Ergenlik Çağında Cinsellik Eğitimi

02.02.2022
9.256

İçindekiler

Ergenlik, biyolojik olarak üreme bölgesinin fizyolojisindeki değişikliklerle başlayan ve psikolojik olarak cinselliğin nihai organizasyonuyla sona eren insan gelişiminin evrimsel sürecidir. Bilinmeyen ve gizemli duygu ve düşüncelerle bağlantılı olarak cinsel dürtünün artması, ergen gelişiminde belki de en yoğun olay olarak adlandırılabilir. Tüm ergenler çiftleşme, onanizm, gebe kalma, hamilelik, doğum kontrolü ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi konular hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Ayrıca tatmin edici ve yapıcı ilişkiler kurabilmeleri için cinselliği kendi değer çerçevelerine nasıl yerleştireceklerini bilmek isterler. Ancak çoğu genç bu konularda çok az bilgiye ve yardıma sahiptir. Cinsel davranış konularında uygun eğitim sağlık uzmanları tarafından sağlanabilir ve verilmelidir. Sağlık çalışanları, istenmeyen gebelikler, cinsel hastalıklar, cinsel istismar gibi sorunların önlenmesi için gençlere cinsel eğitim verme sorumluluğunu üstlenebilir. Aynı zamanda, daha iyi personel eğitimi, bilgilendirme ve sağlık eğitimi organizasyonu yoluyla ergen cinsel sağlığının desteklenmesi de sağlanabilir.

Cinsellik Eğitimi

Cinsellik eğitimi, kişinin kimliği, ilişkileri ve yakınlığı hakkında bilgi ve tutum, inanç ve değerleri öğreterek yaşam boyu cinsel sağlık için sağlam bir temel oluşturmayı amaçlayan kapsamlı bir program olarak tanımlanmaktadır. Cinsel sağlık, DSÖ tarafından tanımlandığı gibi sadece hastalık veya sakatlığın olmayışı değil, cinsellikle ilgili fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal bir iyilik hali olarak kabul edilir.

Bu eğitimin verilmesinde psikolojik ve sosyokültürel etkiler etkili olma olasılığını artırabilir. Eğitim, özellikle ergenlik döneminde (10-19 yaş) önemli bir önleyici araçtır, çünkü bu durum, gençlerin yetişkinliğe doğru ilerledikçe fizyolojilerinde ve davranışlarında gelişimsel değişiklikler yaşadıkları zamandır. Ergenlerin kendilerini içinde buldukları karmaşık duygusal durum, çoğu toplumda cinsel konuların damgalanması ve yaygın cinsiyet eşitsizliği, ergenlerin ihtiyaç duydukları bilgiyi edinmelerini giderek zorlaştırmaktadır.

Ergenlik Çağında Cinsellik

“Aile Yaşamı ve Eğitimi” olarak bilinen şey aracılığıyla, hayatın kırılganlıkları arasında gezinirken cinsel sağlığı korumak için gerekli bilgileri sağlayarak, kadın ve erkeklerin aile ve sosyal bağlamlardaki tüm ilişkilerdeki rollerini ve sorumluluklarını öğretmeyi umabiliriz . Bununla birlikte, güçlü damgalama ve tartışmaların varlığı, kapsamlı olmadıkları ve ergenlerin savunmasız olduğu ana sağlık sorunlarını tam olarak ele almadıkları için mevcut tüm ergen sağlığı programlarını engellemektedir. Bunlar arasında erken ve yakın dönem gebelikler, güvenli olmayan kürtajlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, HIV/AIDS ve cinsel şiddet gibi birçok olumsuz cinsel sağlık ve üreme sağlığı sonuçları bulunmaktadır ve bunların oranları zaten endişe verici oranlarda artmaktadır.

Ergenlik döneminde olan bireylerin cinsellikle ilgili sıkça sorduğu soruları sizler için derledik, gelin hep birlikte bu sorulara ve cevaplarına göz atalım.

 • Regl Nedir?
 • Regl, kızlarda ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak gerçekleşen vajinal kanamadır.

 • Mastürbasyon Nedir?
 • Mastürbasyon kişinin karşı cinsle hiçbir cinsel ilişkiye girmeden, vücudunun cinsel bölgelerine dokunması, cinsel hazza ulaşması durumudur.

 • Cinsellik Nedir?
 • Cinsellik, kişinin fiziksel yapısını, kendisi ile ilgili olan yargılarını, seçimlerini, bunların yaşadığı çevre içerisinde ne anlama geldiğini kapsamaktadır. Kısacası cinsellik, cinsiyetimizle ilgili konuların bütününe verilen isimdir.

  [Toplam: 1 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.