İkili İlişkilerde Zorbalık Nedir?

30.05.2022
7.185

Zorbalık, psikoloji alanında daha üstün konumda ya da güçlü olanın karşısındaki kişiyi etkilemesi, ezmesi ve gözünü korkutması anlamına gelmektedir. Zorbalık, genel olarak kişinin istediklerini yaptırmak amacıyla ortaya çıkmaktadır. Zorbalık durumu, doğrudan sözlü ya da fiziksel tacizi içerebileceği gibi isteksiz birisini zorla ikna etmek, tehdit ederek ya da manipüle ederek istediklerini yaptırmaya çalışmak gibi üstü örtülü yöntemleri de içermektedir. İkili ilişkilerde zorbalık, genel olarak okulda ya da aile içerisinde ortaya çıkmaktadır.

İkili İlişkilerde Zorbalığın Temelleri ve Çeşitleri

Yapılan araştırmalar sonucunda ikili ilişkilerde oluşan zorbalık, 4 temele dayanmaktadır. Bu temeller aşağıdaki gibidir:

 • İkili ilişkilerde zorbalık, saldırgan ve olumsuz bir eylemdir.
 • Zorbalık eylemi yinelenmektedir.
 • İkili ilişkilerde zorbalık, taraflar arasında güç dengesizliği olduğu zaman görülmektedir.
 • Belirli bir amaca yönelik olan zorbalık, fiziksel ve psikolojik olarak şiddet içermektedir.

İkili ilişkilerde zorbalık, açık – seçik, yani doğrudan zorbalık ve dolaylı zorbalık olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğrudan zorbalık, özellikle ataerkil toplumlarda erkekler arasında yaygın olan bir eylemdir. Genel olarak ikili ilişkilerde fiziki saldırı içermektedir. Doğrudan zorbalık, itmek, tartaklamak, bir şeyler fırlatmak, tokatlamak, vurmak, boğazını sıkmak, yumruk atmak, tekmelemek, dayak atmak, kesici ya da delici bir aletle saldırmak gibi eylemler içermektedir.

Dolaylı zorbalık, Dolaylı zorbalık, genel olarak sosyal taciz ya da psikolojik baskı şeklinde görülmektedir. Dolaylı zorbalıktaki amaç, genel olarak ikili ilişkilerde kurbanı sosyal olarak izole etmektir. Bu izolasyon durumu dedikodu yaymak, kurban ile sosyal ilişkiyi kesmek, kurban ile sosyal ilişkiye girmek isteyen kişilere baskı uygulamak, kurbanın dış görünüşü ve sosyal hayatı ile dalga geçmek gibi eylemleri içermektedir. İkili ilişkilerde dolaylı zorbalığın fark edilmesi oldukça zordur. Genel olarak sözlü olarak gerçekleştiren dolaylı zorbalık, lakap takmak, küsmek ve başkalarını kendine uymaya zorlamak gibi eylemleri içermektedir.

İkili ilişkilerde zorbalık, insanların birbirleri ile ilişki halinde oldukları tüm ortamlarda gerçekleşebilmektedir. Durum ne olursa olsun, zorba kişi ile kurban kişi arasında bulunan güç yapısı aynıdır. İkili ilişki dışında kalan kişilere göre, zorbalığın gücü kurbanın kabullenişinden ve verilen gözdağına yeterince karşı koyamamasından gelmektedir, fakat, kurbanın genel olarak zorbanın tehditlerinden korkmak için yeterli sebebi ya da eski kötü tecrübeleri bulunmaktadır.

Zorbalık ve ikili ilişkiler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Mevam Psikoloji’yi takipte kalın!

İlişkide Zorbalık
 • Zorba kişilerin özellikleri nelerdir?
 • Yapılan araştırmalar sonucunda zorbalık yapan kişilerin otoriter ve baskın bir karaktere sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal becerilerde eksiklik ve astlara olan önyargılı yaklaşım risk etkenleri olabileceği de ortaya konmuştur.

 • Zorbalık ile nasıl başa çıkılabilir?
 • Zorbalık yapan kişileri yasal önlemler alarak önleyebilirsiniz. Üst kurumlara şikâyette bulunmak, zorba kişilerin eylemlerini durdurmakta oldukça işe yaramaktadır.

 • İkili ilişkilerde zorbalık genel olarak hangi yaş gruplarında ortaya çıkmaktadır?
 • Zorbalık her yaş grubunda görülebilen bir eylemdir.

  [Toplam: 4 Ortamala: 4.5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.