Stres Yönetimi Nedir?

14.09.2021
8

Stres yönetimi ve bununla birlikte gelişen stres yönetimi teknikleri günümüzde oldukça popüler bir hale gelen iki önemli alandır. Stres insan olmanın bir parçasıdır ve günlük işlerinizi halletmek için sizi motive etmeye yardımcı olabilir. Ciddi hastalık, iş kaybı, ailede bir ölüm veya acı veren bir yaşam olayı nedeniyle oluşan yüksek stres bile yaşamın doğal bir parçası olabilir.

Kendinizi üzgün veya endişeli hissedebilirsiniz ve bu da bir süre için normaldir. Birkaç haftadan uzun süredir kendinizi kötü veya endişeli hissediyorsanız veya bu durum ev veya iş hayatınıza müdahale etmeye başlarsa doktorunuzla konuşun. Terapi, ilaç ve diğer stratejiler yardımcı olabilir. Bununla birlikte strese başa çıkma konularında gelişen birçok bireysel stres yönetim teknikleri ile de bu durumu kolayca aşabilirsiniz.

Stresle Mücadele Teknikleri;

1.    Egzersiz yapmak

Başlangıç ​​olarak, fiziksel aktivite uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ve daha iyi uyku, daha iyi stres yönetimi anlamına gelir. Doktorlar nedenini henüz tam olarak bilmiyorlar, ancak daha fazla egzersiz yapan insanlar, beyni ve vücudu yenilemeye yardımcı olan daha derin “yavaş dalga” uykuya sahip olma eğilimindedir. Sadece yatma saatine çok yakın egzersiz yapmamaya dikkat edin, bu da bazı insanlar için uykuyu bozar.

Egzersiz yapan insanlar ayrıca daha az endişeli ve kendileri hakkında daha olumlu hissetme eğilimindedir. Vücudunuz iyi hissettiğinde, zihniniz genellikle takip eder. Bu egzersizlerle bir doz stres giderici alın:

 • Koşu
 • Yüzme
 • Dans
 • Bisiklet sürmek
 • Aerobik

Resmi bir egzersiz programı için zamanınız yoksa, yine de gün boyunca hareket etmenin yollarını bulabilirsiniz.

2.    Diyet

Stresle baş etme yöntemlerinin bir diğeri de diyettir. Sağlıklı yiyecekler yemenin faydaları, belinizin ötesinde zihinsel sağlığınıza kadar uzanır. Sağlıklı bir diyet stresin etkilerini azaltabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, ruh halinizi düzenleyebilir ve kan basıncınızı düşürebilir. Çok fazla şeker ve yağ ilavesi ters etkiye sahip olabilir. Ve abur cubur, çok fazla stres altında olduğunuzda daha da çekici görünebilir.

Birkaç basit ipucu ile sağlıklı bir diyete sadık kalın;

 • Alışveriş listesi yapmak.
 • Evden çıkarken yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar taşıyın.
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durun ve dikkatsizce yememeye çalışın.
 • Bilim insanları, stresin vücut ve zihin üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olduğu görülen bazı besin maddelerini saptadılar.
 • Dengeli bir diyetin parçası olarak bunları yeterince aldığınızdan emin olun: C vitamini Magnezyum Omega-3 yağlı asitler

3.    Yoga ile Bireysel Stres Yönetimi

Yoga bireysel stres yönetimi konusunda oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bu bir egzersiz şeklidir, ancak aynı zamanda bir meditasyon da olabilir. Yoganın birçok türü vardır. Yavaş hareket etmeye, esnemeye ve derin nefes almaya odaklananlar endişenizi ve stresinizi azaltmak için en iyisidir. Yoga aynı zamanda iş hayatında stres yönetimi konusunda sizlere oldukça yardımcı olabilecek bir stres yönetim tekniğidir.

4.    Meditasyon

Bir nedenden dolayı 5.000 yıldan fazla bir süredir var. Meditasyon birçok insan için iyi çalışır ve birçok faydası vardır. Stresi, kaygıyı ve kronik ağrıyı azaltabilir, uykuyu, enerji seviyelerini ve ruh halini iyileştirebilir. Meditasyon yapmak için yapmanız gerekenler: Sakin bir yer bulun. Rahat olun (oturma veya uzanma). Dikkatinizi bir kelimeye, cümleye, nesneye ve hatta nefesinize odaklayın. Düşüncelerinizin gelip gitmesine izin verin ve onları yargılamayın.

İnsanlarla bağlantı kurun. Sizi dinleyecek bir arkadaşınızla veya aile üyenizle zaman geçirin. Sizi sakinleştirmenin ve stresinizi azaltmanın doğal bir yoludur. İnsanlarla şahsen bağlantı kurduğunuzda, vücudunuz savaş ya da kaç tepkinizi durduran bir hormon salgılar. İnsanlarla olan etkileşiminiz zaman ve stres yönetiminizde de sizlere oldukça katkı sağlayacaktır.

İnsanlara nasıl tepki verdiğiniz, stres seviyenizi doğrudan etkiler. Yanıtınızı şu ipuçlarıyla yönetin:

 • Kendinizi fazla zorlamamaya çalışın
 • Sorumluluğu paylaşın
 • Cevap vermeden önce 10’a kadar sayın
 • Isıtılmış bir durumdan uzaklaşın
 •  Müzik veya podcast’lerle dikkatinizi dağıtın

Bireysel stres yönetimi sağlamak için sizlerde Mevam Psikoloji Merkezinden destek alabilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.