İşyeri Psikolojik Danışmanlığı Nedir?

23.08.2022
5.521

Çalışan kişilerin fiziksel sağlıkları kadar ruh sağlıkları ile ilişkili olan etkenlerin de iş ve üretim süreçlerini etkilediği fark edilmiştir. Bu durumun fark edilmesi ile beraber işyerleri için psikolojik danışmanlık, günden güne daha fazla fark edilen ve yararlanılan bir hizmet haline gelmiştir.

İşyeri psikolojik danışmanlığı ile pek çok imkân sunulmaktadır. Bu imkânlar aşağıdaki gibidir:

  1. Her çalışan kişinin yılda 2 ya da 3 seans psikolog görüşme yapma hakkı bulunmaktadır. Bu görüşmeler, iş yerinde ya da Mevam psikoloji merkezinde yapılabilir. Bu görüşmeler ile basit durumlara müdahale ve psikolojik zorluklar ile ilgili farkındalık ve terapi sürecinin planlanması hedeflenmektedir.
  2. Uzun süreli müdahale gerektiren durumlarda Mevam psikoloji merkezinde ya da online olarak terapi süreci yürütülebilir.
  3. Tüm çalışan kişiler, belirlenen büyüklükte gruplar halinde periyodik eğitimlere ve seminerlere katılmaktadırlar. Bu eğitim sürecinin sahip olduğu içerikler, katılım sağlayan grubun karşılaştıkları zorluklara göre şekillenmektedir.
  4. İş yeri psikolojik danışmanlığı kapsamında personel alımı, kişilik analizi, çalışan kişilerin ruh sağlığını değerlendirme ölçekleri uygulanması gibi çeşitli konular ile çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda, idari konular, kriz yönetimi, çalışan kişiler ile yaşanan sorunlarda da yönetim danışmanlığı sağlanmaktadır.

Mevam psikoloji sayesinde işyeri psikolojik danışmanlığı ile ilgili çeşitli destekler alabilirsiniz.

İşyeri Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Faydaları Nelerdir?

İşyerleri için verilen psikolojik danışmanlık hizmetlerinin çalışan kişilerin ruh sağlığının gözlemlenmesi ve bu durumla ilişkili olarak sorunlara yönelik çalışmalar yapılmasının önemli faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibidir:

  • İşyeri psikolojik danışmanlık hizmeti, işyerinde intihar, şiddet ve zarar görme gibi durumların engellenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Bu danışmanlık hizmeti ile çalışan kişilerin verimlerinin korunması sağlanır.
  • Çalışan kişilerin iletişim, öfke kontrolü ve stres yönetimi gibi konularda kendilerini geliştirmeleri hedeflenir.
  • İşyeri içinde kişilerin birbirleri ile olan ilişkileri geliştirilir ve kişilerin iyi ilişkiler kurması sağlanır.
  • Çalışan kişilerin kendilerine olan güvenlerinin artması ve motivasyonlarının geliştirilmesi sağlanır.
  • İşyeri psikolojik danışmanlık hizmeti, işyerlerinin işe alım ve görevlendirmelerde doğru personeli seçme sürecine destek olmaktadır.

Çeşitli faydalar sağlayan işyeri psikolojik danışmanlık hizmeti için Mevam Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

İşyeri Psikolojik Danışmanlık

İşyeri Psikolojik Danışmanlık Hizmetinde Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Kurumsal psikolojik danışmanlık hizmeti çalışmaları, şirketlerin ya da kurumların ihtiyaçlarına göre planlanmakta olup, süreler bu doğrultuda belirlenmektedir. İşyeri dönemsel olarak böyle bir duruma ihtiyaç duymuş olabilir ya da bu hizmetten sürekli olarak faydalanmak isteyebilir, bu sebepten ötürü, çalışma süresi, ihtiyaca göre planlanmakta ve 1 ay ile 12 aylık arasında değişen sürelerde iş birliği yapılabilmektedir.

1) İşyeri psikolojik danışmanlık hizmeti fiyatları ne kadardır?

İşyeri psikolojik danışmanlık hizmeti için fiyatlar, seans sayısına ve süreye bağlı olarak değişmektedir.

2) İşyeri psikolojik danışmanlık hizmeti sayesinde işyerindeki sorunları çözebilir miyim?

Evet. İşyeri psikolojik danışmanlık hizmeti sayesinde işyerinde arkadaşlarınız ya da patronunuz ile yaşadığınız bütün sorunları çözebilirsiniz.

3) İşyeri psikolojik danışmanlık seanslarına grup yerine tek başına gelebilir miyim?

Evet. İşyeri psikolojik danışmanlık seanslarına grup yerine tek başınıza gelebilirsiniz, fakat grup ile gelmeniz sorunlarınızı daha iyi bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır.

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.