Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Nedir? & Nasıl Tedavi Edilir?

15.06.2021
71

Hırsızlık Hastalığı bir diğer ismiyle Kleptomani hastalığı, bireylerin gereksinimleri bulunmadığı halde hatta satın alma ihtimalleri olmasına rağmen şeylere karşı çalma dürtüsü oluşan hastalar olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında bilinen hırsızlık türünden farklı olan çalma hastalığında çalma isteği, herhangi bir kazanç elde etmek için değil de bu çalma dürtüsüne karşı gelememelerinden dolayı bu hastalığa sahiptirler. Bu hastalıkta birey herhangi bir plan veya program yapmadan, ani bir şekilde gelen ve kimseden yardım ve destek almadan bu hastalığa yenik düşmektedirler. Üstelik bu hastalığa sahip olan bireylerde hırsızlık yaptıkları eşyayı saklama özellikleri bulunmaktadır.  Hırsızlık hastalığına sahip bireyler genellikle alışveriş merkezlerinde, marketlerde vb. mekânlarda hırsızlık yaptıkları gözlemlenmektedir. Aynı zamanda bu hastalığa sahip bireyler ebeveynlerinin, dostlarının veya yakın çevresinin de eşyalarını çalma dürtüsüne sahiptirler.

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Hırsızlık yaparken hoşnut olma, zevk alma, rahatlama
  • İhtiyaç olmadığı halde istedikleri eşyaları çalma dürtüsünün fazla olması ve kontrol edememesi
  • Hırsızlık yapacağı süreçte çalma dürtüsü oluşması ve durduramaması dolayısıyla da gergin olması, endişeli olması
  • Aşırma yaptığı süreçten sonra pişman olması, utanması, kendisinden nefret duyması gibi belirtiler bir bireyin hırsızlık hastalığına sahip olduğunu göstermektedir.

Hırsızlık Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hırsızlık Hastalığı bulunan vakaların çalma dürtüsünün nedenlerinin ne olduğu net bir şekilde tanımlanmamaktadır. Bununla birlikte araştırmalara konu olmuş, bilim insanları tarafından birtakım teoriler öne sürülmüştür. Hırsızlık hastalığı aşağıda belirtilecek olan hususlara göre meydana gelebilmektedir:

Fizyolojik Nedenler

Hırsızlık hastalığının fizyolojik nedenlerine bakıldığında dürtü, davranış bozuklukları ile bağlantılı olması ihtimaller arasında olup, sinir hastalıkları ve beyin hastalıklarıyla da bağlantılı olma ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda unutkanlık yaşayan, epilepsi hastalığı bulunan bireylerde de bu nedenler etki gösterebilmektedir.

Psikolojik Nedenler

Hırsızlık hastalığı bulunan bireylerde çalma isteği ve rahatlama duygusu bulunmasından dolayı antidepresan etkileri görülebilmektedir. Bu hastalığın temeline inildiğinde çocukluk döneminde yaşanan travmalar, ebeveynlerden yetersiz ilgi, alaka ve sevgi görmeleri de hırsızlık hastalığına yöneltme ihtimali görülmektedir. Bundan dolayı çocukluğunda görmediği bu sevgiyi, ilgiyi öfke duygusuyla dışarıya yansıtması yani hırsızlık hastalığına dönüşmesi olasılıklar arasındadır. Bu hususlara ek olarak hırsızlık rahatsızlığı görülen ve tanı konulan bu hastalarda bipolar bozukluğu, yeme bozukluğu gibi hastalıklar da görülebilmektedir.

Hırsızlık Hastalığında Teşhis Nasıl Konmaktadır?

Hırsızlık hastalığını taşıdığı düşünülen kişilerde veya bu rahatsızlığı kendisinde bulunduğunun farkında olan bireyler öncelikle semptomları göstermekteyse bir psikolojik uzman desteği alarak değerlendirmeler ve testler yapılma süreci bulunmaktadır. Yapılan testlere ve değerlendirmeler sonucunda ise eğer hırsızlık hastalığı teşhisi konmaktaysa tedavi süreci başlamaktadır. Uzmanlar çalma rahatsızlığı şüphesi ile gelen bireylere aşağıda belirtilen hususları kullanabilmektedir:

  1. Bireye psikolojik içerikli anketler vermesi ve doldurmasını istemesi, birey hakkında formların verilip doldurulması istenmesi
  2. Çalma dürtüleri hakkında fikirlerini sormak ve nasıl hissettiğini öğrenmek
  3. Bireyde var olan semptomları dikkatli bir şekilde inceleyerek teşhisin konma sürecini kontrol etmek olarak ifade edilmektedir.
hirsizlik-calma-hastaligi-kleptomani
Çalma Hastalığı & Kleptomani

Hırsızlık Hastalığı Risk Oranı Nelerdir?

Hırsızlık hastalığı genel olarak genç yaştaki bireylerde görülme ihtimali yüksektir. Fakat yetişkinlik dönemlerinde de meydana gelmesi olasılıklar arasındadır. Çoğunlukla bu hastalık kadın bireylerde görülmektedir. Aile faktörü hırsızlık hastalığında etkin bir rol oynamaktadır. Risk oranının genç bireylerde çoğunluk olarak görülmesinin nedenlerinden bir tanesi aile fertlerinin birisinde diğer hastalıklardan bir tanesine sahip olması, gençlerde risk oranını arttırma özelliğe sahiptir. Aynı zamanda çalma hastalığı bulunan bireylerde başka psikolojik rahatsızlıklar bulunmaktaysa da tetikleyici olabilmektedir.

Hırsızlık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hırsızlık hastalığı tedavisi ruh sağlığı açısından aksatılmaması gereken hastalıklar arasındadır. Bunun nedeni ise eğer tedavisi olunmazsa bireyin gündelik hayatını olumsuz etkilemekle birlikte yasal kanunlar, duygusal yaşam, iş hayatı gibi hususlar açısından problem oluşabilmektedir. Bu hastalığının tedavisi genel olarak psikoterapi ve ilaç tedavileri olarak yapılmaktadır. Uzman doktorun bu hastalığı taşıyan bireylere uygulayacağı testler sayesinde tedavinin ne olacağı tam olarak ortaya konmaktadır.

Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Nedir?

Aşırma hastalığı, insanların bir ürüne ihtiyaç duymasa da hatta satın alma gücü olmasına rağmen onu çalma dürtüsüne verilen isimdir.

Hırsızlık (Çalma) Dürtüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Hırsızlık hastalığı uzman klinik psikologlar tarafından verilen destek ve takviye ilaçlar ile çözülebilmektedir.

Çalma Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Çalma hastalığının bir insanda neden rol gösterdiğinin net bir belirtisi yada teşhisi henüz bilim dünyasında belirlenememiştir.

[Toplam: 2 Ortamala: 4.5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.