Motivasyon Nedir? Arttırmak için Psikolojik Teknikler

28.04.2021
73

Motivasyon, içsel bir süreçtir. İster bir dürtü ister bir ihtiyaç olarak tanımlasak da, motivasyon, kendimizde veya çevrede bir değişiklik arzulayan içimizdeki bir durumdur. Bu enerji kuyusuna dokunduğumuzda, motivasyon kişiye, uyarlanabilir, açık uçlu ve problem çözücü bir şekilde çevreyle ilişki kurması için gereken dürtü ve yönü kazandırır.

Motivasyonun özü enerjik ve kalıcı hedefe yönelik davranıştır. Motive olduğumuzda harekete geçeriz. Motivasyon, ya yaşamı sürdürmek için gerekli olan ya da refah ve büyüme için gerekli olan ihtiyaçların karşılanmasından etkilenir. Yiyecek, su ve seks için fizyolojik ihtiyaçlar (evet seks), organizmanın yaşamı sürdürmesine hizmet eder ve aynı zamanda bunu yapmaktan memnuniyet sağlar.

Özerklik, ustalık ve aidiyet için psikolojik ihtiyaçlar davranışımızı aynı şekilde yönlendirir. Başarı, güç, tamamlanma, anlam ve öz saygı ihtiyaçları gibi. Bu ihtiyaçlardan bazıları, yaptığımız tüm içsel faaliyetlerde olduğu gibi güdü haline gelecektir. Çevremiz ve sosyal bağlamımız dışsal motivasyon açısından önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca belirli son durumlarla ilişkili belirli duyguları deneyimleme hedefleri, değerleri ve arzularından motive oluruz.

Psikolojide Motivasyon Tanımı

Psikolojide motivasyon çalışması, iki temel soruya mümkün olan en iyi yanıtları sağlama etrafında döner: Davranışa ne sebep olur ve davranış yoğunluğu açısından neden değişir?

Motivasyon bilimi, insan motivasyonunu neyin oluşturduğu ve motivasyon süreçlerinin nasıl çalıştığı hakkında teoriler oluşturmaya çalışan bir davranış bilimidir. Motivasyon, gerçek dünyada görüldüğünde ve bilim tarafından ölçüldüğünde , davranış, bağlılık düzeyi, sinirsel aktivasyon ve psikofizyoloji aracılığıyla görünür ve tespit edilebilir hale gelir. Bazıları bu listeye kendi kendini bildirmeyi de dahil eder, ancak araştırmalar kişisel raporların son derece güvenilmez bilgi kaynakları olduğunu kanıtlamıştır.

1.    Dışsal Motivasyon (Dışsal Güdü)

Dışsal motivasyon, dış ödüllerin yönlendirdiği davranışı ifade eder. Bu ödüller, para veya notlar gibi somut veya övgü veya şöhret gibi soyut olabilir. Bireyin içinden kaynaklanan içsel motivasyonun aksine, dışsal motivasyon tamamen dış ödüllere odaklanır. Dışsal olarak motive olmuş kişiler, görev kendi başına ödüllendirici olmasa bile bir eylemi gerçekleştirmeye devam edeceklerdir – örneğin, işinizde normalde bir ücret kazanmak için zevkli veya ödüllendirici bulamayacağınız bir şey yapmak. Dışsal motivasyon, bir kişinin veya bir şeyin bir ödül veya sonuç nedeniyle belirli bir şekilde davranmaya şartlandırıldığı durumdaki edimsel koşullanmayla ilgilidir.

2.    İçsel Motivasyon (İçsel Güdü)

Psikolojide, içsel motivasyon iç ve dış ödülleri birbirinden ayırır. İçsel motivasyon, herhangi bir açık dış ödül olmadan hareket ettiğimizde ortaya çıkar. Bir faaliyetten zevk alırız veya bunu, keşfetme, öğrenme ve potansiyellerimizi gerçekleştirme fırsatı olarak görürüz. Bu makaleyi okumak için motivasyonunuzu bir an için düşünün. Eğer psikolojiye ilgi duyduğunuz için okuyorsanız ve sadece motivasyon konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, o zaman içsel motivasyona dayalı hareket ediyorsunuz demektir.

Motivasyonu Arttırmak için Psikolojik Teknikler

Çeşitli psikolojik teknikler uygulayarak negatif motivasyonu elimine etmek ve yüksek motivasyon seviyelerine ulaşmak mümkün. Bu tekniklerden bazıları ise şu şekildedir:

1.    Ulysses Paktı

Truva savaşının zeki kahramanı olarak adlandırılan Ulysses Paktı, zor olduğunda bile bir hedefe bağlı kalmaktan kendinizi sorumlu tutmak için kullanılan bir tekniktir. Bir Ulysses Paktı’nın temel bileşeni, gelecekte (işler zor olduğunda) bizi bir eylemi gerçekleştirmeye bağlayan şu anda (işler nispeten kolay olduğunda) bir seçim yapmamızdır.

2.    Parçalama – Parçalara Ayırma

Parçalama, başlangıçta bellek performansını iyileştirmek için kullanılan bilişsel psikolojiden bir tekniktir. Çoğu insan için, 5052950167 sayısına benzer uzun bir rastgele sayı dizisini hatırlamak oldukça zordur. Parçalara ayırırsanız, muhtemelen hatırlamak daha kolay olacaktır: 505 – 295 – 0167. Ya da en basitinden günlük hayatımızda T. C kimlik numaralarımızı parçalara ayırarak ezberimizde tutmak için. Bu teknik esasında motivasyon etmenlerine bağlı bir yöntemdir.

Neyse ki, öbekleme ilkesi, sayı dizilerini hatırlamaktan çok daha fazlası için, hatta genel olarak hafızada geçerlidir. Aslında, parçalara ayırmak veya işleri daha küçük parçalara ayırmak, hemen hemen her türlü çabada fevkalade etkili bir stratejidir.

3.    Yapay Olumlu Pekiştirme

Olumlu pekiştirme , bir davranışın ardından eğlenceli veya ödüllendirici bir şey geldiğinde gerçekleşmesinin (ve olmaya devam etmesinin) daha muhtemel olduğunu söyleyen insan davranışının temel bir ilkesidir. Örneğin; küçük çocuklar, başka bir yere değil de lazımlığa başarılı bir şekilde girdiklerinde ebeveynleri alkışlar ve şarkılar söyler ve bolca tezahürat yaparlarsa lazımlığı kullanmayı öğrenmeleri daha olasıdır.

Yöneticiler bu geribildirimi dikkatle dinler, ciddiye alırlar ve içten teşekkür ve takdir ederlerse, çalışanların yararlı öneriler ve geri bildirimlerle yönetime gelme olasılığı daha yüksektir.

4.    Motivasyon Konuşmaları

Hedefleriniz iyiyse muhtemelen düşündüğünüzden daha fazla motivasyonunuz vardır. Sorun şu ki, büyük parçalarını boşa harcıyor olabilirsiniz. Boşa giden motivasyonun arkasındaki en büyük suçlulardan biri kendi iç konuşmamızdır.

Alışılmış, otomatik iç konuşmanız olumsuz, sert ve yargılayıcı olma eğilimindeyse, suçluluk, kaygı, hayal kırıklığı ve üzüntü gibi birçok zor duygu üretecektir ve bunların tümü sizi hedeflerinize ulaşmak için doğal motivasyonunuzdan mahrum bırakacaktır. Bu yüzden arada kendiniz ile yapacağınız güzel motivasyon konuşmaları her ne kadar klasik bir teknik gibi görünse de aslında öyle olmadığını zaman içerisinde keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz.

5.    Seinfeld Stratejisi

Seinfeld Stratejisi, özellikle yeni bir alışkanlık geliştirme söz konusu olduğunda motive kalmanın basit ama güçlü bir yoludur. Strateji, komedyen Jerry Seinfeld’in birine işinde nasıl motive ve tutarlı kalacağına dair verdiği tavsiyeden geliyor.

Tahmin edeceğiniz üzere motivasyon konusunda keşfedilmiş teknikler elbette ki bu kadar az ve kısıtlı değil. Bu yüzden ihtiyacınız olan motivasyonu yakalamak ve yeni yöntemler keşfetmek istiyorsanız sizi Beylikdüzü Psikolog merkezimizde misafir etmekten büyük keyif duyarız.

motivasyon arttırma

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.