Psikolojik Ağrı Nedir?

03.07.2023
688

Psikojenik ağrı, tamamen psikolojik faktörlere dayanan ağrı türleridir. Bu tür ağrılar, duygusal durum, psikolojik durum, düşünce kalıpları ve diğer birçok psikolojik etkenle uyumsuz olabilecek belirtiler sergileyebilir.

Psikolojik Ağrının Farklı Türleri Vardır Bu tür ağrılar arasında baş ağrıları, sırt ağrıları, kas ağrıları ve karın ağrıları gibi yaygın şikayetler yer alır.

Psikolojik Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Psikojenik ağrının kökeni, geçmiş yaşantılarla ilgili olabilir; örneğin, zihinsel travmalar, acı verici anılar veya sevilen birinin kaybı gibi. Ayrıca, şu anki yaşam olayları ile de bağlantılı olabilir; doğrudan yaşam zorluklarına tepki olarak ortaya çıkabilir veya gelecekle ilgili varsayımlar, beklentiler, korkular ve stres kaynaklarından kaynaklanabilir.

Psikojenik Ağrıların Teşhisi Nasıl Konulur?

Psikojenik ağrı teşhisi, fiziksel ve tıbbi muayenelerin yapıldıktan sonra diğer olasılıklar elendiğinde konulur.

Psikolojik Ağrılardan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Psikojenik ağrı tedavisinde birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında şunlar yer alır:

  • Psikoterapi
  • Antidepresan tedavisi
  • Narkotik olmayan ağrı kesiciler
  • Gevşeme eğitimleri
  • Dikkati dağıtmaya yönelik teknikler
  • Fizyoterapi

Psikojenik Ağrı Yaşayanlar Kimlerle İrtibat Kurmalı?

Eğer psikojenik ağrılarla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bir psikolog veya psikiyatristten yardım almanız faydalı olacaktır. Uzmanlar, size gerekli muayeneler ve görüşmeler sonucunda uygun tedavi yöntemini belirleme konusunda yardımcı olacaklardır.

Ayrıca, her hafta psikoloji, psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkma yöntemleri ve diğer çeşitli konularda faydalı bilgiler sunduğumuz Youtube kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Psikolojik ağrıya sebep olan stres kaynaklarıyla başa çıkma konusunda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.