Çocuk & Ergen Psikolojisi

                Çocukların ve ergenlerin mutlu, sağlıklı, kendine güvenli ve yeterli bir şekilde büyüyüp gelişmesi hem bireylerin kendisi için hem de aileleri için oldukça önemlidir. Çocukluk ve ergenlik döneminde bireylerin ihtiyaçlarının doğru bir şekilde tespit edilip karşılanması gerekmektedir. Duygusal, psikolojik ve sosyolojik ihtiyaçların karşılanması bireylerin yetişkinlik döneminde yeterli olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çocuk & ergen psikolojisi kesinlikle uzmanlık gerektiren bir alandır ve bu alanda danışmanlık hizmeti alınacak kişinin yani pedagog seçiminin iyi olması gerekmektedir.

Çocuk Psikolojisi

                Doğumdan ergenliğe kadar çocukların hem gelişim hem de davranışlarının incelendiği bilim dalına çocuk psikolojisi ismi verilmektedir. Çocuk psikolojisi yalnızca çocukların psikolojik değil, aynı zamanda fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimini de konu edinmektedir. Sizlerde çocuklarınızın geleceğini kolaylaştırmak adına Mevam psikoloji bünyesinde beylikdüzü çocuk psikolog hizmeti alabilirsiniz.

Pedagog    

                Çocukların ve ergenlerin zihinsel gelişimini, psikolojisini, sosyal ve duygusal gelişimini takip  ederek hem çocuğa hem de ebeveynlere danışmanlık yapan uzmanlara pedagog denilmektedir. Pedagoglar, çocuk ve ergen psikolojisi konusunda anahtar bir rol oynar.

Ergen Psikolojisi

Çocukluk ve yetişkinlik dönemi arasında genellikle 14-18 yaş arası geçiş dönemi olarak bilinir. Ergenlik dönemi; hem fizyolojik hem sosyolojik hem de psikolojik olarak değişimler içeren bir dönemdir.

Ergen psikolojisi bu yüzden oldukça kırılgandır ve dikkatli davranmak gerekir. Olgunlaşma ve büyüme gibi değişimler yaşanan bu dönemde çevreye uyum sağlamakta güçlük çekilmektedir.

Bu dönemde hissedilen değişimlere ergen psikolojisi adı verilmektedir. Çok duyarlı ve anlayışlı olunması gerekmektedir.

Ergen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

                Çocukları ergenlik dönemine giren birçok çift, çocuklara nasıl davranılmalıdır? sorusunun cevabını aramaktadır. Aşağıdaki öneriler, ergen çocuğa nasıl davranılmalı sorusu için verilecek en iyi cevaptır.

  • Ebeveynler ergenlik dönemindeki çocuklarının yaşadığı değişim ve gelişimi doğal bir süreç olarak kabul etmelidir.
  • Değişimler meydana geldiğinde ebeveynlerin çocuklarıyla açık açık konuşmalıdır.
  • Ailecek beraber zaman geçirmeye, beraber yemek yemeye özen gösterilmesi gerekir.
  • Ebeveynlerin çocuklarını fiziksel aktivitelere teşvik etmesi son derece faydalı olacaktır.
  • Ebeveynler çocuklarının arkadaş çevresini tanımaya özen göstermelidir.
  • Ergenlik döneminde olan çocuğun düşüncelerine ve fikirlerine önem verilmeli, dikkate alınmalı ve dinlenmelidir.
  • Ebeveynler ergenlik dönemindeki çocuklarının okul hayatı ile yakından ilgilenmeli ve takip etmelidir.

 

[Toplam: 3 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.