Profesyonel Psikoloji Desteğinin Önemi

27.04.2022
6.967

Psikoloji desteği, kişilerin psikolojik olarak bilişsel, davranışsal ve en önemlisi de duygusal kaynaklı sorunlarına çözüm bulmayı amaçlayan bir terapi yöntemidir. Psikoloji desteğine ya da psikoloji desteğinin alt dallarına ihtiyaç duyan kişiler, toplumun baskısı ya da toplumsal görüşe göre kendilerini sorunlu ya da problemli olarak görmektedirler. Psikoloji desteği, bu durumların ötesinde bireyin en temel ihtiyacı olan iç huzurunun sağlanmasına olanak tanımaktadır. Psikoloji desteği genel olarak uzman bir pedagog ya da psikologlar tarafından verilmektedir.

 1. Psikolojik destek süresinde terapi gören kişi, kendisini ve çevresini tanıma fırsatı yakalayacağı için nasıl bir hayat sürdüğünü ve hayatını nasıl daha iyi bir şekilde sürdüreceğini fark eder.
 2. Psikolojik anlamda destek almak kişinin sorunlu ya da problemli olduğu anlamına gelmez. Psikolojik destek almak kişiye özel bir yol göstermektedir.

Psikolojik Destek Türleri Nelerdir?

Psikoloji, işinin gözle görülmeyen yapısının karmaşık bir versiyonudur. Manevi haldeki kişi çözüldükçe ve araştırıldıkça daha karmaşık, daha derin ve daha dolu başka yönleri de günümüzde hala gün yüzüne çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü Psikoloji bilimi, gün geçtikçe dallanıp budaklanmakta ve insanlar beraber şekillenmeye devam etmektedir. Birçok alt dalı ve türü bulunan psikoloji, psikolojik destek olarak oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Psikolojik destek türleri aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • EMDR terapisi
 • Oyun terapisi
 • Psikoterapi
 • Hipnoterapi
 • Aile terapisi
 • Evlilik terapisi

Günümüz şartları altında çeşidin ve alternatifin bol olduğu psikoloji biliminde, desteğe ve yardıma ihtiyaç duyan bireyler için en iyi psikolog, sorunun han yöntemle, nasıl ve ne zaman çözüleceğini bilen psikologtur.

Psikolojik Destek

Bireysel Psikolojinin Önemi

Birey, toplumun ve halkın en önemli yapı taşlarından biridir. Bireyin psikolojik problemlerinin farkında olup, bunları aşması, toplumda oluşabilecek olan pek çok sorunun çözülmesi anlamına gelmektedir. Birey içinde bulunduğu toplumda aile yaşantısından eğitim yaşantısına, iş hayatından sosyal çevresine kadar pek çok etkene sahip olup, aynı zamanda çevresini de etkileyen bir varlıktır.

Pedagoglar, psikologlar ve terapistler, bireyin ihtiyacı olan uygun terapi uygulamaktadır. Aile terapistleri ve evlilik terapistleri ise mutlu ve sağlam bir aile kurabilmek için eğitilmiş uzman kişilerdir. Psikolojik desteğin önemini daha iyi anlayabilmek için Mevam Psikoloji’yi takip etmeyi, unutmayın!

 • Destek sürecinde psikoloğum ile konuştuklarım gizli kalır mı?
 • Psikologlar, terapistler ve pedagoglar terapi esnasında konuşulan konuları gizli tutmakta, bu konuları üçüncü kişiler ile paylaşmamaktadır.

 • Psikolojik destek almaktan utanıyorum. Ne yapabilirim?
 • Psikolojik destek almanın utanılacak bir yanı bulunmamaktadır. Pek çok başarılı kişinin arkasında psikolog bulunmaktadır. Kişinin kendindeki eksikleri fark etmesi ve destek alması oldukça normal bir durumdur.

 • Psikoloğa deliler gider mi?
 • Psikolojik destek sağlıklı kişilerin ihtiyaç duyabileceği bir hizmettir. Sağlıklı olmak sadece bedenin değil, aynı zamanda ruhun ve zihnin de sağlıklı olması demektir.

  [Toplam: 2 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.