Panik Bozukluğu

08.11.2020
545

İçindekiler

Panik bozukluğu ya da bilinen diğer bir adıyla panik atak vakaları geçmişten günümüze hep artma halindedir. Temel açıklaması, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrar eden kişiyi korku ve dehşet içinde bırakan bir hastalıktır. Panik atak, üstte de belirttiğimiz gibi aniden ortaya çıkar ve genellikle 10 ila 30 dakika arasında sürmektedir. En şiddetli zamanı 10 dakikanın ardından gelen dakikalardır. Hasta çoğunlukla kendi kendine bu krizi atlatabilir ancak az da olsa hastanın panikten bayılma ihtimali de vardır.

Panik bozuk ruhsal bir rahatsızlıktır ve kişinin zamanla psikolojisini bozmaktadır. Panik bozukluğunu giderebilmek için çoğunlukla kişiye özel terapi işlemi yapılmaktadır. Bu doğrultuda hasta zamanla eski haline geri dönecek ve panik bozukluğu artık kalmayacaktır. Ancak, tabii ki bu terapi süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi hasta 3 haftada iyileşebilirken, kimi hasta 3 ayda da iyileşebilir. Dolayısıyla bu hastalığın iyileşme süresi tamamen kişinin psikoloji durumuna bağlıdır diyebiliriz. Bu tür durumlarda kesinlikle uzman bir psikoloğa başvurulması gerekmektedir. Terapi alınmadığı takdirde kişinin psikolojisi daha çok bozulacak ve panik bozukluğu nöbetlerini daha sık geçirecektir. Bu da kişiye ciddi hasarlar verebilmektedir.

Panik Bozukluğu

    Panik bozukluğunun belirtileri oldukça fazladır. Hastada çoğunlukla bu sayacağımız belirtilerden en az 4 adet belirti bulunmaktadır. Çok nadir de olsa hasta bir belirti vermeyebilir ancak belirti vermese bile zaten hastanın davranışlarından panik bozuk olduğu anlaşılabilir. Panik bozukluğunun belirtileri ise şunlardır: 

  • Aşırı ölüm korkusu. 
  • Kontrolünü kaybetme ve çıldırma korkusu. 
  • Sık sık titreme ve üşüme. 
  • Çevresindeki canlı veya cansız varlıkları farklılaşmış olarak görmek.
  • Ürperme ya da ateşin aniden çıkması. 
  • Vücutta uyuşma ya da karıncalaşma. 
  • Aniden soluk soluğa kalma ve soluğun kesilmesi. 
  • Baş dönmesi.
  • Bayılacakmış gibi hissetmek. 
  • Bulantı ya da karın ağrısı. 

Bu ve bunun gibi belirtilerden en az 4 tanesi sizde görülüyorsa hemen bir psikoloğa başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bilmeden de olsa sinir krizleri geçirebilirsiniz ve bu da size zarar verebilir. Dediğimiz gibi nadir de olsa hasta hiçbir belirti vermeyebilir. Lakin, davranışlarından panik bozukluğu anlaşılabilir. Hemen beylikdüzü psikolojik danışmanlık merkezi mevam psikoloji ile iletişime geçerek kişiye özel terapi hizmetinden faydalanabilirsiniz… 

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.