Psikolog ve Psikiyatr Arasındaki Fark Nedir?

04.05.2021
70

Psikolog vs Psikiyatrist akıl sağlığının desteklenmesine ilişkin hem benzer görünen hem de kulağa hoş gelen kelimelerdir, bu yüzden birçok insan aslında tamamen farklı olduklarını fark etmez. Basitçe ifade etmek gerekirse, psikiyatri ruh sağlığı sorunları için tıbbi tedavi yöntemlerine, psikoloji ise konuşma terapisi yaklaşımına dayanır. Aynı akıl sağlığı koşullarının çoğunu tedavi ederler.

Psikiyatrist Vs. Psikolog

Psikiyatri, hastalığı tedavi etmek için en iyi ilaçları reçetelemek için kullandıkları bir teşhisle daha çok ilgilenir. Psikoloji etiketlerle daha az ilgilenir ve bunun yerine bir kişinin sıkıntılarına neden olan şeyin formülasyonunu yapmak için bir kişinin geçmişini ve semptomlarını kullanır, daha sonra kanıta dayalı psikolojik bir yaklaşım kullanarak bir tedavi planı tasarlar.

Bir psikiyatrist tıp doktoru olarak sınıflandırılır, değerlendirmelerine semptomların fiziksel muayenesini dahil ederler ve ilaç reçete edebilirler: Bir psikolog aynı zamanda doktora düzeyindeki nitelikleri nedeniyle bir doktordur, ancak tıbbi eğitim almamıştır ve reçete yazamaz. Bu, psikolojinin daha az etkili olduğu anlamına gelmez; tüm psikolojik terapiler kanıta dayalıdır.

Psikolog Mu & Psikiyatrist Mi Daha İyi?

Her ikisi de zihinsel sağlık sorunlarını tedavi etmenin etkili yöntemleri olabilir ve kullanılanlar genellikle kişisel tercihlere bağlıdır.

Bunu tercih edenler için psikiyatrik bir yaklaşım daha iyi olabilir:

  • Neler olup bittiğini / hastalıklarını isimlendirin
  • Olumsuz etkilerle mücadeleye yardımcı olmak için ilaç al
  • Sorunları hakkında çok derin konuşmamak

Şu gibi durumlarda ise Psikolojik yaklaşım iyi bir seçenek olabilir:

  • İlaç almamayı tercih etmemek
  • Sorunlarını yararsız olarak etiketlemek
  • Bunu anlamlandırmak için nasıl hissettiklerini konuşmak istemek
  • Kendilerinin üstesinden gelmenin yollarını bulmak isteyenler

Her iki yaklaşımın da uygulandığı durumlar olabilir. Psikoloji ve psikiyatri, daha derinlemesine yerleşik sorunları tedavi etmek ve / veya multidisipliner ve dolayısıyla daha kapsamlı bir yaklaşım sunmak için birlikte kullanılabilir. Bu, semptomlarınızı yönetmekte zorlanıyorsanız ve günlük yaşamda işlev görme yeteneğinizi etkiliyorsa bir psikiyatrist, semptom yönetimine yardımcı olmak için ilaç reçete eder ve bu da, zorluklarınızı aşmanızda sizlere yardımcı olur. Bununla beraber Otizm ve DEHB gibi bazı nöropsikolojik sorunlar da tanı için çok disiplinli bir yaklaşım önermektedir.

Beylikdüzü Psikolog merkezi olarak hem yetişkin hem de çocuk hizmetleri için birlikte çalıştığımız ortak psikiyatristlerimiz ve psikolog doktorlarımız bulunmaktadır. İhtiyacınızın olduğunu düşündüğünüz her noktada bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Psikolog ile Psikiyatrist Arasındaki Fark

Psikologlar ve Psikiyatristler söz konusu olduğunda , aynı değildirler, ancak ikisi de profesyonel ve eğitim geçmişine sahip olacaklar ama bu farklı olacak. Ayrıca farklı tedaviler sağlamada farklı rollere sahip olurlar. Psikiyatristler tıbbi derecelerle gelirler ve psikiyatri uzmanlıklarından gelen ileri niteliklere sahiptirler. Psikiyatristler de gerekirse konuşma terapisi ve ilaç kullanırlar, bazıları özellikle akıl sağlığı koşullarıyla yaşayanlar için başka tedaviler deneyebilir.

Psikologlar, PhD veya PsyD’den ileri bir dereceye sahip olurlar, daha yaygın olarak konuşma terapisi zihinsel sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılıyor, ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcılarının yanı sıra tedavi programları için çalışma terapisi de sunabilirler. Bu tür sağlayıcıların uygulama yapabilmeleri için kendi alanlarında lisans almaları gerekir, psikiyatristler de tıp doktoru olarak ruhsatlandırılmıştır.

Psikiyatristler ve psikologlar farklıdır ve akıl sağlığı durumlarının tedavisine yardımcı olmak için farklı araçlar kullanırlar, psikiyatristler çeşitli ortamlarda çalışabilirler, buna şunlar dahildir: özel muayenehaneler , psikiyatri hastaneleri, bakım evleri, hastaneler, rehabilitasyon programları, hastane programları ve hapishaneler.

Psikiyatristler zihinsel sağlık sorunları olan kişileri tedavi ederler, buna ilaca ihtiyaç duyanlar da dahil, bu anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk, şizofreni, travma sonrası stres bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite düzeni ve majör depresyon için olabilir.

Depresyon için psikolog vs psikiyatrist

Ciddi depresyon duyguları söz konusu olduğunda, özellikle daha fazla fiziksel semptomlar yaşıyor olabileceğiniz, özellikle de şiddetli olanlar, belki de kendinize temel bakmakta zorlanıyorsanız, psikiyatristler genellikle daha resmi eğitim alır ve farklı tedavi seçenekleri sunabilir. Bir psikolog, şiddetli semptomlar yaşadığını hisseden birini tedavi ediyorsa, o zaman bir psikiyatriste danışmayı önerebilir, bu, bir tanıyı netleştirmeye ve ilaç reçete etmeye yardımcı olacaktır.

Anksiyete için psikolog vs psikiyatrist

Psikologlar kaygıyı tedavi edebilir ve farklı türlerde psikoterapi veya konuşma terapisinin yanı sıra davranışsal aktivasyon tekniklerini kullanırlar. Psikiyatristler biyopsikososyal modeller kullanırlar ve psikiyatrik hastalıkların biyolojik yönlerine odaklanırlar, ayrıca ilaç kullanırlar ve bunlar depresif belirtilerin tedavisinde ele alınır.

Konuşma terapisi ve bilişsel veya davranışsal yaklaşımları da kullanabilirler, bununla birlikte etkili, kanıta dayalı müdahaleler kullanacak psikologlar ve psikiyatristler kullandıkları ve bunun depresif hastalara yardımcı olacağını söyler.

psikolog ve psikiyatrist arasındaki farklar

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.