Dikkat Eksikliği, Çocuklarda Hiperaktivite ile Baş Etme

15.03.2021
127

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB), milyonlarca çocuğu etkileyen ve genellikle yetişkinliğe kadar devam eden kronik bir durumdur. DEHB, dikkati sürdürmede zorluk, hiperaktivite ve dürtüsel davranış gibi kalıcı sorunların bir kombinasyonunu içerir. Mevam Psikoloji Danışmanlık ve Gelişim Merkezi Beylikdüzü Psikolog servisimizde bu sorunlarla baş etmeniz oldukça kolay.

DEHB olan çocuklar ayrıca düşük benlik saygısı, sorunlu ilişkiler ve okuldaki düşük performansla da mücadele edebilir. Semptomlar bazen yaşla birlikte azalır. Bununla birlikte, bazı insanlar hiçbir zaman DEHB semptomlarını tamamen aşmaz. Ancak başarılı olmak için stratejiler öğrenebilirler.

Tedavi DEHB’yi tedavi etmeyecek olsa da, semptomlara çok yardımcı olabilir. Tedavi tipik olarak ilaçları ve davranışsal müdahaleleri içerir. Erken teşhis ve tedavi, sonuçta büyük bir fark yaratabilir.

Mevam Psikoloji Danışmanlık ve Gelişim Merkezimizde Tespit Ettiğimiz Semptomlar

DEHB’nin temel özellikleri dikkatsizlik ve hiperaktif-dürtüsel davranışı içerir. DEHB semptomları 12 yaşından önce başlar ve bazı çocuklarda 3 yaş gibi erken bir zamanda fark edilir. DEHB semptomları hafif, orta veya şiddetli olabilir ve yetişkinliğe kadar devam edebilir.

DEHB erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür ve davranışlar erkek ve kızlarda farklı olabilir. Örneğin, erkekler daha hiperaktif olabilir ve kızlar sessizce dikkatsiz olma eğiliminde olabilir.

DEHB’nin üç alt türü

  1. Ağırlıklı olarak dikkatsiz. Semptomların çoğu dikkatsizlik altına girer.
  2. Ağırlıklı olarak hiperaktif / dürtüsel. Semptomların çoğu hiperaktif ve dürtüseldir.
  3. Bu, dikkatsiz semptomların ve hiperaktif / dürtüsel semptomların bir karışımıdır.

Tipik gelişimsel davranışa karşı DEHB

Sağlıklı çocukların çoğu zaman zaman dikkatsiz, hiperaktif veya dürtüseldir. Okul öncesi çağındaki çocukların dikkat sürelerinin kısa olması ve tek bir aktiviteye uzun süre bağlı kalamaması tipik bir durumdur. Daha büyük çocuklarda ve gençlerde bile dikkat süresi genellikle ilgi düzeyine bağlıdır.

Aynı şey hiperaktivite için de geçerlidir. Küçük çocuklar doğal olarak enerjiktirler – ebeveynlerini yıprattıktan çok sonra bile çoğu zaman hala enerji doludurlar. Ek olarak, bazı çocukların doğal olarak diğerlerinden daha yüksek bir aktivite seviyesi vardır. Çocuklar asla arkadaşlarından veya kardeşlerinden farklı oldukları için DEHB’li olarak sınıflandırılmamalıdır.

Beylikdüzü Psikolog ile DEHB Desteği

Beylikdüzü psikolog servisleri içerisinde en çok tercih edilen psikoloji merkezlerinden biri olan Mevam Psikoloji Danışmanlık ve Gelişim Merkezimizde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklara uzman ekibimizce destek vermekteyiz. Burada grup ve bire bir seanslar ile çocukların bu durumu kısa süre içerisinde kontrol altına almalarına olanak tanıyoruz.

Hiperaktivite Bozukluğu için Beylikdüzü Psikolog Servisimize Ne zaman Gitmelisiniz?

Çocuğunuzun DEHB belirtileri gösterdiğinden endişeleniyorsanız, kısa süre içerisinde Beylikdüzü Psikolog klinikleri arasında önde gelen Mevam Psikoloji Danışmanlık ve Gelişim Merkezimiz servisimize kısa süre içerisinde mutlaka görünün. Uzmanlarımız kısa süre içerisinde sorunu anlayıp duruma göre seanslar için sizlere randevu verir. Böylelikle çocuğunuz yaşadığı ya da yaşayabileceği olası hiperaktivite sorununun önüne geçmiş olursunuz.

hiperaktivite

[Toplam: 3 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.