Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?

25.10.2022
4.481

Takıntılı düşünce ve dürtülere obsesyon ismi verilmektedir. Yineleyici davranışa ise kompulsiyon ismi verilmektedir. Obsesif Kompulsif Bozukluk, kısaca OKB, yaklaşık olarak her 100 kişiden 3’ünde görülmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen obsesif kompülsif bozukluk, her yaş grubunda görülebilir, fakat ergenlik dönemi ve 20’li yaşlarda daha sık görülmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluğun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluğun belirli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler arasında genetik yatkınlık, beyin işlevlerinde bozulma, travmalar ya da kişilik özellikleri yer almaktadır. Belirli belirtilere sebep olan bu nedenler, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Obsesif kompülsif bozukluğun belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Günahkar düşünce ya da düşünceler
  • Düzen ya da simetri takıntısı
  • Her şeyden kuşku ve şüphe duymak
  • Sürekli duş alma isteği
  • Sürekli olarak el yıkamak
  • Kapı kilidi, ocak ve fiş gibi şeyleri sürekli olarak kontrol etme ve her seferinde şüphe duyma
  • Rutin işler yapılırken sürekli sayı sayma ya da tekrarlama
  • Belirli sözcüklerin tekrarı
  • Bir şeyleri ya da eşyaları biriktirme alışkanlığı
  • Akıldan atılamayan düşünceler ve karamsarlık

Obsesif kompulsif bozuklukta sık olarak görülen belirtiler bunlardır, fakat liste daha da uzayabilir. Eğer aklınızda ben de obsesif kompulsif bozukluk mu var diye şüphe duyuyorsanız Mevam Psikoloji Merkezi’ne gelip, gerekli desteği ve yardımı alabilirsiniz.

Obsesif-Kompulsif-Bozukluk-(OKB)
Görsel: Obsesif Kompulsif Bozukluk hakkında bilmeniz gerekenler

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Tedavisi Nasıldır?

Obsesif kompusif bozukluk, kesinlikle kendi kendine iyileşen bir rahatsızlık değildir. Bu noktada iki çeşit tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi çeşitleri ilaç ve bilişsel davranışçı terapidir.

İlaç Tedavisi

Seratonin sistemi üzerinde etkili olan ilaç grupları, obsesif kompülsif bozukluk tedavisinde oldukça önemli rol oynar. Bu rahatsızlığın tedavisinde ilacın işe yarayıp, yaramadığını anlamak için yaklaşık olarak 10 hafta gibi bir sürenin geçmesi gereklidir. Eğer ilaç işe yaradıysa, ilacın dozu hekim tarafından tekrardan ayarlanıp, ne kadar süre kullanılacağına karar verilmelidir.

Bilişsel Davranışçı Terapisi

Bilişsel davranışçı terapisi, kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda sadece terapi yeterliyken, bazı hastalarda terapi ve ilaç tedavisi aynı anda yürütülmelidir.

Obsesif kompülsif bozukluk hakkında daha fazla bilgi için Mevam Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Obsesif kompülsif bozukluk kendiliğinden geçen bir rahatsızlık mıdır?

Hayır değildir. Mutlaka psikolog desteği alınmalıdır.

Obsesif kompülsif bozukluk için seans ücretleri ne kadardır?

Seans ücretleri rahatsızlığın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten ötürü, ücretler hakkında net ve detaylı bilgi vermek doğru değildir.

Sadece ilaç tedavisi ile bu rahatsızlığı atlatabilir miyim?

Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerde sadece ilaç etkili olurken, bazı kişiler için hem ilaç tedavisi hem de terapi gerekebilir.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.