Psikolojik Sorunlar Nasıl Giderilir?

05.07.2022
6.192

Psikolojik sorunlar, kimi zaman kişinin günlük işlerini ve yaşamını ciddi şekilde etkileyebilen durumlardır. Psikolojik sorunlar arasında depresyon, anoreksiya, anti – sosyal kişilik bozukluğu ya da cinsel işlev bozuklukları gibi pek çok durum yer alabilir. Psikolojik sorunların asıl sebebi, çoğu zaman bilinmemektedir.

Eğer kişi, uzun süre ruh hali ya da bilişsel problemler konusunda yaşam ve hayat kalitesini etkileyebilecek düzeyde sorunlar yaşıyorsa, psikolojik bir değerlendirme yapılması oldukça faydalı olacaktır. Psikolojik sorunlar için tavsiye edilen tedavi, genel olarak beceri gelişimi ve düşünme süreci üzerine olumlu bir yönelim sağlamaktadır.

Psikolojik Sorunlar Nasıl Giderilir?

Psikoterapi Süreci Nasıldır?

Psikolojik sorunlar, uygun tedavi yöntemleri ile büyük ölçüde iyileştirilmektedir, fakat bu sorunların yaşamın olağan akışında yeniden tekrar etmeleri de mümkündür. Eğer bu sorunlar giderilmezse, kişinin akademik, sosyal ya da iş hayatında sorunlar oluşabilir. Mevam Psikoloji olarak, tüm görüşmelerimizde ve psikoterapi sürecinde yanınızdayız. Bizimle her zaman iletişim kurup, destek alabilirsiniz.

Psikolojik sorunlar tedavi edilirken ilk ve en önemli adım, hasta tarafından bir sorunun var olduğunun kabul edilmesidir. Çoğu zaman psikolojik sorunları olan kişiler, sorunlarını inkâr eder ve destek almaktan kaçınırlar. Düzenli olarak psikolojik destek ve yardım almak, psikolojik sorunların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Psikolojik Sorunlar Nasıl Giderilir?

Psikolojik sorunların tedavileri için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Konuşma terapisi
 • Bireysel terapi
 • Bilişsel davranışçı terapi
 • Yanlış olan düşünce kalıplarını değiştirmek
 • Algıları olumluya çevirmek
 • Var olan sorunların tanımlanması ve bu sorunların çözülmesi için görüşmeler yapmak

Bir psikolog ile görüşmek ve kişinin kendisi keşfetmesi, bu noktada oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Seanslar sırasında kişinin duygu durumu, ruh hali, düşünceler ve davranışlar hakkında bilgi edinilmesini sağlanır. Bu seanslar sonrasında kişinin edindiği iç görü ve bilgiler ile başa çıkma ve stres yönetme becerileri gelişir.

Kişiler, olumlu bir tutum benimserken, aynı zamanda hayatları ile ilgili önceliklerini de belirlerler. Zamanlarını ve enerjilerini yöneterek psikolojik durumlarını dengede tutabilirler. Bu noktada kişiler, gerekirse yükümlülüklerini azaltmalı ve kendilerine ulaşılabilir hedefler belirlemelidir.

Hepsi ve daha fazlası için Mevam Psikoloji’yi takipte kalabilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 • Psikoterapi kaç seans sürmektedir?
 • Kişinin sorununa ve ihtiyacına göre psikoterapi seans sayısı değişmektedir.

 • Psikoterapi fiyatı ne kadardır?
 • Psikoterapi fiyatları, seans sayısına ve seans sıklığına göre değişkenlik göstermektedir.

 • Psikoterapi ile bütün sorunlarımı/problemlerimi çözebilir miyim?
 • Psikoterapi ile bütün problemler çözülmeyebilir. Kimi durumlarda ilaçlı tedavi gerekebilir.

  [Toplam: 0 Ortamala: 0]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.