Suçluluk Psikolojisi Nedir? Nasıl Yenilir?

25.07.2021
25

Suçluluk psikolojisi bireylerin bilerek ya da bilmeyerek yanlış bir eylem veya davranış sergilemeleri sonucunda hissetmiş oldukları duygu durumudur. Suçluluk duygusu genel olarak sağlıklı bir duygu olmasına rağmen bazı bireylerde ise bu durum aşırılaşmaya başlamakta dolayısıyla patolojik suçluluk duygusu haline dönüşmektedir. Aynı zamanda anksiyete bozukluğu olan bireylerde anksiyete suçluluk oluşması mümkündür.

Genellikle suçluluk psikolojisi çocukluk dönemlerinde başlamakta, bireylerin sosyal gelişimlerinde öğrenilen duygusal bir uyarı niteliğinde bir sistemi kapsamaktadır. Bu uyarı sistemi bireylerin herhangi bir yanlış davranış veya eylem sergilediklerinde bildirme görevine sahiptirler. Dolayısıyla bu uyarı bireylerin yapmış oldukları yanlış davranışın farkına varmalarını, yoğun suçluluk duygusu yaşamalarını, bireylerin kendilerine ve diğer bireylere nasıl zarar verdiğini göstermektedir. Suçluluk duygusu ikiye ayrılmaktadır.

Suçluluk Duygusu Nasıl Geçer?

Suçluluk Türleri Nelerdir?

 • Herhangi bir bireye yardım edilemediğinde oluşan suçluluk

Bu suçluluk türünde desteğe ihtiyaç duyan bir bireye el uzatmak istenildiğinde bireyin kendi hayatı ile destek sağlayacak birey arasında bir seçim yapmak zorunda kalması sonucu suçluluk duygusu meydana gelebilmektedir. Söz gelimi; paraya ihtiyacı olan bir bireye yardım etmek istenildiğinde kişi cüzdanında kalan son parayı vermek isteyebilir fakat eve dönmek için yol parası kalmayabilir. Son kalan parayı vermemek zorunda kalabilir ve bireyde suçluluk duygusu oluşabilmektedir.

 • Sergilenen davranış ve eyleme karşı oluşan suçluluk

Bu tür suçluluk bireylerin sergilemiş oldukları davranışlar veya eylemlerin bireyin kendisine veya başka insanlara psikolojik veya fiziksel zarar vermesi durumunda oluşan suçluluk türü olarak tanımlanmaktadır.

 • Bireyin sebep olduğunu düşündüğü bir davranışa karşı duyduğu suçluluk

Bireylerin yaşamış oldukları mutsuzluk, pişmanlık, korku gibi duyguların bazı durumlar veya olaylar kapsamında bireyin kendi düşüncelerinden kaynaklandığı görülmektedir. Suçluluk duygusu ve korku bir bireyde görülmesi en olağan iki duygu türüdür. Dolayısıyla çoğunlukla birlikte görülmektedir.

 • Bireyin başka insanlardan daha iyi olduğunu farkettiğinde meydana gelen suçluluk

Dünyada pek çok doğal afetler meydana gelebilmektedir. Bu suçluluk türü ise; herhangi bir doğal afet sonucu pek çok bireyin yaşamını yitirdiği durumlarda kurtulmuş olan bireyin kendini suçlama piskolojisi içerisine girmesi olarak  tanımlanmaktadır.

Suçluluk Psikolojisi Belirtileri Nelerdir?

 1. Aşırı hassas olmak
 2. Aşırı sorumluluk hissetmek
 3. Hareketsizleşmek
 4. Bireyin kendisini inkar duygusuyla gizlemesi
 5. Aşırı vicdan duygusu yaşamak
 6. Yanıltıcı bir şekilde yönelmek gibi bu faktörlerden herhangi birini ya da bir çoğunu yaşayan bireylerde suçluluk psikolojisinin var olduğu tespit edilmektedir.

Suçluluk Duygusunu Nasıl Yenerim?

Suçluluk duygusunu nasıl yenerim? Diye düşünen bireyler için aslında bu sürecin kolay bir süreç olmadığını belirtmek doğru olacaktır. Fakat aşağıda yer alan basamakların uygulanması durumunda suçluluk duygusunun yenilmesi oldukça kolay bir duruma dönüşecektir.

 • Birey suçluluk duygusunu tanımalı ve amacını bilmelidir.

Suçluluk duygusu bireylerin gelişmesinde oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Bireyler kendilerine ve çevresindeki başka bireylere karşı davranışlarıyla zarar verdiğinde bireyin gelişimine katkı sağladığı ve destek olduğu ifade edilmektedir. Birey başka insanlara karşı kötü veya yanlış bir davranış sergilediğinde hissetmiş olduğu duygu suçluluk duygusudur. Suçluluk duygusunun gayesi, bireylerin sergileyecek oldukları davranışları ve eylemleri yönlendirici bir etkiye sahiptir. .

 • Davranışlar gözden geçirilmelidir. Değişiklikler yapılmalıdır.

Suçluluk duygusunu tanıyan ve bilen bireyler sergilemiş oldukları yanlış davranışın düzeltilmesi için harekete geçmelidir. Burada önemli olan nokta birey davranışını ve eylemini detaylı bir şekilde değerlendirme sürecine alıp yeniden düzenlemek ve değiştirmelidir. Dolayısıyla suçluluk duygusu bireylerin kendilerini tanımalarını, değerlendirmelerini ve değiştirmelerine katkı sağlamaktadır.

Suçluluk Psikolojisi Nasıl Yenerim?

 •  Birey yanlış bir davranış veya eylem sergilediyse bu yanlışı kabullenmeli ve normal yaşamına devam etmelidir.

Her birey gündelik yaşamda yanlış davranışlar sergilemeleri oldukça doğaldır. Birey bu hususta yanlış eylemler sergilemişse, bu durumu değiştiremeyeceği kabullenmelidir. Yanlış yapılan davranışı birey düzeltmek istediğinde doğru bir zamanlama yaparak karşısındaki kişiden özür dileyerek hatasını telafi etmelidir. Bu durumlarda yapılan yanlışı veya hatayı görmezlikten gelmek bireyde suçluluk duygusunun devam edeceğini göstermektedir. Dolayısıyla birey hatasını fark edip düzeltmek için bir adım atmalı ve gündelik yaşamına devam etmelidir.

 • Yaşanmış deneyimler göz önünde bulundurulmalıdır.

Gündelik yaşamlarda pek çok durum ve olaylar kapsamında bireyler suçluluk psikolojisine bürünmektedirler. Suçluluk duygusu bu noktada daha önce yapılan yanlış davranışlardan deneyim kazanılmasını sağlar. Bu deneyimlerden bireylerin bir şeyler öğrenmesini amaçlamaktadır.

 • Hiçbir birey mükemmel değildir.

Her insan bilerek ya da bilmeyerek hatalar yapabilmekte ve suçluluk duygusunu yaşayabilmektedir. Burada önemli olan nokta birey kendini ve başkalarını suçlamadan hatalarının farkına varmasıdır.

Davranışlarında veya düşüncelerinde değişikliğe gitmelidir.  Aynı zamanda her evlilikte mükemmel bir cinsel hayat yoktur. Bireyler bu süreçte cinsel suçluluk duygusu yaşayabilmektedirler. Fakat birey bu suçluluk duygusu ile baş edemediği takdirde uzman bir psikoloğa danışması oldukça sağlıklı bir durum olacaktır. Beylikdüzü bireysel terapi ile ilgili konu başlıklarını görmek ve bu konuda hizmet almak için lütfen buraya tıklayınız.

Suçluluk Duygusu Nedir?

Kişilerin isteyerek yada istem dışı olarak birisi üzme, kırma yada yanlış bir davranış göstermesi sonucu sıklıkla hissettikleri duygu türüdür.

Suçluluk Duygusu Belirtileri Nelerdir?

Çok hassas birisi olmak, sorumluluk duygusunun ve anaç duyguların yüksek olması suçluluk duygusu belirtileri arasında yer almaktadır.

Suçluluk Duygusundan Nasıl Kurtulurum?

Her şeyin mükemmel olmadığı kanaatini kabul ederek, her şeyden kendisini sorumlu tutmaması ve normal olabileceği algısını kafasında oturtmak gerekir.

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.