulaşmaya çalışmaktadır.

Travma

Travmatik yaşantı, hayatımızın doğal akışında aksamaya sebep olur. Bu tip deneyimleri daha çok yoğun bir stres altındayken hissederiz . Travmatik yaşantılar birey için yaşamsal tehdit içerir. Korku, dehşet ve çaresizlik gibi duyguların yaratılmasına sebep olur ve genellikle bu duygular birey tarafından kontrol edilemez. Birçok durum travmaya sebep olabilir, deprem, sel gibi doğal afetler sebep olabileceği gibi cinsel istismar, kazalar veya ölümler de travmalara sebep olabilir. Travmadan sonra bireyin yaşamı sık sık aksar. Yaşanan bu olay sonrası kişiler kendilerini iyi hissedemezler sıklıklar güvensizlik ve yalnızlık duygusu yaşarlar. Aynı travmanın tekrar yaşanabileceği korkusu sürekli akıllarında olur.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Çözümü

Travma Sonrası Stres Bozukluğu konusunda Beylikdüzü Psikolog hizmetlerinden faydalanmak size  yardımcı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki yaşanan her olay travma sonrası stres bozukluğuna sebep olmaz. Yaşanan olay sonrası kısa süreli gösterilen tepkiler normal olabilir. Ancak bu tepkiler devam ederse ve özellikle etkisini artırarak devam ederse bu kişinin mental ve fiziksel sağlığını etkilemeye başlar. Bu durum travma sonrası stres bozukluğu adıyla tanımlanmaktadır.  Beylikdüzü psikolog arayışı içinde olan birçok kişi hem fiziksel hem mental sorunlar yaşadığını belirtmektedir.

Semptomları Nelerdir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri üç gruba ayrılabilir. Bunlardan ilki yeniden yaşantılamadır. Eğer travmaya ilişkin anılardan kurtulamıyorsanız, herhangi bir şey yokken bile sürekli o anılar aklınıza geliyorsa ve kabuslarınıza giriyorsa bu yeniden yaşantılamadır. İkinci grup kaçınmadır. Eğer travmayı hatırlamanıza neden olan kişilerden, olaylardan ya da eylemlerden uzaklaşıyorsanız bu kaçınma olarak adlandırılır. Üçüncü grup ise aşırı uyarılmışlıktır. Bu durumda uyku problemleri, dikkat eksikliği, zor konsantre olma, sinir patlamaları ve ufak seslere bile irkilme gibi durumlar görülmektedir.

Travma Nasıl Tedavi Edilir?

Travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde her kişinin ihtiyaçları göz önüne alınır ve Beylikdüzü Psikolog hizmeti aldığınızda buna göre bir yöntem izlenir. Kişinin süreç hakkında bilgilendirilmesi önemlidir. İlaç tedavisi ve psikoterapi bir arada kullanılabilir.

beylikdüzü travma

Beylikdüzü psikolog fiyatları için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

[Toplam: 2 Ortamala: 4.5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.