Doğru Psikolog Nasıl Seçilir?

09.08.2022
5.582

Her kişinin hayatı içinde zorlu ya da kolay geçen dönemlerin olması gayet normaldir. Çoğu zaman işlerin içinden çıkmanın kişiyi ruhsal olarak aştığı zamanlarda tek başına çabalamak yetersiz ve çaresiz hissettirebilir. Kendi başınıza altından kalkamayacağınız problemler bir yük olup, üzerinize yıkılıyor gibi hissettirebilirsiniz. Bu tarz düşünceler ve hisler, hayatın akışında ne kadar kötü ve yorucu karşılansa da normal olabilir ve dengenin getirdiği bir süreç olarak algılanabilir.

Ruhsal durumlar ve problemler bir döngü gibi kimi zaman birbirini tekrarlayabilir. Profesyonel bir şekilde destek almak, bu zamanlar için kaçınılmaz olabilir. Psikolojik destek almak oldukça doğal bir durumdur.

Doğru Psikolok Nasıl Seçilir?

Profesyonel bir şekilde destek almayı kabul ettikten sonra yapmanız ya da bu konuda size yardımcı olacak kişinin yapması gereken en önemli iş, psikolog araştırması yapmaktır. Gerçek ve faydalı bir psikoterapi için ihtiyacınız olan konuda mesleğinde kariyer yapmak bir uzman en iyi seçim olacaktır. Peki, doğru psikolog seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1.    Psikoloğun Lisans Eğitimini Kontrol Edin!

Son günlerde oldukça fazla türeyen lisansız psikoterapiler, danışanlar açısından hiç de faydalı olmayıp, yanlış tanı ve tedavilere neden olabilmektedir. Seans sırasında danışanın anlatımına göre bilimsel yöntemler ile tanıdan sonra tedavi uygulayan psikologlar, psikoloji alanında lisans eğitimini tamamlamış olmalıdırlar.

2.    Eğitimden Sonra Edinilen Sertifikalara Bakın!

Seçtiğiniz psikoloğun özellikle danışacağınız alanda eğitim almış ve kariyer yapmış olması, oldukça büyük bir avantaj yaratmaktadır. Danışacağınız psikoloğun hangi konularda uzmanlaşmış olduğun dikkat etmelisiniz.

Neden Psikoloğa Gitmeliyim?
Neden Psikoloğa Gitmeliyim?

3.    Fiyat ve Seans Süresini Araştırın!

Psikolog seansından önce bütçenizi belirleyip, araştırmalarınız sonucu yardım alacağınız uygun psikoloğu seçebilirsiniz.

4.    İlk Görüşme Oldukça Önemli!

Danışan ve psikolog arasındaki ilk konuşma ve ilk karşılaşma oldukça önemlidir. Tıpkı doktor ve hasta arasında olduğu gibi danışan ve psikolog arasında da yıkılmaz bir gizlilik bağı bulunmaktadır. Her danışanının seans sırasında paylaştığı bilgileri saklamakla yükümlü olan Mevam Psikoloji ekibi, ilk görüşmeden son seansa kadar bu gizliliği ve güven ambiyansını korumalıdır. Siz de ilk karşılaşmada ve görüşmede bu enerjiye dikkat ederek seanslara devam edebilirsiniz.

Mental sağlık, fiziksel sağlık kadar önemlidir. Bu sebepten ötürü, psikolog seçiminde yeterince araştırma yapmalısınız. Mevam Psikoloji, alanında uzman psikologlara ihtiyacınız olan terapileri sizler için sağlamaktadır.

1) Hangi alanlarda psikoterapi seansları veriyorsunuz?

Mevam Psikoloji, bireysel terapi, aile ve çift terapisi ve çocuk ve ergen terapisi alanlarında hizmet vermektedir.

2) Seanslarınız ne kadar sürmektedir?

Seanslar, danışan kişinin sorununa ve problemine göre değişkenlik göstermektedir.

3) Seans fiyatları nasıldır?

Seans fiyatları, seans uzunluğuna ve süresine göre değişkenlik göstermektedir.

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.