Psikanaliz Nedir?

12.10.2021
5.584

Psikanaliz esasında Sigmund Freud’un çalışmalarına dayanan bir çeşit psikolojik teori ve trapötik teknikler olarak ele alınır. Psikanaliz, temelde tüm insanların bilinçsiz, duygu, düşünce, arzu, ihtiras ve hatıralara sahip olduğuna dair temel bir varsayıma sahiptir. Bununla birlikte psikanalitik kuramı baz alan bu terapinin amacı kişinin bilinçaltını harekete geçirerek kendi iç dünyasında bastırılmış duygu, düşünce veya deneyimleri serbest bırakmaktır. Bu noktada bireye yardım edilebilir ve tedavi edilebilir bir deneyim yaşatmayı hedef alır. Bu yüzden merkezinde birey vardır.

Psikanalitik Kuramın Temel Varsayımları:

  1. Psikanaliz tekniklerinde kişinin psikolojik sorunlarının esasında bilinçaltı ile doğrudan bağlantılı olduğunu ve deyim yerinde ise oraya kök saldığı savunulur.
  2. Psikolojik sorunların tipik nedenlerinin gelişim sırasında bastırılmış duygu durumların sonucudur.
  3. Sigmund Freud, bireylerin sahip olduğu bilinçsiz davranış ve düşüncelerini onlara gerekli bilinci kazandırarak ve bunu da bilinçaltındaki bastırılmış duyguları ortaya çıkararak ve böylece iç görü kazandırarak tedavi edebileceğini savunur.
  4. Psikanalitik tedavi tekniğinde danışanın bastırılmış çatışmayı ortaya çıkartarak bu durumla yüzleşmesini ve başa çıkmasını hedefler.

Psikanaliz Tedavi

Psikanaliz her ne kadar Freud kuramlarına dayalı bir teori olsa da aynı zamanda bir de tedavi yöntemidir. Tedavide bireyin yaşadığı nevrotik durum, depresyon ve anksiyete sorunlarının tedavi edilmesi amaçlanır. Freud Psikanaliz terapisinde hastalarını bir kanepeye yatırır ve onların anılarına, çocukluluğuna inmeye ve böylece bilinçaltına bir şekilde değecek noktalar tespit etmeye çalışır ve notlar alırdı. Böylece kişide meydana gelen sorunların sebebini saptamayı hedeflerdi, günümüzde de bu teknik oldukça kullanılmaktadır.

Psikanaliz
Psikanaliz

Klasik psikanaliz tekniklerinde terapi süreci genellikle birkaç yıl boyunca haftada 2 – 5 seans arasını kapsar, bunun en temel sebebi ise bireyin savunma mekanizmasının doğası ve bilinçdışı faaliyet gösteren güçlerin erişilemez olmasıdır. Bu yaklaşım, semptomların azaltılmasında tek başına önemsiz ya da yetersiz olduğunu ve bunun saki bilinçaltında oluşan çatışmazlığın çözülemediğini ve sonuç olarak da nevrotik semptomun meydana geleceğini varsayar. Psikanaliz terapiyi yapan analist, birey karşısında tamamen boş ekran gibidir birey gerekli yönlendirmeler ile o ekrana neler yazarsa analist ona göre çağrışımlarda bulunur.

Terapi uzmanı danışanının bireyin semptom ve davranışlarına ilişkin iç görüler geliştirmesi adına serbest çağrışım, mürekkep lekeleri, parapraxlar, rüya yorumlama gibi analizi tekniklerine başvurur:

  • Mürekkep Lekesi: Mürekkep lekesinde aslında belirsizdir, insanların bilinçaltında yatan sebepler nedeniyle mürekkep içerisinde farklı şeyler görürler.
  • Serbest Çağrışım: Danışanın hiçbir şekilde terapi, amacını uygunluğunu veya bağlantısını düşünmeden düşünceleri, imgeleri ve düşünümleri paylaşmasına ve terapiste veri sağlamasına dayanır.
  • Paraprax: Kişinin yerli yersiz söylediği imgeler olarak tanımlanabilir, Freudyen sürçmeleri ya da basitçe dil sürçmesi de denilebilmektedir. Örneğin; ders veren bir beslenme uzmanı, ekmekte her zaman en iyisini talep etmeliyiz, bunun yerine yatak demesi gibi.
  • Rüya analizi: Freud’a göre rüyalar kişinin bilinçaltı ile bilinçdışı arasındaki bir bağlantı gibidir. Kişi uykudayken savunmasızdır böylelikle bilinçaltında yatan birçok neden rüyalar sayesinde anlaşılabilir.

Sizler de daha detaylı bilgi sahibi olmak ve merak ettiklerinize yanıt bulmak için Mevam Psikoloji Bireysel Terapi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayınız.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.