Psikosomatik Nedir?

01.03.2022
9.288

Psikosomatik, genellikle tıbbi bir açıklaması olmayan, fiziksel semptomların ortaya çıkmasını içeren psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu duruma sahip kişiler, semptomlarla ilgili aşırı düşüncelere, duygulara ya da endişelere sahip olabilir, bu durum da onların iyi işlev görme yeteneklerini etkiler.

 1. Psikosomatik rahatsızlığı olan kişiler genellikle açık psikiyatrik sıkıntı belirtileri bildirmezler. Bunun yerine, sorunlarının tıbbi koşullardan kaynaklandığına inanmaktadırlar.
 2. Testler ve tedaviler almak için sağlık hizmeti sağlayıcılarını sık sık ziyaret etme eğilimindedirler ve genel olarak bir teşhis almazlar, bu da hayal kırıklığına ve sıkıntıya neden olabilir.
 3. Psikosomatik rahatsızlık bazen somatik semptom bozukluğu, somatik semptomlar ya da somatik ağrı olarak adlandırılır.

Herkes herhangi bir yaşta psikosomatik semptomlara sahip olabilir. Yapılan araştırmalar, bazı şeylerin insanları somatik semptomlara sahip olma olasılığını artırabileceğini bulmuştur. Bu semptomlardan bazıları kaotik yaşam tarzı, duyguları tanıma ve ifade etme zorluğu, çocukluk dönemindeki ihmal, cinsel istismar anısı, depresyon veya kişilik bozuklukları gibi diğer psikolojik durumlar ve kötü madde kullanımı (alkolizm veya uyuşturucu bağımlılığı gibi) gibi durumlar yer almaktadır.

Psikosomatik Etkileri

Psikosomatik rahatsızlık vücudun hemen hemen her bölümünü etkileyebilir. Bunlar, tükenmişlik, uykusuzluk hastalığı, kas ağrısı veya sırt ağrısı gibi ağrılar, yüksek tansiyon (hipertansiyon), nefes almada zorluk (nefes darlığı veya nefes darlığı), hazımsızlık (mide rahatsızlığı), baş ağrısı ve migren, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), deri döküntüsü (dermatit) ve mide ülserleri (peptik ülser hastalığı) gibi sorunlar olabilir.

Bu sorunlardan korunmanın ve psikosomatik rahatsızlığı engellemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yollar arasında kontrol edebileceğiniz ve kontrol edemeyeceğiniz şeyler konusunda gerçekçi olmak durumu bulunmaktadır. Ayrıca;

 • Düzenli egzersiz yapmak,
 • Yeterli uyumak,
 • Düşüncelerinizin ve duygularınızın farkındalığını artırmak için günlük tutmak,
 • Alkol ve sigaradan kaçınmak,
 • Sağlıklı bir diyet yapmak ve kilo durumunu korumak, meditasyon yapmakta psikosomatik rahatsızlığı engellemek için çeşitli yollardan bazılarıdır.
Psikomatik hastalıklar

Psikosomatik ve Teşhis

Bir sağlık hizmeti çalışanı, kan testleri veya görüntüleme gibi diğer tıbbi durumları ekarte etmek için bazı testler isteyebilir. Ancak sağlık hizmeti sunucuları semptomların psikosomatik olduğuna inandıklarında genellikle herhangi bir test istemezler. Bunun yerine hastalarını gereksiz test ve prosedürlerin stresinden ve masrafından korumaya çalışırlar.

 • Psikosomatik rahatsızlık ne kadar yaygındır?
 • Psikosomatik rahatsızlık oldukça yaygındır ve genel popülasyonun yaklaşık %5 ila %7’sinde görülür. Anlaşılamayan nedenlerden dolayı, kadınlar erkeklere göre yaklaşık 10 kat daha sık somatik ağrıya sahiptir.

 • Psikosomatik semptomlara ne sebep olur?
 • Bilim adamları emin değil. Bazıları stresin vücutta hasara veya işlev bozukluğuna neden olan hormonları ve kimyasalları serbest bıraktığına inanır.

 • Psikosomatik rahatsızlığı olan insanlar için görünüm nedir?
 • Birçok insan zamanla somatik ağrı semptomlarını kontrol etmeyi ve azaltmayı öğrenir. Bununla birlikte, tedavi ile bile, psikosomatik belirtiler yaşam boyunca gelip gidebilir.

  [Toplam: 3 Ortamala: 3.7]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.