Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu Nedir?

27.09.2022
4.771

Mevsim geçişlerinde ve yaşanan değişimlerde kişilerin ruhsal durumu fazlasıyla etkilenmektedir. Aynı zamanda enerji, uyku düzeni, iştah da yaşanan değişimler ve sosyal yaşantı da mevsimler ile birlikte değişmektedir. Yaşanan bu değişimler, normal şartlar altında da oluşabilir, fakat mevsimsel geçiş dönemlerinde arttığı kaçınılmaz bir gerçektir. Yaşanan mevsimsel duygu durum bozukluğu, hastalık olarak adlandırılmakta ve kış aylarında daha fazla görülmektedir.

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Kişiler, mevsim geçişlerinde iştah da artma, kilo alımında artış, enerji kaybı, zihin yorgunluğu ve aşırı uyuma isteği gibi belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler mevsimsel duygu durum bozukluğunun başlangıcı olarak bilinmektedir.
  • Mevsim geçişlerinde depresif durumlar, anksiyete ya da konsantre problemleri de görülebilmektedir.

Mevsim geçişlerinde duygu durum bozukluğu genel olarak sonbahar ve kış mevsimlerinde sıklıkla görülür, fakat bazı kişilerde tam tersi bir durum da yaşanabilir. Siz de Mevam Psikoloji’den randevu alarak, bu süreci en hafif şekilde atlatabilirsiniz.

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu ve Koruyucu Önlemler
Mevsimsel duygu durum bozukluğu. Görsel Kaynak.

Mevsim Geçişlerinde Duygu Durum Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Bu bozukluğu yaşamanın pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden başlıca olanı da beyine giden ışık etkisidir. Bu durum pek çok kişide görüldüğü için oldukça ciddi bir tedavi gerektirmez, fakat yine de sıkıntıları üst düzeye ulaşan kişiler, Mevam Psikoloji desteği alabilir.

  1. Bu durum tam olarak bu şekilde adlandırmak için rahatsızlığın belirli periyodlarda her zaman oluşması gerekir.
  2. Mevsimsel duygu durum bozukluğu hafiftir, çok zarar vermez, fakat yine de psikolojik destek almanız tavsiye edilmektedir.
  3. Çok fazla önem verilmediği için rahatsızlığın kendiliğinden geçeceği düşünülür. Eğer düşük seviyede sorunlar ve problemler yaşıyorsanız, endişe etmeniz gereken bir durum yoktur.
  4. Majör depresyon türlerinden birisidir ve ihmal edilmesi doğru değildir. Bu rahatsızlık mevsimsel olmasının yanı sıra kişilik ve karaktere göre de bazı özellikler içerebilmektedir.
  5. Hakkında daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgi alabilmek için Mevam Psikoloji ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Her mevsim geçişinde duygusal olarak kendimi yorgun, mutsuz ve bitkin hissediyorum. Bu durum normal midir?

Mevsim geçişlerinde yaşanan bu durum normal değildir ve mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte psikolojik olarak destek almanız, süreci daha kolay atlamanıza yardımcı olmaktadır.

Mevsimsel duygu durum bozukluğunu kaç seansta atlatabilirim?

Bu rahatsızlık için alınacak olan seans sayısı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Psikolojik destek alırsam bu rahatsızlığı tekrar yaşayabilir miyim?

Hastalığın tekrardan ortaya çıkıp, çıkmaması kesin değildir. Psikolojik destek almanız, sadece bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olmaktadır.

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.