Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

07.06.2021
63

Çağın gelişmesi ve ilerlemesiyle birlikte hayat şartlarının da değişkenlik göstermesi insanların hayatında pek çok psikolojik problemleri meydana getirdiği görülmektedir. Bu psikolojik sorunları kapsayan kişilik bozukluklarından bir tanesi ise Paranoid Kişilik Bozukluğudur. Paranoid Kişilik Bozukluğu; bir insanın başka insanlara karşı sıkça kuşku duyması olarak nitelendirilmektedir. Bu hastalarda genellikle herkesten kuşku duyan, herkesin kendisinden faydalanacağı düşüncesini kabul eden özellikleri bulunmaktadır. Paranoid vakasına göre bütün insanlar kendisine zarar vereceğini düşünmektedir. Bundan dolayı da sürekli olarak tedbirli davranan ve tetikte olan bireyler olarak nitelendirilmektedirler. Bu kişilik bozukluğu erken erişkinlik döneminde başlamakta ve farklı şartlar doğrultusunda göz önüne çıkmaktadır.

Paranoid kişilik bozukluğunu taşıyan bireyler genellikle alıngan özelliğe sahip, herhangi söylenecek bir sözde kendisiyle alay edildiğini ve kendisinin tehdit edildiğini düşünür. Bundan dolayı da diğer insanlara karşı bir güvensizlik barındırmaktadırlar. Bu kişilik bozukluğuna yol açan hususlar ise; kesin ve net olarak kavranmamaktadır. Fakat ruh sağlığının ve biyolojik etkenlerin birlikte çalışmasının bir sonucu olabilmektedir. Sonuç olarak paranoid kişilik bozukluğunun biyolojik etkileri net bir verileri bulunmamasına rağmen çevresel ve yapısal faktörler paranoyaya yol açan etkenler arasında yer almaktadır.

Paranoya Belirtileri Nelerdir?

Paronaya belirtileri bulunan insanlarda sanrılar haricinde net bir belirti görülmemektedir. Bireyin konuşma biçimi, sergilediği davranışlar sanrılarına uygun bir şekilde olmaktadır. Aynı zamanda bireylerde sık sık sanrılarına uygun olarak yoğun duygular oluşmaktadır. Yani bir bireyin sanrıları onun tüm hayatının o sanrıya göre düzenlemektedir. Bundan dolayı da Paranoid (Sanrısal) Kişilik Bozukluğu bulunan bireylerin yanı sıra o bireyin ailesi, dostları da sanrılarla savaşması oldukça zordur. Kıskançlık paranoyası da görülmesi mümkün olup, birey evli ise eşine, ailesine karşı hep bir şüphe içinde yaklaşan, aldatılacağı düşüncesi bulunmaktadır.

 En sık görülen paranoid belirtileri şunlardır:

 • Başkalarına karşı şüpheci yaklaşma ve güvensizlik duygusu
 • Başka insanların kendisine zarar vereceğini düşünme
 • Başkalarının kendisinden faydalanacağını düşünme
 • Normal bir cümlenin veya konunun tehdit içerikli olduğunu düşünme
 • Sevdiği ve değer verdiği insanların sadakatsizlik yapacağını düşünme
 • Bir cümleyi veya sözü saldırı olarak görerek öfke ile tepki verme
 • Öfkeli olma
 • Hezeyan özelliği kendisinde barındırma
 • Çekingen davranma ve konuşma
 • Aşırı duyarlı olma
 • Nevrotik kişiliğe sahip olma
 • Kıskançlık yapma
 • Herkese eşit bir şekilde temkinli davranma
 • Duygu durumunda korku, telaş, güvensizlik barındırma olarak belirtileri sıralamak mümkündür.
paranoid belirtileri nelerdir

Paranoid Kişilik Bozukluğu Olan Bireylere Nasıl Davranılmalıdır?

Paranoid Kişilik Bozukluğu olan insanlarla çoğunlukla anlaşmak ve ortak bir karar vermek oldukça zor olabilmektedir. Bunun nedeni ise kendisinden başka diğer tüm insanların o kişiye zarar vereceğini düşünen, güvensizlik duygusuyla beslenen bir birey olmasından kaynaklıdır. Bundan dolayı paranoid kişilik bozukluğu olan bireylere net ve açık bir şekilde yani kararlı bir biçimde yaklaşılması ön görülmektedir. Söz gelimi; bu hastalığa sahip olan evli çiftlerinden bir tanesi eğer ki eşinin onu aldattığını düşünüyorsa eğer diğer eş o bireyin güvenini sağlayabilmek için birtakım net ve açık sözler söylemesi gerekmektedir. Bu bireylerle iletişime geçileceği zaman yalan söylemeden, her kelimenin seçilerek ve özenle konuşmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Paranoid Kişilik Bozukluğu olan bir bireye doğru davranılması gereken en net özellikler;

 1. Açık ve net konuşun.
 2. Hiçbir şeyi gizleme gereksinimi duymayın.
 3. Dürüst olun, yalan söylemekten uzaklaşın.
 4. Öfke durumunuzu her zaman kontrolünüzün altında tutun.
 5. Hastanın düşünceleri saçma olduğu düşünülürse de hastayı ne desteklemeli ne de yargılamalı. Profesyonel bir destek alınmalı.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Kişilik bozuklukları pek çok insanın yaşamında var olması mümkün olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Kişilik bozukluğu teşhisi konulan bu bireyler hatta çoğu zaman bu bozukluğun farkında olmamaktadırlar. Paranoid Kişilik Bozuklukları bireyin yaşamına göre farklı unsurların etkileriyle meydana gelmektedir. Bundan dolayı herhangi bir hastalık olduğunu düşünmedikleri için de bir tedavi gereksinimi olduğunu bilememektedirler. Kişilik bozuklukları yerleşmiş olan davranışların ve duygu durumlarının düzeltilmesi ön görülen bir bozukluktur.

Bir birey yıllar boyunca elde etmiş olduğu davranışları hemen değiştirmesi mümkün olmamakta bundan dolayı da tedavi sürecinin büyük bir alanı kapsadığı görülmektedir. Fakat bu kişilik bozukluğu olan hastalar bu hastalığı kabul ederse ve bu süreci doğru bir şekilde yönetilmesine izin verirse tedavi açısından kolaylık sağlamaktadır. Çoğunlukla paranoid kişilik bozukluğu tedavilerinde tercih edilen ilk yol psikoterapidir. Psikoterapi tedavisinde var olan ve yerleşmiş olan bireyin zihnindeki düşünceler değerlendirilerek bu tedavi sürecinde yeni düşünceler ve davranışların şekillenmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle hastanın çevresine karşı olan güvensizliği de ortadan kaldırılarak ilişkilerini geliştirmektir. Fakat bu tedavi için bireyi ikna etmek de oldukça zor bir süreçtir. Bu hastalarda akut paranoid sanrılar görülmekteyse ise yatış yapılması gerekmektedir.

Söz gelimi; bu birey bulunduğu ortamda güven duygusu hissetmiyorsa hatta öleceğini düşünüyorsa gözetim altında tedavisi yapılmalıdır. Beylikdüzü Psikolog kliniğinde yaşamış olduğunuz Paranoid Kişilik Bozukluğu ortadan kaldırmanızda destek sağlamaktadır. Kliniğimiz bu hastalık için en gelişmiş tedavi yöntemleri ile en iyi hizmeti sağlamaktadır.  Paranoid Kişilik Bozukluğu olan bireylerde gözlemlediğiniz bu belirtiler bulunmaktaysa eğer bizlerle iletişime geçmeniz takdirde en iyi destek ve hizmeti vermekteyiz. Aynı zamanda bir birey kendinde bu belirtileri görmekteyse de yaşamış olduğu bu problemleri kolaylıkla aşılmasında beylikdüzü psikoloji kliniğimizde yardımcı olmaktayız.

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Nedir?

Paranoya hastalığı temelde karşındaki insana karşı kuşku dolu duygular ile yaklaşma ve büyük güven problemi yaşamasına verilen isimdir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Belirtileri Nelerdir?

Paranoya hastalığını yaşayanların gösterdiği büyük belirtiler; öfkeli davranış, aşırı duyarlı olmak, çekingen davranış gibi özellikler vardır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nedir?

Bu hastalığı yaşayan kişilerin her birine özgü farklı tedavi metotları kullanılmaktadır. Uzman Klinik Psikolog eşliğinde kalıcı olarak bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.