Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17.05.2022
6.759

Psikolojik rahatsızlıkların hiç olmadığı kadar yaygınlaştığı bir çağda yaşamaktayız. Modern dünyanın oluşturduğu stres, hemen hemen herkesi ele geçirmektedir. Anksiyeteden depresyona, etrafımızda pek çok psikolojik rahatsızlığı görmekteyiz. Sosyal ve çevresel anksiyetinin had safhalara ulaştığı kişilik bozukluğu, son zamanlarda sosyal medyanın oldukça gündeminde olan bir durum! Peki kişilik bozukluğu hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir? Mevam Psikoloji ekibi olarak bu yazımızda sizlere kişilik bozukluğu hakkında bilmeniz gerekenleri aktaracağız.

Kişilik Bozukluğu

Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Kişilik bozukluğu, kişinin sağlıksız bir düşünme ve davranış tarzına sahip olduğu bir tür zihinsel rahatsızlıktır. Kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan kişiler, eylemleri ve insanları anlamakta, ilişkilendirmekte oldukça zorlanmaktadır. Bu sebeple bireyler hayatlarının büyük bir bölümünde çeşitli sorunlar ile karşı karşıya gelmektedir. Bazı bireyler, kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olduklarını fark etmeyebilirler. Bu kişilerin kendilerine düşünme ve davranış tarzları oldukça normal gelmektedir. Bu tarz durumlarda hastalar, karşılaştığı zorluklar ve olumsuz durumlar için başka kişileri suçlayabilmektedir.

Kişilik bozukluğu rahatsızlığı genel olarak genç yaşlarda ya da yetişkinlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Kişilik bozukluğu rahatsızlığının pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler, yaş ilerledikçe daha az görülmektedir. Kişilik bozukluğu rahatsızlığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Bu rahatsızlığı sahip olan kişiler, genel olarak tuhaf kıyafetler giymektedir.
 • Değişik inançlara ve davranış biçimlerine sahiptirler.
 • Garip sesler duymak ya da garip algısal deneyimlere sahiptirler.
 • Bu kişiler, uç duygular ve anlık değişimler yaşamaktadırlar.
 • Kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireyler, sosyal kaygı ve yakın ilişkilerde eksiklik durumu yaşamaktadır.
 • Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, insanları ve olayları düşünce yoluyla etkileyebileceklerine inanmaktadırlar.
 • Bu kişiler, bazı olayların yalnızca kendileri için gizli mesajlara sahip olduğuna inanmaktadırlar.
Kişilik Bozukluğu

Kişilik Bozukluğu Tedavi Süreci

Kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan kişiler, genel olarak rahatsızlıklarının farkında olmadıkları için herhangi bir tedavi yolu aramazlar. Geç teşhis edilen bu hastalığın tedavisi de oldukça zorludur. Tedavi şekli, genel olarak kişilik bozukluğunun çeşidine bağlı olarak değişmektedir, fakat ana etken psikoterapidir. Ekstra olarak, tedavi sırasında çeşitli ilaçlar da alınabilmektedir. Psikoterapi tedavisi ile hatalı düşünce kalıpları değiştirebilir ve yeni düşünce ve davranış kalıpları kazanılabilir.

 • Kişilik bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalıdır?
 • Kişilik bozukluğu olan kişiler, oldukça yaralayıcı bir geçmişe sahiptir, bu sebepten ötürü bu kişileri olabildiğince incitmemek, kırmamak ve üzmemek gereklidir. Bu kişilerin incinmeler, kırılmaları ya da üzülmeleri onları toplumdan ve sosyal ortamdan uzaklaştırmaktadır.

 • Kişilik bozukluğu için herhangi bir test var mıdır?
 • Kişilik bozukluğu için herhangi bir özel test ya da laboratuvar ölçümü bulunmamaktadır.

 • Kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler kimler tarafından tedavi edilmektedir?
 • Kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler, psikolog ya da psikiyatrist tarafından tedavi edilmektedir.

  [Toplam: 2 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.