Depresyona Karşı Akran Desteği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

14.11.2022
3.956

Depresyon için akran desteği tam olarak bununla bizzat ilgilenen birinden yardım almak anlamına gelir. Depresyona karşı akran desteği akıl sağlığı sorunlarından kurtulmakta olan ve şu anda iyi durumda olan kişilerdir. Deneyimlerini, benzer sorunlarla başa çıkan başkalarıyla bağlantı kurmak ve iyileşmelerine yardımcı olmak için kullanırlar. Akran desteği almanın farklı yolları vardır. Akran liderliğindeki destek gruplarına katılabilir veya bireysel bir akıl hocası bulabilirsiniz. Profesyonel akran destek uzmanları ve gönüllüler var. Yüz yüze, çevrimiçi veya telefonla bağlanabilirsiniz.

Akran Desteğinin Faydaları

Araştırmalar, akran desteği alan kişilerin, almayanlara göre depresyonlarında daha fazla iyileşme gördüklerini gösteriyor. Akran hizmetleri, kendinize daha iyi bakmanıza ve daha memnun, kontrollü ve iyimser hissetmenize yardımcı olabilir.

  • Akran desteği çalışanları, kendi deneyimlerini ve onlar için işe yarayan gerçek dünya stratejilerini paylaşır. Onların örnekleri, depresyonun üstesinden gelebileceğiniz konusunda size umut ve ilham verebilir.
  • Yargılayıcı olmayan ve anlayışlı bir ilişki yoluyla duygusal teşvik sağlarlar. Sizi kullanabileceğiniz kaynaklara bağlayacaklar ve hedefler belirlemek için sizinle birlikte çalışacaklar. Akran destekçileri, siz topluluk oluştururken ve depresyonunuzla savaşmak için beceriler geliştirirken size koçluk yapabilir.
  • Akran desteği, diğer tedavilere kıyasla ucuzdur. Profesyonel bir psikolog veya psikiyatrla yapılan terapi ile aynı şey değildir, ancak bu kaynaklarla birlikte çalışabilir.

Destek Bulma

Akran destekçilerine bazen akran uzmanları, akran kurtarma koçları veya akran savunucuları denir. Hastaneler, birinci basamak doktor muayenehaneleri ve akıl sağlığı uygulamaları dahil her türlü ortamda çalışırlar. Madde bağımlılığı ve depresyon da dahil olmak üzere çeşitli akıl sağlığı konularında uzmanlaşmış akran destekçileri var.

Bir ruh sağlığı destek grubu, başlamak için iyi bir yerdir. Bu kuruluşlar, ülke çapında çevrimiçi ve şahsen gruplar sunar:

  1. Akıl Hastalığı Ulusal İttifakı
  2. Amerika Ruh Sağlığı
  3. Depresyon ve Bipolar Destek İttifakı

Doktorunuzdan veya terapistinizden size yakın bire bir akran koçları veya akıl hocaları olan bir organizasyon önermesini isteyin.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Depresyona Girmiş Bireye Nasıl Yardım Edilir?

Depresyona irmiş bir bireyi anlamak ona karşı sabırlı davranmak, ilgi ve özen göstermek en iyi yapacağınız şeyler arasında yer alır.

2. Depresyona Girmiş Bireylere Ne İyi Gelir?

Yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolata, tatil, klasik müzik dinlemek, papatya çayı, günlük tutmak gibi aktiviteler depresyona iyi gelir.

3. İlaçsız Depresyondan Çıkılabilir Mi?

İlaçsız bir şekilde deprosyonu yenmek ancak dengeli beslenme ve düzenli bir yaşam stili ile mümkün olabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse Avokado içerdiği Omega-3, B vitamini, magnezyum ve folik asit gibi besleyici gıdalarile dengeli beslenmek depresyona karşı son derecede faydalıdır.

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.