Psikoloji Cinselliği Etkiler Mi?

13.04.2022
2.323

Kişinin yaşadığı psikolojik sorunlar, depresyon ve kaygı bozukluğu yaşam kalitesini etkilediği gibi cinsel hayatı da etkilemektedir. Yaşanan psikolojik durumların insan vücudunda yüksek etkiler yarattığı ve bazı ciddi durumlarda vücudu hormanel dürtüler olarak kötü yönde etkilediği bilinmektedir. Peki yaşanan psikolojik sorunlar, cinselliği kötü yönden etkiler mi? Mevam Psikoloji olarak yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Yaşanan psikolojik sorunların insan vücudunu olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Cinsellikte psikolojik sorunlardan etkilenebilmektedir. Cinsel isteksizlik ya da cinsel rahatsızlıkların çoğu, pek çok farklı ruhsal sorunlardan ve travmalardan dolayı oluşmaktadır. Cinsel rahatsızlık yaşayan kişilerin arasında özellikle çocukluğunda travma yaşamış olan kişilerin sıklıkla olduğu görülmektedir. Yaşanan bu sorunlar nedeniyle kişinin cinsel deneyimleri olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Hangi Psikolojik Rahatsızlıklar Cinselliği Etkilemektedir?

Kişinin yaşadığı depresyon, kaygı bozuklukları, aile içi şiddet, istismar ve kişilik bozuklukları gibi pek çok psikolojik sorundan dolayı cinsellik etkilenmektedir. Bu tarz psikolojik sorunlar yaşayan kişiler mutlaka psikolojik olarak destek almalılardır. Önemsiz bir konu olarak görülmemesi gereken bu durum, ertelendiği sürece ileri ki yaşamda daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir.

Psikolojik Sorunlardan Ötürü Cinselliğin Etkilenmemesi İçin Neler Yapılmalı?

Psikolojik sorunlardan ötürü kaynaklanan cinsellik sorunlarını önleyebilmek için psikolojik destek almanın yanında yapılması gereken farklı durumlarda bulunmaktadır. Bu durumlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Psikolojik Destek Almak Oldukça Önemlidir!: Depresyon yaşayan kişilerin cinsel hayatlarının olumsuz yönde etkilenmektedir. Depresyon yaşayan kişi de kendini eve kapatma istediği, sürekli uyku hali, kendini sosyal ortamlardan uzaklaştırma ve soyutlama gibi pek çok olumsuz durum görülmektedir. Bunların yanında iyi gitmeyen bir cinsel hayat kişinin daha da büyük psikolojik sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Cinsel isteksizlik ya da benzer durumlar yaşayan kişiler, bu sorunları mutlaka önemsemeli ve kısa bir süre içerisinde yardım almaları gerekmektedir.
 • Depresyonu Önemseyin!: Depresyon yaşayan kişiler, negatif bir kısır döngü içerisine girebilirler. Yaşanan depresyon, psikolojik ve cinsel sorunlara yol açtığı gibi mevcut cinsel sorunlarında tetiklenmesine neden olmaktadır. Yaşanan depresyon tedavi edilmezse cinsel rahatsızlık bir süre sonra kalıcı hale gelebilmektedir. Depresyon düzeyi arttıkça hoşnutsuzluk durumu da artmakta ve böylece kişinin kendisinde yetememe kaygısı oluşmaktadır. Cinsel konusunda yaşanan yetememe kaygısı pek çok kişinin aşaması güç sorunlar arasında yer almaktadır.
Psikoloji Cinselliği Etkiler Mi?
 • Mutlaka Yardım Alınmalı!: Yaşanan psikolojik travmalar, depresyon ve kaygı bozuklukları gibi sorunlardan ötürü meydana gelen problemler tedavi edilebilir. Yaşanan cinsel rahatsızlık problemleri, kişiden kişiye değişmekte olan tedavi süreçleri psikoterapi yardımıyla beraber cinsel terapi yardımı alınarak ortadan kaldırılabilir. Bu noktada önemli olan kişinin bu tedaviye başlama isteğidir.

Yaşadığınız psikolojik durumları ve cinsel rahatsızlıkları göz ardı etmeyin!

 • Cinsel isteksizlik ve cinsel fobi nedir?
 • Kişinin yaşadığı yoğun iş temposu, stresli yaşam, cinsel fobi ve yaşanan kötü cinsel deneyimler, her iki cinste de cinsellikte isteksizlik durumunun gelişmesine sebep olabilir. Aynı zamanda hormonal ya da fizyolojik hastalıkların olması da cinsel isteksizlik ve cinsel fobiye neden olabilmektedir.

 • Ağrılı cinsel birleşme nedir?
 • Kadınlar cinsel birleşme esnasında, erkeklerde ise sertleşme ve ilişki esnasında ağrı hissetme durumu ağrılı cinsel birleşme olarak adlandırılmaktadır. Kişinin yaşadığı stres cinsel bölgedeki kasların aşırı kasılmasına ve ağrılı cinsel birleşmeye sebep olmaktadır.

 • Erken ya da geç boşalma durumu neden olmaktadır?
 • Erken ya da geç boşalma durumu sağlık sorunları ve psikolojik etmenlerden ötürü kaynaklanmaktadır. Tedavi esnasında ürolog muayenesinin yanında psikolojik tedavinin de olması gerekmektedir.

  [Toplam: 2 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.