Ergenlik Döneminde Görülen Psikolojik Problemler

30.08.2021
7

Ergenlik dönemi problemi hayatın tamamına bakıldığında değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli dönemdir. Bu dönemde; kişinin yavaş yavaş birey olmaya başladığının farkına varılmasıdır. Zira yetişkin her bireyin bu ve benzeri sorunlara zamanında sahip olduğu salt bir gerçektir.

Bir gencin hayatında meydana gelen diğer birçok değişikliğe hormon tahribatı eklediğinizde, ruh hallerinin neden bir sarkaç gibi sallandığını görmek kolaydır. Yine de bulgular, her sekiz ergenden birinin ergenlik depresyonu yaşadığını gösteriyor. Ancak depresyon, beraberinde getirdiği ciddi sorunların yanı sıra tedavi edilebilir. Bu nedenle, gencin mutsuzluğu iki haftadan uzun sürerse ve başka depresyon belirtileri gösteriyorsa, bir sağlık uzmanından yardım almanın zamanı gelmiş olabilir.

Ergenlik Problemi Nedenleri?

Ergenlik çağı problemleri nedenlerine genel hatları ile bakıldığında karşımıza birçok ergenlik depresyonuna sebep olabilecek birçok neden vardır. Örneğin, gençler notları üzerinde değersizlik ve yetersizlik duyguları geliştirebilirler. Okul performansı, akranlarla sosyal statü, cinsel yönelim veya aile hayatının her birinin bir gencin nasıl hissettiği üzerinde büyük etkisi olabilir. Bazen genç depresyonu çevresel stresten kaynaklanabilir. Ancak sebep ne olursa olsun, arkadaşlar veya aile – ya da gencin genellikle hoşlandığı şeyler – üzüntülerini veya izolasyon duygularını iyileştirmeye yardımcı olmadığında, ergenlik depresyonu yaşama ihtimalleri yüksektir.

Ergenliğin Psikolojik Belirtileri

Genellikle ergenlik dönemi depresyonu olan çocukların düşünce ve davranışlarında gözle görülür bir değişiklik olur. Motivasyonları olmayabilir ve hatta okuldan sonra yatak odasının kapısını kapatıp saatlerce odalarında kalarak içine kapanabilirler. Ergen depresyonu olan çocuklar aşırı uyuyabilir, yeme alışkanlıklarında değişiklik gösterebilir ve hatta DUI veya hırsızlık gibi suç davranışları sergileyebilir. Ergenlik döneminde sıklıkla görülen belirtiler şu şekildedir:

 • İlgisizlik
 • Baş ağrısı, karın ağrısı, bel ağrısı veya yorgunluk dahil ağrı şikayetleri
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Karar vermede zorluk
 • Aşırı veya uygunsuz suçluluk
 • Sorumsuz davranış- örneğin, yükümlülükleri unutmak, derslere geç kalmak, okulu asmak
 • Hızlı kilo kaybı veya alımı ile sonuçlanan yiyeceklere ilgi kaybı veya kompulsif aşırı yeme
 • Hafıza kaybı
 • Ölüm ve ölmekle meşgul olma
 • İsyankâr davranış
 • Üzüntü, endişe veya umutsuzluk hissi
 • Geceleri uyanık kalmak ve gündüzleri uyumak
 • Notlarda ani düşüş
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımı ve rastgele cinsel aktivite
 • Arkadaşlardan çekilme
Ergenlik Dönemi Problemleri

Ergenlik Dönemi Problemi ve Çözümleri

İlaçlar ve psikoterapi dahil olmak üzere depresyonu tedavi etmek için kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Aile çatışması bir gencin depresyonuna katkıda bulunuyorsa, aile terapisi yardımcı olabilir. Genç, herhangi bir okul veya akran sorununa yardımcı olmak için aile veya öğretmenlerden de desteğe ihtiyaç duyacaktır. Bazen, şiddetli depresyonu olan gençler için bir psikiyatri ünitesinde hastaneye yatış gerekebilir.

Akıl sağlığı uzmanlarımız, genciniz için en iyi tedavi yöntemini ayrıca belirleyebilir. FDA, antidepresan ilaçların nadiren depresyon ve diğer psikiyatrik bozuklukları olan çocuk ve ergenlerde intihar düşüncesi ve davranışı riskini artırabileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle genç hastalarda antidepresan kullanımı, tedaviyi yapan doktor tarafından özellikle yakın takip ve takip gerektirir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, bunları psikolojik destek uzmanlarımız ile hızlı bir şekilde görüşebilirsiniz.

Ergenlik Çağı Problemleri Nasıl Hafifletilebilir?

Ebeveynlik ergenlik dönemi problemini hafifletmeye çalışmada biraz zor olabilir. Yine de genç çocuğunuzun stres düzeyini düşürmeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı etkili ebeveynlik ve iletişim teknikleri vardır:

 1. Çocuğunuzu disipline ederken, utanç ve cezayı iyi davranış için olumlu pekiştirmeyle değiştirin. Utanç ve ceza, ergenin kendini değersiz ve yetersiz hissetmesine neden olabilir.
 2. Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Gençler için aşırı koruma veya karar verme, yeteneklerine olan inanç eksikliği olarak algılanabilir. Bu, kendilerini daha az güvende hissetmelerine neden olabilir.
 3. Gençliğinize nefes alma odası verin. Gençlerin her zaman söylediğiniz şeyi yapmasını beklemeyin.
 4. Çocuğunuzu takip etmek istediğiniz bir yola zorlamayın. Gençliğinizin faaliyetleri ve deneyimleriyle gençliğinizi yeniden yaşamaya çalışmaktan kaçının.
 5. Çocuğunuzun depresyonda olduğundan şüpheleniyorsanız, endişelerini dinlemek için zaman ayırın. Sorunun gerçekten endişe verici olduğunu düşünmeseniz bile, büyümekte olan birine çok gerçek gelebileceğini unutmayın.
 6. Çocuğunuz geri çekilmek istiyor gibi görünse bile iletişim hatlarını açık tutun.
 7. Çocuğunuza ne yapması gerektiğini söylemekten kaçının. Bunun yerine, yakından dinleyin ve sorunlara neden olan sorunlar hakkında daha fazlasını keşfedebilirsiniz.
 8. Çocuğunuzun yakın ve rahat olduğu yakın bir arkadaş veya aile üyesi varsa, gençliğinize endişeleri hakkında bu kişiyle konuşmasını önerebilirsiniz.

Sizler de çocuklarınız için ergen psikoloğu hizmeti almak istiyorsanız hemen Mevam Psikoloji ile iletişime geçin.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.