Narsist Kişilik Bozukluğu

11.03.2021
133

Narsist Kişilik Bozukluğu ya da Narsizm, genellikle aşırı derecede kibirli veya kendisiyle dolu görünen birini tanımlamak kullanılır. Ancak psikolojik terimlerle ifade etmek gerekirse, narsisizm kendini sevmek anlamına gelmez – en azından gerçek bir türden değil. Narsisistik kişilik bozukluğu (NPD) olan kişilerin idealize edilmiş, görkemli bir imajına âşık olduklarını söylemek daha doğrudur. Bu şişirilmiş öz imgeye tam olarak aşıktır çünkü bu onların derin güvensizlik duygularından kaçınmalarına olanak tanır.

Narsist Kişilik Bozukluğunda Düşünce Yapısı

Narsistik kişilik bozukluğu, benmerkezci, kibirli bir düşünce ve davranış örüntüsünü, empati eksikliğini ve diğer insanlara karşı düşünmeyi ve aşırı hayranlık ihtiyacını içerir. Diğerleri genellikle NPD’li insanları ukala, manipülatif, bencil, patronluk taslayan ve talepkâr olarak tanımlar. Bu düşünme ve davranış biçimi, narsistin hayatının her alanında kendini gösterir: işten arkadaşlıklara, aile ve aşk ilişkilerine kadar.

Beylikdüzü Psikolog ile Narsizm Desteği

Beylikdüzü Psikolog klinikleri arasında önde gelen Mevam Psikoloji Merkezi olarak Narsistik kişilik bozukluğu yaşayan hastalarımıza her zaman bu durumu aşmaları için elimizden gelen desteği vermek için hazırız. Mevam Psikoloji Merkezimizde bulunan alanında uzman  psikologlarımızın desteği ile Narsizm ile kolay bir şekilde baş edebilir ve durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Beylikdüzü Psikolog Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Beylikdüzü Psikolog olarak bugüne kadar tedavisini sürdürdüğümüz ve sonuçlandırdığımız hastalarda görülen başlıca Narsistik Kişilik Bozukluğu belirtileri şunlardır:

  • Görkemli kendini beğenme duygusu

Grandiosity, narsisizmin belirleyici özelliğidir. Sadece kibir veya kibirden daha fazlası, görkemlilik gerçekçi olmayan bir üstünlük duygusudur. Narsistler, onların benzersiz veya “özel” olduklarına ve yalnızca diğer özel insanlar tarafından anlaşılabileceğine inanırlar. Dahası, ortalama veya sıradan herhangi bir şey için çok iyidirler. Sadece diğer yüksek statülü kişiler, yerler ve şeyler ile ilişki kurmak ve onlarla ilişkilendirilmek isterler.

  •  İhtişamlı hayaller

Gerçeklik kendileri hakkındaki görkemli görüşlerini desteklemediğinden, narsistler çarpıtma, kendini kandırma ve büyülü düşünceyle desteklenen bir fantezi dünyasında yaşarlar. Kendilerini özel ve kontrollü hissettiren sınırsız başarı, güç, parlaklık, çekicilik ve ideal aşka dair kendini yücelten fanteziler yaratırlar. Bu fanteziler onları içsel boşluk ve utanç duygularından korur, bu nedenle onlarla çelişen gerçekler ve görüşler göz ardı edilir veya rasyonelleştirilir.

  • Sürekli övgü ve hayranlık gerektirir

Bir narsistin üstünlük duygusu, sürekli bir alkış akışı olmadan havayı yavaş yavaş kaybeden ve onu şişirmek için tanınan bir balona benzer. Ara sıra iltifat yeterli değildir. Narsistler egosu için sürekli yiyeceğe ihtiyaç duyarlar, bu yüzden kendilerini onaylama için takıntılı özlemlerine hitap etmeye istekli insanlarla çevrelerler.

narsist

[Toplam: 3 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.