Odaklanma Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

28.06.2022
6.588

Günümüzde pek çok kişi odaklanma sorunu yaşamaktadır. Kişilerin etrafında bulunan uyaranların artması ve oluşan durumlar, kişilerin odaklanmasını gittikçe zorlaştırmaktadır. Telefona gelen bir mesaj ya da arama sesi, gelen bir mail, kişinin kolunda bulunan akıllı saatin verdiği bir uyarı ya da evin ya da ofisin önünden geçen bir arabanın sesi, odaklanmayı oldukça zorlaştırmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi, günlük hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır, fakat odaklanılması gereken durumlardan da uzaklaştırabilmektedir. Gündelik işler halledilirken bile sosyal medyayı birkaç kere kontrol etme isteği, odaklanma sorununu ortaya çıkartmaktadır.

Odaklanma, tek bir düşünce ya da konuya konsantre olma yeteneğidir. Odaklanma, kişinin sahip olması gereken en önemli yeteneklerden birisidir. Günümüzde çoğu kişi, odaklanma yeteneğinden yoksundur, fakat odaklanma yeteneği, diğer yetenekler gibi geliştirilebilir.

Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma sorununun çözüm yöntemi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir, fakat buradaki en önemli nokta, kişi hangi yöntemi seçerse seçsin, bu yöntemi düzenli bir şekilde devam ettirmelidir. Düzensiz ilerletilen bir yöntem, odaklanma sorununun çözülmesine yardımcı olmamaktadır. Odaklanma sorununu çözmek için belirli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Meditasyon Yapmak: Meditasyon yapmak, anlık durumlara ve olaylara tanıklık etmeyi sağlamaktadır. Meditasyon yöntemi ile odaklanma becerileri geliştirilebilir ve aynı zamanda odaklanma süresi arttırılır.
 • Yeterli Uyku Almak: Uyku eksikliği yaşandığında odaklanma sorunu da yaşanmaktadır. Bu durum sonucunda gün içerisinde alınan bilgilerin kaydedilmesi oldukça gecikir. Bu sebepten ötürü odaklanma sorunun çözülmesi için yeterli uyku almak oldukça önemlidir.
Odaklanma sorunu
 • Düzenli ve Dengeli Beslenmek: Yeterli ve düzenli beslenilmediği zaman odaklanma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü düzenli ve dengeli bir şekilde beslenilmeli, her türlü vitamin ve mineralden yeterince alınmalıdır.
 • Duyuları Dahil Etmek: Örnek olarak, bir makale okunuyorsa, bunu yüksek sesli bir şekilde yapmak ya da ses tonunda değişiklik yapmak odaklanma süresini arttırmaktadır. Duyuları, olaylara dahil etmek hem odaklanma sorununu ortadan kaldırır hem de bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlar.
 • Bilgileri İlişkilendirmek: Elde edilen yeni bilgiler, bir bağlam ile ilişkilendirilirse hatırlaması oldukça kolay olmaktadır. Öğrenilen yeni bilgiler, daha önceki bilgiler ile ilişkilendirilirse hem odaklanma sorunu ortadan kalkar hem de bilgilerin hatırlanması daha kolay olur.

Hepsi ve daha fazlası için Mevam Psikoloji’y takipte kalın.

 • Odaklanma sorunu neden oluşmaktadır?
 • Odaklanma sorunu, kişiden kişiye farklılık gösterse bile pek çok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Örnek olarak, yeterli uyuyamamak, düzensiz beslenmek, hareketsiz kalmak gibi durumlar odaklanma sorununa yol açmaktadır.

 • Odaklanma sorunu belirtileri nelerdir?
 • Odaklanma sorunu belirtileri arasında kişilerin işlerini bitirmekte zorlandıkları görülmektedir. İşi yarıda bırakmak ya da tamamlamamak en sık görülen odaklanma sorunu belirtileri arasında yer almaktadır.

 • Odaklanma sorunu terapi ile giderilebilir mi?
 • Evet, odaklanma sorunu terapi ile giderilebilir.

  [Toplam: 1 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.