Evlilik Terapisi Hangi Konuları Ele Alır?

18.10.2022
4.663

Evlilik terapisi, genel olarak kısa süreli bir psikoterapi yöntemi olup, çiftin çeşitli ilişki sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmaktadır. Çiftler, ilişkilerinde yer alan ve tatmin edici olmayan endişeleri belirlemek ve gidermek için evlilik terapisi alırlar. Genel olarak, yalnızca boşanmayı düşünen ya da ayrılmak üzere olan çiftlerin evlilik terapisine başvurduğu düşünülmektedir, fakat her evliliğin kendi içerisinde yer alan dinamikleri mevcuttur. Pek çok çift, evlilik terapisinden çoğu zaman yararlanabilmektedir.

Evlilik terapisi, partnerler arasındaki bağı güçlendirmek ve daha sevgi dolu bir bağ kurmaya yardımcı olmaktadır. Evlilik terapisine gitmek için herhangi bir kısıtlama ya da sınır bulunmamaktadır.

İletişim sorunları, çatışmalar ve problemler her evlilikte olan şeylerdir, fakat bu durumlar sık sık tekrar ediyorsa ve çözülemiyorsa evlilik terapisi, bunu çözmek için size güvenli bir alan sağlayabilir. Çiftler, kendi başlarına çözemeyeceklerini düşündüğü herhangi bir sorun ya da problem için evlilik terapisi danışmanlığı alabilir. Genel olarak, finans, cinsel yaşam, ebeveynlik, yaşam tarzı seçimleri gibi strese sokan herhangi bir konuda evlilik terapisi alınabilmektedir. Ekstra olarak, aile içerisinde olan herhangi bir kayıp ya da travmatik olay ile ilgili de evlilik terapisi danışmanlığı alınabilir.

Neden Evlilik Terapisi Alınmaktadır?

Evlilik terapisi pek çok çeşitli nedenler ile alınabilmektedir. Evlilik terapisinin ele aldığı konu başlıkları aşağıdaki gibidir:

  • Güven sorunları ya da yaşanan güven problemleri, ilişkiler üzerinde oldukça büyük bir yük oluşturmaktadır. Yalan söylemek, aldatmak ya da sır saklamak gibi her türlü durumdan kaynaklandığı bilinen güven sorunları ve problemleri evlilik terapisinin ele aldığı konulardan birisidir.
  • Evlilik içerisinde yaşanan iletişim sorunları ise bir başka konudur. Sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin anahtarı, doğru ve güvenilir bir şekilde iletişim kurmaktan geçer. Zayıf bir iletişim sonucunda ilişki ya da evlilik içerisinde sürekli olarak tartışmalar yaşanabilmektedir.
  • Finans konuları, farklı harcama tarzları ya da gelecek için tasarruf yapılacağına dair farklı görüşler, evlilik terapileri için başka bir ana nedendir.
  • Bir evliliğin dinamiğini değiştiren çocuk sahibi olma durumu, evlilik terapisi kapsamında ele alınan diğer konular arasında yer almaktadır.

Evlilik terapisi hakkında daha fazla bilgi için Mevam Psikoloji ile iletişime geçebilir ve gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

evlilik-terapisi (1)
Görsel: Evlilik terapisi hakkında bilmeniz gerekenler

Sık Sorulan Sorular

Evlenmeyi planlayan kişiler, bu terapiden faydalanabilir mi?

Evet, evlenmeyi planlayan kişiler ya da çiftler evlilik terapisinden faydalanabilir.

Evlilik terapisi ne işe yarar?

Evlilik terapisi, çiftlerin daha mutlu ve daha sağlıklı bir iletişime sahip olmasını sağlamaktadır.

Evlilik terapisi seans fiyatları ne kadardır?

Evlilik terapisi seans fiyatları, seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten ötürü evlilik terapisi seans fiyatları hakkında net bir bilgi vermek doğru değildir.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.