Çok Hassas İnsanların Özellikleri

07.11.2022
4.348

Çok hassas insanlar, ister fiziksel ister duygusal, çevresel veya sosyal olsun, birden fazla uyarana karşı merkezi sinir sistemi (CNS) duyarlılığının arttığı veya derinleştiği düşünülen kişidir.

Terim, 1990’ların ortalarında psikolog Elaine Aron tarafından icat edildi ve o zamandan beri kavrama ilgi arttı. Aron’un teorisine göre, son derece hassas insanlar, nüfusun geri kalanına kıyasla artan duygusal duyarlılık, dış ve iç uyaranlara karşı daha güçlü tepki gösteren, popülasyonun yaygın bir alt grubudur.

Çok Hassas İnsanların Başlıca Özellikleri

Çevrelerindeki daha ince uyaranları fark etme eğilimindedirler ve bundan daha kolay uyarılırlar, ayrıca daha düşük bir uyaran eşiğine de tepki verirler. Örneğin, HSP’ler ağrıya, açlığa, ışığa ve seslere karşı daha duyarlı olabilir. Ayrıca karmaşık ve daha derin bir iç yaşama sahip olarak tanımlanırlar.

Literatürde HSP’ye genellikle duyusal işleme hassasiyeti (SPS) adı verilir ve beynin duyusal bilgileri nasıl işlediğini etkileyen bir durum olan duyusal işleme bozukluğu ile karıştırılmaması gerekir. HSP teşhis edilebilir bir durum değildir, bunun yerine hem olumlu hem de olumsuz etkilere artan yanıt vermeyi içeren bir kişilik özelliği olduğuna inanılmaktadır.

  1. HSP’lerin hem güçlü yönleri hem de zorlukları olduğu düşünülmektedir. Küçük çevresel değişiklikleri fark edebilir ve başkalarına yararlı olabilecek duyarlı bakım sağlayabilirler.
  2. Bununla birlikte, çevresel uyaranlara kolayca bunalabileceklerini ve kolayca üzülebileceklerini de görebilirler, bu da bireyi rahatsız edebilir.
  3. HSP, genellikle içe dönüklük ve nevrotiklik gibi diğer kişilik faktörleriyle değiştirilebilir olarak kabul edilmiştir. Ancak Aron, HSP’nin ayrı bir özellik olduğunu ve diğer kişilik özellikleriyle çok az veya hiç ilişkisi olmadığını ileri sürdü.

Çok Hassas İnsan Ne Kadar Yaygın Bir Durumdur?

Aron, bir HSP olmanın ne anlama geldiği kavramını tasarladığından beri, giderek daha fazla insan kendilerini son derece hassas olarak tanımlamaktadır. HSP’lerin nadir olmadığına inanılmakta ve popülasyonun yaklaşık %15-20’sinin HSP olduğu düşünülmektedir.

asiri-hassas-,nsanlarin-ozellikeri

Ayrıca, eşit sayıda erkek ve kadının HSP olması nedeniyle cinsiyette önemli bir fark olmadığı düşünülmektedir. HSP olmak, biyologların 100’den fazla türde yüksek hassasiyet bulması ile doğuştan gelen bir özelliktir. Bu özelliğin, hareket etmeden önce gözlemci olmak gibi birçok türde belirli bir tür hayatta kalma stratejisini yansıttığı düşünülmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Hassas Kişilik Bozukluğu Nedir?

Aşırı hassas insanlar ya da çok son derece hassas insanlar (İngilizce: higly sensitive people) olarak adlandırılan bir durumdur. Bireyin içsel ya da dışsal uyaranlara karşı aşırı şekilde tepkilerin verilmesi ile kendisini gösterir.

2. Aşırı Hassas Olma Nasıl Meydana Gelir?

Aşırı hassas olmanın belirli bir nedeni yok ancak genel olarak bu tarz insanlarda görülen ortak özellikler mevcuttur. Aşırı hassas insanlarda genel olarak küçük yaşlarda bazı travmaların yaşandığı keşfedilmiştir. Bunlar en yakınlarından birinin kaybetmesi ya da aile içi şiddet örnek verilebilir.

3. Aşırı Hassas Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

Uzman psikologlarda destek alabileceğiniz gibi aynı zamanda şunları yaparak da aşırı hassas biri olmaktan kurtulmanız mümkün: Duyguları Keşfetmek, Keşfedilen Duyuların Derinlemesine İncelenmesi, Duygusal Dengeyi Kurabilmek için Harekete Geçmek

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.