Dürtü Kontrol Bozukluğu Nedir?

05.07.2021
41

Dürtü Kontrol Bozukluğu; bir kişinin kendisine ve çevresine kötülük etme hususunda dürtülerine hakim olamadığı bir bozukluktur.  Aynı zamanda bu bireyler sergiledikleri davranışlar esnasında haz alma duygusu barındırmaktadırlar. Bu hastalığa sahip olan bireyler genellikle problemli cinsel dürtü, kumar, ateş yakma, hırsızlık yapma gibi zarar veren dürtüleri kontrol altında tutamazlar. Dürtü kontrol bozukluğu ruhsal bir hastalıkla birlikte tedavi gerektiren bir bozukluktur. Aynı zamanda hiperaktivite bozukluğu da dürtüsel eylemler olduğu için bu hastalığı tetiklemektedir.  Bu dürtülerin zayıflaması sonucunda ise dürtü kontrol bozukluğu meydana gelebilmektedir. Bu hastalık türünde kişiler her ne kadar yaptıkları eylemlerin yanlış olduğunu algılamalarına rağmen, o eylemi yapmak için tekrardan hareketlenmek isterler ve o eylemden başka bir şey düşünememektedirler.

Dürtü Kontrol Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

 1. Sergilenen davranışlarda zevk almak, rahatlama hissi,
 2. Sergilenecek olan davranışlar öncesinde gerilme,
 3. Kendilerine ya da çevresindeki insanlara zarar verme hususunda dürtülere karşılıksız kalamama
 4. Sergilenecek olan davranışın planlı veya plansız olması,
 5. Davranıştan sonra pişmanlık, suçluluk hissetme gibi net belirtiler bulunmaktadır.
 6. Kaygı Bozukluğu Tedavisi alan hastalarda da rastlanabilmektedir.

Dürtü Kontrol Bozuklukları Nelerdir?

 • Çalma Hastalığı (Kleptomani)

Hırsızlık hastalığı bulunan bireyler genellikle ihtiyaçları olmadığı halde hatta o eşyayı alma durumları olmasına rağmen hırsızlık yapmalarıdır. Aşırma hastalığı öncesinde birtakım gerilmeler, korkular bulunmakla birlikte çalma esnasında ise oldukça zevk alınma durumları olmaktadır.

 • Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani)

Saç koparma hastalığı daimi olarak saçları yolma hatta farkına varıldığında saçların kalmadığı bir hastalık türüdür. Kişiler saç koparma sırasında zevk ve haz alan, rahatlama duygularını barındırmaktadır. Bu hastalık en çok kadın bireylerde görülmektedir. Bu hastalığı tetikleyen hususlar bulunmakta ve bu hususlar arasında yalnızlık korkusu, aile içerisinde meydana gelen kavgalar, tartışmalar gibi pek çok husus tetikleyici olabilmektedir.

 • Aralıklı Patlayıcı Bozukluk,

Aralıklı patlayıcı bozuklukta bu hastalığı taşıyan bireylerin başka insanlara ciddi zararlar vermesi, eşyalara zararlar vermesi gibi hususları kapsamaktadır. Birey durdurulamacak kadar büyük saldırılarda bulunmakta ve ataklar geçirmektedir.

 • Kasıtlı Yangın Çıkarma Hastalığı (Piromani)

Kasıtlı yangın çıkarma hastalığı çoğunlukla çocuklarda görülen, ateşe, alevlere, itfaiye araçlarına istekli görünmeleri gibi özelliklerden dolayı ateş yakmaktan zevk alma hastalığıdır.

 • Patolojik Kumar Oynama

Patolojik kumar oynama hastalığı kişinin kumar oynamaktan zevk ve haz alması, kendisini durduramaması gibi özellikleri barındıran bir hastalıktır. Genellikle bu hastalık başka hastalıklarla birlikte görülmektedir.

dürtü-kontrol-bozuklugu
Dürtü Kontrol Bozukluğu

Dürtü Kontrol Bozukluğunun Tedavi Yolları Nelerdir?

Bu hastalıkta iyileştirme yolları genellikle psikoterapi ve ilaç tedavileri ile yapılmaktadır. Bu tedavi yolunda en önemli husus tanı konulduktan sonra dikkatli ve süreci iyi takip etmektir. Aynı zamanda hasta bu süreçte sağlığına dikkat etmeli bitkisel içerikli beslenmelidir. Dürtü kontrol bozukluğu hastalığının iyileştirici yollarından bir tanesi bilişsel davranış terapisi olarak tanımlanmaktadır. Burada önemli olan husus dürtüleri denetlemek ve etkenleri bilmektir. İlaç tedavileri ise genellikle dürtü kontrol bozukluğu hastalığının yanı sıra başka hastalıklar da mevcut olduğunda tercih edilmektedir. Bu hastalık türünün tedavi yok gibi bilinse de ve bir yakınınızın bu hastalığa sahip olduğunu gözlemlediğinizde aklına gelen soru ‘’İyileşir mi?’’ sorusu doğmaktaysa, doğru bir uzman psikolog, doğru bir süreç ve doğru tedavi yollarıyla aşılması oldukça mümkündür.

Kontrol Bozukluğu Nedir?

Kişinin kendisi ve etrafındaki kişilere & eşyalara kötülük yapma duygusunun ağır basması hastalığına verilen isimdir.

Dürtü Kontrol Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kontrol Bozukluğu hastalığı Uzman Klinik Psikologların desteği ve ilaç takviyeleri ile tedavi edilmektedir.

Kontrol Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Sunulan davranışlardan zevk alma, pişmanlık hissinin kaybı, heyecan ve gerginlik gibi belirtileri vardır.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.