Şizofreni Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

08.04.2021
77

Sağlık sektörünün ve tıbbi tanıların gelişmesi ile hastalıklara ve ruhsal problemlere karşı olan duyarlılığımız yükseldi. Çağımızın en korkulu ruhsal problemlerinden birisi olan şizofreninin tedavi sürecine de bu gelişmeler doğrudan yansıdı.

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, insanların gerçekliği anormal olarak yorumladıkları ciddi bir zihinsel bozukluktur. Halüsinasyonlar, sanrılar ve günlük işleyişi bozan son derece düzensiz düşünce ve davranışların bazı kombinasyonlarına neden olabilir ve devre dışı bırakabilir.

Şizofren hastaları ömür boyu tedavi gerektirir. Erken tedavi, ciddi komplikasyonlar gelişmeden semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Uzun vadeli görünümü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Devletimizin vermiş olduğu pek çok akıl ve ruh sağlığı hizmetleri ile şizofreni sorunu yaşayan kişilere uzun süreç boyunca destek sağlayabiliyor ve bu durumu kontrol altına almalarına olanak tanımak mümkün hale geliyor.

Şizofreni Belirtileri

Şizofreni hastalarında, düşünme (biliş), davranış ve duygularla ilgili bir dizi sorunlar olduğunu söylemek mümkün. Bu verileri bilimsel çalışmalar ile de ayrıca destekliyoruz. Belirtiler ve semptomlar değişebilir, ancak genellikle sanrılar, halüsinasyonlar veya düzensiz konuşmayı içerir ve işlev bozukluğunu yansıtır. Belirtiler şunları içerebilir:

1.    Sanrılar

Bunlar gerçekliğe dayanmayan yanlış inançlardır. Örneğin, zarar gördüğünüzü veya tacize uğradığınızı düşünüyorsunuz; belirli hareketler veya yorumlar size yöneliktir, olağanüstü bir yeteneğiniz veya şöhretiniz var; başka biri sana aşık, veya büyük bir felaket meydana gelmek üzere. Şizofreni hastalarının çoğunda sanrılar ortaya çıkar.

2.    Halüsinasyonlar

Bunlar genellikle var olmayan şeyleri görmeyi veya duymayı içerir. Yine de şizofreni hastası için, normal bir deneyimin tüm gücüne ve etkisine sahiptirler. Halüsinasyonlar duyulardan herhangi birinde olabilir, ancak sesleri işitmek en yaygın halüsinasyondur.

3.    Düzensiz Düşünme (konuşma)

Düzensiz düşünce, düzensiz konuşmadan çıkarılır. Etkili iletişim bozulabilir ve sorulara verilen yanıtlar kısmen veya tamamen ilgisiz olabilir. Nadiren konuşma, bazen kelime salatası olarak da bilinen, anlaşılamayan anlamsız kelimeleri bir araya getirmeyi içerebilir.

4.    Son Derece Düzensiz veya Anormal Motor Davranış

Bu, çocuksu aptallıktan öngörülemeyen ajitasyona kadar çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Davranış bir hedefe odaklanmaz, bu yüzden görevleri yapmak zordur. Davranış, talimatlara karşı direnci, uygunsuz veya tuhaf duruşu, gereksiz ve aşırı hareketi içerebilir.

5.    Şizofreni Negatif Belirtileri

Bu, normal çalışma yeteneğinin azalması veya eksikliğini ifade eder. Örneğin, kişi kişisel hijyeni ihmal edebilir veya duygusuz görünebilir (göz teması kurmaz, yüz ifadelerini değiştirmez veya tekdüze konuşur). Ayrıca, kişi günlük aktivitelere olan ilgisini kaybedebilir, sosyal olarak geri çekilebilir veya zevk alma yeteneğinden yoksun olabilir.

Şizofreniyi önlemenin kesin bir yolu yoktur, ancak tedavi planına bağlı kalmak, tekrarlamaları veya semptomların kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ek olarak, araştırmacılar şizofreni için risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi edinmenin daha erken teşhis ve tedaviye yol açabileceğini umuyorlar. Siz de Şizofreni hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için web sitemizdeki beylikdüzü psikolog sayfamızı takip etmeyi ihmal etmeyin.

sizofreni

Ayrıca bir diğer blog yazımız olan Motivasyon Nedir? yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.