Covid-19 Psikolojik Etkileri

22.03.2021
112

Mevam Psikoloji Merkezi olarak yaşadığımız bu zorlu süreçlerde insanların Covid-19 salgınına karşı en çok yaşadığı psikolojik sorunları ve mental sağlığın korunması üzerine sizler için kısa bir yazı hazırladık:

COVID-19 salgını muhtemelen hayatınızı nasıl yaşadığınıza ve bununla birlikte belirsizlikle, değişen günlük rutinlerde, finansal baskılarda ve sosyal izolasyonda birçok değişiklik getirmiştir. Hastalanma, salgının ne kadar süreceği, işinizi kaybedip kaybetmeyeceğiniz ve geleceğin ne getireceği konusunda endişelenebilirsiniz. Aşırı bilgi yüklemesi, söylentiler ve yanlış bilgi, hayatınızı kontrolden çıkmış gibi hissettirebilir ve ne yapmanız gerektiğini belirsizleştirebilir.

COVID-19 salgını sırasında stres, endişe, korku, üzüntü ve yalnızlık yaşayabilirsiniz. Anksiyete ve depresyon dahil akıl sağlığı bozuklukları daha da kötüleşebilir.

Beylikdüzü Psikolog ile Mental Sağlığınızı Korumak

Beylikdüzü psikolog hizmeti arasında önde gelen Mevam Psikoloji Merkezi Psikolog servisimizin sizin için hazırladığı önerler ile pandemi sürecinde mental sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kişisel bakım stratejileri zihinsel ve fiziksel sağlığınız için iyidir ve hayatınızın sorumluluğunu üstlenmenize yardımcı olabilir. Vücudunuza ve zihninize iyi bakın ve zihinsel sağlığınıza fayda sağlamak için başkalarıyla bağlantı kurun.

Fiziksel sağlığınız konusunda dikkatli olun:

  • Yeterli uyku alın! Her gün aynı saatte yatın ve kalkın. Evde kalıyor olsanız bile tipik programınıza bağlı kalın.
  • Düzenli fiziksel aktiviteye katılın. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz kaygıyı azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Dans veya egzersiz uygulamaları gibi hareket içeren bir aktivite bulun. Doğa parkuru veya kendi arka bahçeniz gibi insanlardan mesafeyi korumayı kolaylaştıran bir alanda dışarı çıkın.
  • Sağlıklı yemekler yiyin. Dengeli bir diyet seçin. Abur cubur ve rafine şeker yüklemekten kaçının. Stresi ve kaygıyı artırabileceğinden kafeini sınırlayın.
  • Tütün, alkol ve uyuşturucudan uzak durun. Tütün içiyorsanız veya sigara içiyorsanız, zaten akciğer hastalığı riskiniz daha yüksektir. COVID-19 akciğerleri etkilediği için riskiniz daha da artar. Başa çıkmaya çalışmak için alkol kullanmak sorunları daha da kötüleştirebilir ve başa çıkma becerilerinizi azaltabilir. Doktorunuz size ilaç yazmadıysa, başa çıkmak için ilaç almaktan kaçının.
  • Ekran süresini sınırlayın. Elektronik cihazları, yatmadan önceki 30 dakika da dahil olmak üzere her gün belirli bir süre kapatın. Televizyon, tablet, bilgisayar ve telefon gibi ekran önünde daha az zaman geçirmek için bilinçli bir çaba gösterin.

Her ne kadar sürecin geçici olduğunu bilsek de bu durum biz de bazı kaygılara neden olabiliyor. Verdiğimiz önerilere dikkat ederek bu sorunlarla kolaylıkla aşabilirsiniz. Zorlandığınızı düşündüğünüz vakit en kısa sürede Beylikdüzü Psikolog, Mevam Psikoloji Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

COVID-19

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.