Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Nedir?

20.09.2021
492

Pasif agresif kişilik bozukluğu, olumsuz duygular hakkında açıkça konuşmak yerine dolaylı olarak ifade edilen durumlardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, askerler subayların emirlerine uymadığında uzmanlar onları “pasif-agresif” olarak nitelendirirdi. O zamanlarda geçerli bir terim olmasına rağmen bugün hala kullanılmakta.

Pasif saldırganlığı kullanan biri kızgın, kırgın veya hüsrana uğramış hissedebilir, ancak tarafsız, hoş ve hatta neşeli davranırlar. Daha sonra gerçekte nasıl hissettiklerini göstermenin dolaylı yollarını bulurlar. Pasif – agresif saldırganlık bir akıl hastalığı değildir. Ancak zihinsel sağlık sorunları olan insanlar bu şekilde davranabilir. Pasif saldırganlık kişisel ve profesyonel ilişkilerinize zarar verebilir.

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Pasif – Agresif Davranış belirtileri oldukça ilginç bir şekilde kişide seyreder, bu yüzden tespit edilmesi ya da bir kişinin bu durumu sergilediği kolay bir şekilde anlaşılmayabilir. Ancak belli başlı noktalarda kişinin sergilediği özel durumlar bu davranış biçimine sahip olduğunu ortaya koyabilir.

Pasif Agresif Davranış Örnekleri:

Örneğin, iş arkadaşınıza bir işi yapmasını teklif ettiğinizde “elbette, yapabilirim” gibi anlayışlı sözler duyabilirsiniz ancak kişiyi bu işi yaparken bir yandan da söylenmeye başladığını da gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca yüzeysel olarak nazik görünen ama başka birinin isteklerine ters düşen bir şey de yapabilirler. Örneğin, aynı iş arkadaşınıza kilo vermeye çalıştığınızı söylerseniz, pasif agresif bir iş arkadaşınız ise bu kişi ertesi gün size bir pasta getirebilir.

Pasif Agresif Davranış Özellikleri:

Sadece birkaç belirtiye bakarak da bu tarz kanılara varmanız elbette ki doğru değildir. Tanıdığınız birinin pasif agresif davrandığını gösteren bazı kırmızı bayraklar:

  • Başkalarının talimatlarına içerler veya açıkça karşı çıkar, ancak kendilerine söyleneni yapmaya devam edebilirler
  • Başka birinin talep ettiği veya kasıtlı hatalar yaptığı bir görevi bitirmeyi geciktirme
  • Alaycı veya tartışmacı bir tavır
  • Rutin olarak takdir edilmediğini hissetmekten şikâyet eder
  • Başkalarını sürekli eleştirme

Pasif-Agresif Davranış Nedenleri

Pasif Agresif Davranış Nedenleri arasında öfke, hayal kırıklığı ve hoşnutsuzluk normal duygulardır. Bu duyguları göstermek için doğrudan iletişim yerine pasif saldırganlığa güvenen insanlar, genellikle bu davranışın yaygın olduğu bir ailede büyürler. Çocukken duygularını doğrudan ifade etmeleri onlar için güvenli gelmemiş olabilir.

Ancak insanlar bu davranışı yetişkin olarak da alabilirler. Bu şekilde hareket edebilirler çünkü istediklerini elde etmelerine yardımcı olur. Yüzleşmekten kaçınmak için bunu yapabilirler. Birçok insan sadece bazı durumlarda- örneğin iş yerinde- pasif-agresiftir, ancak diğerlerinde değil. Araştırmacılar ayrıca pasif-agresif davranışı aşağıdakilere bağlamaktadır:

  1. Anksiyete bozuklukları
  2. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
  3. Depresyon
  4. Madde bağımlılığı
  5. Kişilik bozuklukları

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Davranış Yönetimi

Pek çok insan pasif-agresif olduklarının farkında değil. Davranış onlara “normal” gelebilir. Veya birinin duygularını incitmekten kaçınmanın veya işini kaybetmek gibi kötü bir şeyin olmasını önlemenin en iyi yolunun bu olduğunu düşünebilirler.

Pasif Agresif

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Testi

Kendi gözlemleriniz ile pasif agresif kişilik bozukluğu testi yapabilirsiniz ancak tavsiye edilen aslında bir uzmana danışmaktır. Herkes zaman zaman pasif agresif davranabilir. Ama bu süreklilik haline gelirse, işte o zaman sorun olur. Bir arkadaşınızın, aile üyenizin veya iş arkadaşınızın pasif saldırganlığı sizi rahatsız ediyorsa, davranışlarını “pasif-agresif” olarak etiketlemeden ne istediğiniz veya neye ihtiyacınız olduğu konusunda doğrudan olmayı deneyin.

“Ben” ifadelerini kullanmak yardımcı olabilir. Örneğin, “Toplantılara düzenli olarak geç gelmenizden hoşlanmıyorum. Bunun sizin için önemli olmadığını hissediyorum. Lütfen ileride zamanında olmaya çalışır mısınız?” Bazen iddialı davranmak, diğer kişiye de bu şekilde nasıl davranacağını gösterebilir.

Pasif-agresif bir kişiye, davranışlarında bir gelişme görmeden önce ihtiyaçlarınızı söylemeye devam etmeniz gerekebilir. Davranış değişmezse, bir terapistin tavsiyesini almayı düşünün. Bir terapist, duruma katkıda bulunmanın yollarını anlamanıza yardımcı olabilir. Gelecekteki etkileşimleri geliştirmek için size iletişim becerileri verebilirler. Ayrıca, ilişkiden uzaklaşma zamanının gelip gelmediğine karar vermenize yardımcı olabilirler.

Davranışınızın pasif-agresif olabileceğini düşünüyorsanız, bir terapiste de görünün. İddialı olmayı öğrenmenize ve ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilirler.

Sizlere bu konuda en iyi hizmeti sağlayacak olan Mevam beylikdüzü psikoloji kliniği iletişim numarasını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.