Psikolog nedir? Ünlü Psikologlar Kimlerdir?

08.10.2021
5.609

Psikolog veya diğer bir ismi ile ruh bilimci insanların günlük ya da genel olarak yaşadığı zihinsel sağlık problemleri ile sağlıklı bir şekilde başa çıkmalarını sağlayan ve bu konuda etkili yöntemler öneren ruh sağlığı uzmanıdır. Her ne kadar psikiyatrist ile karşılaştırılsa da ikisi farklı şeylerdir. Psikologlar, hayatının belirli dönemlerinde zorluklar geçiren ya da kısa / uzun dönemli anksiyete veya depresyon sorunları ile uğraşan kişilere yardımcı olur ve onların düştükleri bu durumdan kendilerine ve çevrelerine zarar vermeden, sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatmalarını sağlarlar. Akademik eğitim sonucu ancak gerçek anlamda bir psikolog olunabilir ve bu mesleğin gerekleri yerine getirilebilir.

Sadece günümüzde değil tarihe baktığımızda birçok anlamda farklı dallarda psikoloji biliminin temellerinde iz bırakmış psikologlar var. Sizler için derlediğimiz bu yazıda en ünlü 5 pikologları sıraladık:

5 Ünlü Psikolog

Bilinenin aksine ünlü psikologlar denildiğinde akla ilk gelen birkaç belirli isim olsa da psikoloji bilimine yaptıkları katkılarla inanılmaz izler bırakan birçok bilim insanı vardır.

1.    B.F Skinner 1904 – 1990

Listemizin ilk sırasında kendisine yer verdiğimiz Skinner, sadık davranışçılık ile psikolojide güçlü bir konum almıştır. Teorilerine dayanılarak ortaya çıkan terapi teknikleri, davranışsal değişiklik ve simge ekonomileri gibi birçok farklı dalda onun izleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Skinner, edimsel koşullanma ve pekiştirme çizgileri kavramları ile geniş çevrelerce daha çok bilinir.

2.    Jean Piaget 1896 – 1980

Bilişsel psikoloji alanındaki etkileyici çalışmaları ile Piaget listemizin ikinci sırasında yer almaktadır. Piaget’in ortaya koyduğu bilişsel gelişim teorisi, çocuklar başta olmak üzere psikolojide entelektüel gelişimin anlaşılmasında büyük etkiye sahiptir. Çalışmaları ile bilişsel psikoloji, gelişim psikolojisi, genetik epistemoloji ve eğitim reformunun ilerlemesinde büyük katkılar sağlamıştır. Einstein, Piaget’in yaptığı gelişimsel psikoloji çalışmalarını adeta bir keşif olarak tanımlamış ve bunu ancak bir dâhinin düşünebileceğini dile getirmiştir.

3.    Sigmund Freud 1856 – 1939

Psikoloji denilince neredeyse akla ilk gelen isimlerden birisi de kuşkusuz Freud’dur. Çalışmaları ile tüm hastalıkların sadece fizyolojik nedenlerinin olmadığı düşüncesini benimsettirmiştir. Bununla birlikte kültürel farklılıkların da psikoloji, benlik ve insan davranışı üzerinde belli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalarında çoğunluklar; insan gelişimi, gelişim psikolojisi, kişilik, klinik psikoloji ve anormal psikoloji gibi alanlara çoğunlukla yer vermiştir.

Ünlü Psikolog
Ünlü Psikolog

4.    Albert Bandura 1925 – 2021

Albert Bandura 1960’lı yılların sonuna doğru çalışmaları ile bilişsel devrimin bir parçası olarak kabul edildi. Bu sebeple Albert Bandura listemizin dördüncü sırasında yer almakta. Bandura yaptığı çalışmalarda sosyal öğrenme teorisi, gözlemsel öğrenme, taklit ve modellemenin üzerinde daha çok durmuştur.

5.    Leon Festinger 1919 – 1989

Festinger, sosyal koşulların insan davranışı üzerindeki etkisini anlamak için bilişsel uyumsuzluk teorilerini geliştirmiştir. Festinger burada birbiriyle çelişkili iki durum meydana geldiğinde ortaya çıkan his olarak tanımlar. Örneğin, sigaranın verdiği zararı bilmesine rağmen kişinin içmeye devam etmesi gibi. Bununla birlikte sosyal karşılaştırma ise kişinin kendi düşüncelerini diğer insanlarla karşılaştırarak değerlendirmesini söyler.

Bireysel Terapi ile ilgili uzman psikolog desteği almak için hemen tıklayın.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.