Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramı

29.09.2021
487

Psikolojinin en temel al alanlarından biri olan psikanaliz biliminin kurucusu Sigmund Freud insanın kişilik gelişimini çocuklukla ilişkilendirir. Freud bu gelişimi Psikoseksüel gelişim kuramı adı alında oral, anal, fallik, latent ve genital aşamalar olmak üzere beş aşamada inceler. Bu gelişim evrelerinin her biri kendi içerisinde libido adını verdiğimiz cinsel enerjiyi farklı şekillerde yansıtır.

Psikoseksüel evreler olarak adlandırılan bu aşamalarda cinsel dürtüler vücudun farklı bölümlerinde sabitlemesini emsal alır. Yani, fiziksel olarak vücut büyüdükçe belirli bölgeler de potansiyel cinsel hayal kırıklığı ya da özgüven yaşamaya, zevk veya her üçünü de içerir şekilde davranmaya başlar.

Kısaca bu evreler şunlardır:

  • Oral Dönem
  • Anal Dönem
  • Fallik Dönemi
  • Gizli (Latent) Dönem
  • Genital Dönem

1.    Oral Dönem

Freud’a göre psikoseksüel gelişimin aşamalarının ilki olarak kabul edilen oral dönemde libido ilk olarak bebeğin ağız kısmında merkezlenir. Oral dönemde bebeklerin bir şeyleri sürekli ağızlarına alması, emme, ısırma, emzirme gibi hareketleri sergilemesi kendilerinde tatmin edici bir duygu olarak yansır. Freud ayrıca bu dürtünün yaşamın ileriki seviyelerinde de kendini farklı şekillerde gösterdiğini dile getirmiştir, buna sigara içenler, tırnak yiyenler, sürekli parmaklarını ağızlarına alanlar örnek gösterilmektedir.

2.    Anal Dönem

Freud psikoseksüel gelişim aşamalarının ikincisi anal dönem olarak kabul edilir ve bu cinsel gelişim aşamasında cinsel dürtüler anüs bölgesinde odaklanır. Bu dönemde çocuğun dışkılamasından büyük zevk aldığını söyler Freud. Bu dönemde çocuk yavaş yavaş bir birey olduğunun farkına varır, bu durumun onu dış dünyanın talepleri ile çatışabilecek konuma getirdiğinin de farkına varır.

Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramı
Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramı

3.    Fallik Dönemi

Psikoseksüel evrelerin üçüncüsü olan fallik dönem 3 – 6 yaşları arasını kapsar ve bu dönemde çocuğun libidosu giderek cinsel organları üzerinde odaklanır. Erkek çocuklarda Oidipus kompleksi ve kızlarda ise Elektra kompleksi başlar. Bu erotik çekim kompleksleri kendilerini küskünlük, rekabet, kıskançlık veya korku şekillerinde gösterir. Çocuklar bilişsel olarak anatomik cinsiyet farklılığının farkına varır.

4.    Gizli (Latent) Dönem

Gizli (Latent) dönem olarak adlandırılan psikoseksüel gelişimin dördüncü aşaması aslında adında anlaşılacağı üzere gizlidir. 6 yaşından ergenlik dönemine uzanan bu gelişim evresinde libido uykudadır dolayısıyla herhangi bir psikoseksüel gelişim meydana gelmez.

5.    Genital Dönem

Freud Psikoseksüel gelişim evrelerinin son aşaması olan Genital dönem, ergenlik dönemi sürecinde ortaya çıkar. Bu gelişim evresinde kişi artık bir birey olduğunu ve cinsel dürtülerine bir cevap araması gerektiğine karar verir. 20’li yaşlarda başka bir kişiye olan sevgi dolu ilgisinin ortaya çıkması en doğal göstergelerinden birisidir. Bu dönemde kişi çeşitli ergen cinsel deneyimlere kendini hazırlar.

Beylikdüzü Psikolog hizmetlerinden faydalanmak için hemen bizimle iletişime geçiniz.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.