Psikolojik Şiddet Nedir? Psikolojik Şiddetle Nasıl Başa Çıkılır?

16.08.2021
13

Psikolojik şiddet; psikolojik istismar, duygusal şiddet / istismar olarak da tanımlanan bir şiddet türüdür. Duygusal şiddetin tanımı çerçevesinde aşağılama, küçük düşürücü davranma, cezalandırma vb. davranışlar ve eylemler psikolojik şiddet olarak açıklanmaktadır. Bu şiddet türü bazı durumlarda bireylere fiziksel şiddetten daha fazla zarar verebilmektedir. Psikolojik şiddete maruz kalan bireylerde genellikle anksiyete, depresyon ve stres gibi pek çok bozukluklar meydana gelebilmektedir. Psikolojik şiddete uğrayan bireyler genel olarak çaresizlik, mutsuzluk, korku gibi duyguları yaşayabilmektedir.

Psikolojik Şiddet Nasıl Olur?

Psikolojik şiddete uğrayan bireylerde genellikle korku, özgüven eksikliği, yalnız kalma, huzursuz ve mutsuz olma gibi birtakım belirtiler bir süre sonra görülmeye başlanmaktadır. Aynı zamanda psikolojik şiddete maruz kalan bireylerde ilerleyen zamanlarda birtakım psikolojik rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Bu psikolojik rahatsızlıklar arasında  stres bozukluğu, akut stres bozukluğu olarak gözlemlenmektedir.

Hangi Eylemler Psikolojik Şiddet Olarak Tanımlanmaktadır?

  • Bireyin becelerini küçümseyici eylemlerde bulunmak,
  • Kadın haklarını görmezlikten gelmek,
  • Bireyin fiziksel ve kişisel özelliklerine, ailesine ve arkadaşlarına hakaret etmek, küçük görmek,
  • Kıskançlık kapsamında kıyafete, makyaja, gideceği ortama, sosyal medyalarına müdahalede bulunmak,
  • Bireyi arkadaşlarından ve ailesinden uzaklaşmasını istemek,
  • Kendi isteklerini yaptırmak için bireyi küçük düşürücü ve aşağılayıcı bir şekilde konuşmak
  • Bireyle alay etmek, argo sözler kullanmak
  • Kendi çıkarları için bireyi suçluluk psikolojine itmek vb. çoğu eylemler ve davranışlar psikolojik şiddet türü kapsamında değerlendirilmektedir.

Psikolojik Şiddet Çeşitleri Nelerdir?

Saklamak kavramı psikolojik şiddetler çeşitinde bir bireyin sevgilisinin olduğunu herkesten saklaması ve gizlemesi olarak tanımlanmaktadır. Birey bu psikolojik şiddet çeşitinde sevgilisini genel olarak açık alanlara götürmekten çekinmektedir. Bu davranış modeli bireyin bir şeyler sakladığını göstermektedir. Aynı zamanda psikolojik şiddete örnek niteliğine sahiptir.

Birden meydana çıkmak ( Zombieing )

Psikolojik şiddet çeşitlerinden bir tanesi olan birden meydana çıkmak eylemi, aniden ortaya çıkmak olarak da tanımlanmakta ve genel olarak daha önce görüşme yapılan fakat birden kaybolan bireylerin tekrar iletişim kurmak için yapmış olduğu eylemler bütünüdür. Birey neden sunmadan iletişimi kesip, herhangi bir açıklama yapmadan ortadan kaybolmasıdır. Fakat birden ve aniden tekrar iletişim kurmak ister dolayısıyla bu durumdan dolayı bireyde endişe ve sıkıntı gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Karşıdaki Bireyi Kendi Arzusuna Göre Yalnızlaştırmak İstemek

Psikolojik şiddet çeşitleri arasında yer alan karşıdaki bireyi kendi arzusuna göre yalnızlaştırma isteğinde birey bu şiddeti uyguladığı kişiye arkadaşlarından ailesinden ve akrabalarından uzaklaştırmak amacıyla yapmış olduğu eylemlerdir. Bu psikolojik şiddeti uygulayan birey karşısındaki kişiye yakınlarının ve ailesinin onu sevmediğini, istenmediğini aşılamak istemektedir.

Yemleme ( Breadcrumbing )

Yemleme olarak tanımlanan psikolojik şiddet çeşitinde birey daimi olarak iletişim kurduğu bir arkadaşı veya dostuyla bir zaman aralığında çok iyi vakit geçirip, daha sonraki süreçlerde ise iletişime geçmemesi olarak açıklanır. Fakat daha sonraki süreçlerde yeniden iletişime geçip, her şey normalmiş gibi davranması bir psikolojik şiddet çeşitidir. Bu durumda birey duygusal olarak zarar görmekte ve bireye kendini kullandırılmış gibi hissetirebilmektedir.

Akıl Bulandırma

Akıl bulandırma şiddet türünde ise karşınızdaki bir bireyin sizin düşüncelerinizi ve fikirlerinizi sorgulamak için yönlendirmesi olarak tanımlanmaktadır. Sizlerin bir konuyu zihninizde kurmuş olduğunuzu, olmadığı halde olmuş gibi yaptığınızı düşündürerek akıl sağlığınızdan şüphe duymanızı amaçlar. Burada karşınızdaki bireyin amacı kendinin suçlu olması fakat sizleri suçlu psikolojisine itmesine neden olmaktadır. Böylelikle sergilemiş olduğu eylemlerle sizi haksız ve suçlu olarak kabul ettirebilmekte ve duygusal şiddet görmenizi amaçlamaktadır.

Dozu Bulunmayan Kıskançlık

Psikolojik şiddet çeşitleri arasında genel olarak görülebilen dozu olmayan kıskançlık, bireyin yaşamını kısıtlayıcı bir şiddet türü olup, bireyde özgüven eksikliğine neden olabilmektedir. Bu tür psikolojik şiddet genellikle sevgili veya aile içi bireylerde rastlanan, birbirlerinin arkadaş ortamlarını, giyimlerini kıskanan sağlıksız bir ilişki boyutunu yansıtmakla birlikte travma oluşturabilen bir davranış bütünüdür.

Tamponlamak ( Cushioning)

Tamponlamak olarak adlandırılan psikolojik şiddet çeşitinde genel olarak birlikte olduğunuz bireyin evli ya da başka bir ilişkisinin olduğu süreci sıfatlandırmaktadır. Birey bu hususta evliliğinden veya birlikteliğinden memnun olmadığını dile getirerek karşısındaki bireye bahaneler üretmesidir. Bu süreçte karşısındaki bireyi duygusal olarak yıpratabilmektedir. Toplumumuzda ise bu şiddet çeşitine oldukça örnek verilebilmektedir.

Psikolojik Şiddet

Psikolojik Şiddetten Kurtulma Yolları

Psikolojik şiddetten kurtulma yolları kapsamında pek çok kişi aslında gündelik yaşamında bu şiddete maruz kalmasından dolayı birtakım arayışlara girmektedir. Bu şiddetten kurtulmak için yapılması gerekilen ilk şey bireyin psikolojik bir şiddete maruz kaldığının farkına varmasıdır.

Birey psikolojik şiddete maruz kalmasının farkına varmasından sonraki süreçte ise karşısındaki kişinin farkında olmadan, bilinçli olarak yapmadığını düşünmekteyse sergilemiş olduğu eylemlerin şiddete işaret olduğuna ikna edilmelidir. Fakat karşısındaki birey bilinçli olarak bu eylemleri sergilemekteyse birey bu süreçte uzman bir psikoloğa danışması ve destek alması gereklidir. Uzman psikolog bu doğrultuda psikolojik şiddetten nasıl kurtulabilmenin yollarında destek sağlayacaktır. Bireysel danışmanlık hizmeti almak için lütfen bize ulaşın.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.