Ebeveyn Depresyonu

24.05.2022
7.041

Çocuk yetiştirmek her ne kadar dışardan bakıldığında kolay bir şeymiş gibi görünse de aslında son derecede meşakkatlidir. Sadece fiziksel ihtiyaç ve gereksinimlerinin ötesinde manevi yönünü beslemek ve çocuğu her zaman doğru bir şekilde anlamak son derecede önemlidir. Çocuk yetiştirmenin zorlukları ile her geçen gün biraz daha fazla hemhal olan ebeveynler zamanlar ebeveyn depresyonu sorunu ile karşılaşabilirler. Evet yanlış duymadınız belki de şu an yaşadığınız psikolojik rahatsızlığın tanımı ebeveyn depresyonu. Bu yazımızda sizler için ebeveyn depresyonu hakkında bilmeniz gerekenleri derledik, gelin birlikte bakıp bu durumu anlayalım.

Ebevyn Depresyonu

Ebeveyn Depresyonu Nedir?

Ebeveyn depresyonu olarak aslında iki kelimeye sığdırılan kavram esasen birçok duygudurum, düşünce ve hissi içerisinde barındırır. Çocuk sahibi olmadan önce ebeveynlerin sahip olduğu özgür zaman çocuk sahibi olmakla birlikte bir nevi kısıtlanmış gibi olur. Bu durum çocuk yetiştirme sorumluluğunun da beraberinde getirdiği durumlardan bir tanesidir. Zaman içerisinde bu durumu yönetemeyen anne ya da babada ebeveyn depresyonu meydana gelir. Doğru bir şekilde kontrol edilmediğinde ebeveyn depresyonu tüm aile fertlerini etkiler

Ebeveyn Depresyonunun Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocukların dünyaya geldikten sonraki ilk karşılaştıkları ortam aile ortamı ev içerisidir. Zamanla bu evde büyüdükçe burası ile yaşadığı duygusal ve fiziksel bağ daha çok belirginleşir. Bu durumda ebeveyn depresyonuna sahip anne veya babada zamanla çocuk üzerinde de psikolojik olumsuz etkiler meydana gelir. Nitekim yapılan bir araştırmada ebeveyn depresyonunun çocuklar üzerinde yıkıcı davranış bozuklukları, kaygı, stres, majör depresif bozukluk gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıkların gelişmesine neden olduğu tespit edilmiştir. Ebeveyn depresyonunun bazı sonuçları:

  • Depresif ebeveynler çocuklar üzerinde zihinsel hastalık niteliğinde genetik riskler oluşturmaz bununla birlikte ekstra çevresel stres faktörlerinin de hem artmasına hem de tetiklenmesine neden olur.
  • Depresif ebeveynler zamanlar çocukların kendi duygusal ve davranışsal sorunlarını geliştirmelerine neden olur.
  • Son zamanlarda sıklıkla rastlanan meydan okuma, anksiyete gibi sorunlar ebeveyn depresyonunun en belirgin sonuçları arasında yer almaktadır

Çocuklarda meydana gelen davranışsal ve duygusal bozukluklar ele alınmadan evvel ebeveynlerin yaşadığı depresif durum ele alınmalı, tedavi edilmeli ve normal bir çevre oluşturulmalıdır. Ebeveyn depresyonu ile başa çıkmak ve sağlıklı bir çevreye kavuşmak istiyorsanız siz de hemen Beylikdüzü psikoloji merkezimiz olan Mevam Psikoloji kliniğimiz ile iletişime geçin.

Depresif ebeveyn nedir?

Depresif semptomlar gösteren ebeveynlerin yaşadığı bu sorun kontrol altına alınmazsa çocuklarda ciddi sorunlar meydana gelir.

Ebeveyn depresyonu çocuğa geçer mi?

Ebeveynlerin sergilediği depresif durum zamanla çocukların da kendilerine has duygusal ve davranışsal bozukluklara neden olur.

Çocukların yaşadığı depresyon ebeveynler ile ilişkili midir?

Evet. Çocuk ilk gördüğü çevre depresif bir durumda olursa zamanla kendisi de benzer duruma geçiş yapar.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.