Hangi Durumlarda Aile ve Çift Terapisine Gidilmelidir?

Aile ve çift terapileri, kişilerin ilişkilerinde yaşadıkları problemleri ortaya koydukları, çiftlerin birbirlerini daha yakından tanıdıkları ve kendilerini anlattıkları, ne hissettiklerini açık bir şekilde söyledikleri ve paylaştıkları yer olarak tanımlanmaktadır. Aile ve çift terapilerinde çiftler, partnerlerinin farklı yönleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. İşte tam da bu noktada çiftlerin evliliklerini kurtarabilmek için birbirlerine açık bir şekilde davranmaları oldukça önemlidir.

Her şeyden önce bir ilişkinin temeli etkili ve doğru bir iletişim şekline bağlıdır. Etkili ve doğru bir şekilde iletişim kuramayan çiftler, belirli tartışmalar ya da problemler yaşayabilir. Bu tartışmaların ya da problemlerin büyümesi veya çoğalması kişilerin ilişkilerini zedeleyebilir. Bu noktada terapiler devreye girmektedir.

Sadece belirli problemler ya da sorunlar yaşayan çiftlerin tercih ettiği bir terapi yöntemi değildir. Kimi zaman eşler birbirlerini çok sevseler de bazen çıkmazın içerisine girebilirler. Bu noktada evliliklerine dışarıdan objektif bir şekilde bakabilecek ve tavsiye verebilecek kişilerin düşüncelerine ve bakış açılarına ihtiyaç duyabilirler. Bu desteği ve yardımı almak, çiftler için oldukça faydalı olacaktır.

Aile ve Çift Terapisi Neden Tercih Edilmektedir?

Bu terapinin belirli tercih edilme nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:

  • Çiftin boşanma ile ilgili karar alma aşamasında ya da karar almış olmaları
  • Çiftlerin birbirleri ile sağlıklı ve doğru bir şekilde iletişim kuramamaları
  • Aldatma problemleri
  • Cinsellik ile ilgili sorunlar
  • Çiftlerin özel yaşamları ve iş hayatları arasındaki dengeyi kuramamış olmaları
  • Çiftlerin tek taraflı ya da karşılıklı olarak birbirlerine uyguladıkları fiziksel, cinsel ya da psikolojik şiddet
  • Çiftlerin birbirlerine olan ilgi, alaka ve sevgilerinin azalması

Çiftler arasında yaşanan bu durumlar, daha sancılı ve daha can yakıcı bir sürece sebep olabilmektedir.

Çift ve Aile Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır? | Evimdekipsikolog | Blog
Aile ve çift terapisine ne zaman gidilmelidir? Görsel Kaynak.

Aile ve Çift Terapisi Almanın Faydaları Nelerdir?

Her kişi, kendisine özgü bir yapısı olan, biçimlenmiş ve şekil almış bir ailenin içerisinde doğmaktadır. Kişinin doğumundan ölümüne kadar geçen yaşam süresinde ailede öğrenilmiş olan ilişki kalıpları, kimi zamanlar bilerek, kimi zamanlar ise farkında olmadan aynı şekilde devam ettiriliyor. İçerisinde aile ve köklerden gelmiş olan ruhsal ilişki mirası yer alan kişiler ile evliliğin ruhsal mirasının tutulan kayıtları gün yüzüne çıkıyor. İşte bu noktada aile ve çift terapisi almak, oluşabilecek hatalı ya da can yakıcı problemlerin önüne geçmektedir. Terapi konusunda uzman olan Mevam Psikoloji’ye uğrayabilir ve gerekli desteği alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Eşim bana psikolojik olarak şiddet uyguluyor. Aile ve çift terapisi ile bu durum giderilebilir mi?

Evet, giderilebilir. Aile ve çift terapisi ile çiftlerin arasında yaşanan tek taraflı ya da karşılık taciz, psikolojik şiddet gibi durumlar ortadan kaldırılır.

Eşimle aramda yaşadığım problemler çocuklarıma da yansıyor. Aile ve çift terapisi ile çocuklarımın yaşadığı bu durumu ortadan kaldırabilir miyim?

Evet, aile içerisinde çocukların yaşadığı bu tarz problemler ve travmalar, aile ve çift terapisi ile giderilebilir, fakat bazı durumlarda çocuğun özel olarak terapi alması gerekebilir.

Aile ve çift terapisi seansları ne kadar sürmektedir?

Aile ve çift terapisi seansları, çiftin yaşadığı probleme ve soruna göre değişkenlik göstermektedir.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.