Ölüm Kaygısı Nedir?

21.06.2022
1.423

Ölüm kaygısı, hayatta kalma güdüsü ile yaşayan ve sınırlı bir hayatı olacağını bilen insanların yaşadığı en temel kaygılardan birisidir. Çoğu insan, yaşamının bir noktada sonlanacağının farkında olduğu için ölümden korkmakta ve kaygı duymaktadır.

Ölüm Kaygısı

Ölüm Kaygısı Nedenleri Nelerdir?

Ölüm kaygısının pek çok çeşitli nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:

 • Bireyin kendini ve dünyayı anlama çabası, yalnızca meraktan değildir, daha çok varlığını sürdürme ihtiyacından da kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ötürü, birey, ölüm kaygısı durumu yaşayabilir.
 • İnsanın varlığının devamlılığını anlaması, her gelişim döneminde en temel amacıdır ve yok oluş durumunu kabul etmesi oldukça zor olabilmektedir. Bundan sebepten ötürü özellikle üzerinde çokça durulduğunda ölüm, insanlar için korkulacak bir durum haline gelebilir.
 • Farklı yaş grubundaki bireylerin ölümden farklı derecelerde korkması ve kaygı duyması olasıdır. Yaşlı ve hatta hasta bireyler, ölümü bir kurtuluş olarak görebilirler. İçinde bulundukları fiziksel durumları kabul edişle birlikte ölüm korkulacak ya da kaygı duyulacak bir şey değil, tam tersi istenen bir durum haline gelebilir.
 • Genç bireyler için aynı durum, her zaman aynı olmayabilir. Genç ve sağlıklı bireyler, özellikle arzuladıkları bir düzen içerisinde hayatı daimî olarak deneyimlemek ve ölümün kendileri için geç geleceğine inanmak isterler, bu sebepten ötürü ölüm kaygısı yaşayabilirler.
 • Çocuklar için ölüm, korkulacak ya da kaygı duyulacak bir durum olmayabilir. Çocuklar, direkt olarak ölümle karşılaşmadıkları sürece, kendilerine nasıl ifade edilirse ona inanmaktadırlar. Örnek olarak, ölen kişinin farklı bir yerde yaşadığı, ona bir gün kavuşulacağı dile getirilirse, çocuklar ölümden korkmayabilir. Aksine, çocuklara ölümle ilgili olumsuz şeyler söylendiğinde, çocuklar psikolojik olarak etkilenebilir.

Hepsi ve daha fazlası için Mevam Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

Ölüm Kaygısı
Ölüm Kaygısı

Ölüm Kaygısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yapılan araştırmalar sonucunda bireyin içinde bulunduğu kültürel yapının özellikleriyle uyumlu bir biçimde yaşaması, özsaygısını artıracak eylemlerde bulunmasının ölüm kaygısını azalttığı ileri sürülmektedir. Ölüm kaygısı, bireysel farklılıklar gösterdiği için kişisel değerlendirmelere ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu kaygıyı, her bireyin yaşaması oldukça normaldir, fakat bu kaygının sizin hayatınızı olumsuz yönde etkilemesine izin vermemelisiniz.

 • Ölüm kaygısı altında yatan temel etkenler nelerdir?
 • Ölüm kaygısının altında yatan temel etkenler arasında hastalık, kaza, ölüm anında duyulan acı gibi etkenler yer almaktadır.

 • Ölüm kaygısı, insanların zihninde nasıl konumlanmaktadır?
 • Ölüm kaygısı, insanların zihninde 3 farklı konumda bulunmaktadır. Bunlardan ilki, ölümün kendisinden korkulması durumudur. İkincisi, ölümden sonra geride kalanlara ne olacağı endişesidir. Üçüncüsü ise varlığın son bulmasından kaynaklanan korkudur.

 • Ölüm kaygısını giderebilecek tedaviler ya da yöntemler var mıdır?
 • Evet, vardır. Ölüm kaygısı psikolojik destek ile giderilebilmektedir.

  [Toplam: 1 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.