Çocuklar İçin Psikolojik Destek Ne Zaman Alınmalıdır?

02.08.2022
5.390

Zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmak, sorunlar ile nasıl başa çıkılabileceğini bilmek, sağlıklı bir şekilde sosyal becerileri geliştirmek ve gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmak demektir. Bu durum, olumlu bir yaşam kalitesi oluşturmaktadır. Peki, psikoloji bozulan çocuklar nasıl anlaşılmaktadır? Mevam Psikoloji olarak, bu soruya yanıt arayacağız.

Çocuk Ruh Sağlığı Nedir?

Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi kendilerini nasıl hissettiklerini ve davrandıklarını etkileyen iniş çıkışlar yaşayabilirler, fakat kimi zaman bu iniş anlarından kolayca çıkamazlar. Bu durum, hayatlarında pek çok şeyi etkilemeye başlardır.

Çocuklarda duygu ve davranışların ne zaman endişelenecek bir boyuta geldiğini kestirmek çoğu zaman zor olabilir. Her çocuk, genel olarak huysuzlaşabilir ve çocuğun davranışları değişebilir. Buradaki kilit nokta, çocuğun ruh halindeki ve kişiliğindeki büyük değişikliklerdir. Çocuğun günlük yaşantısının önüne geçen sık ruh hali değişimleri oldukça önemli bir işarettir. Birkaç hafta boyunca süren endişe, üzüntü ve korku gibi çeşitli belirtiler, çocuğun psikolojisinin bozuk olduğunun göstergeleri arasında yer almaktadır.

Çocuklar için Psikolojik Destek Alınmasını Gösteren Belirtliler

Çocuklarda belirli işaretler, psikolojik olarak sağlığının normal olmadığını gösterebilir. Bu işaretler, birkaç haftadan uzun sürüyorsa profesyonel yardım almak en doğru seçenektir.

Çocuk,

  • Sürekli olarak tekrarlayan ve süresi git gide artan öfke nöbetleri geçiriyorsa,
  • Etrafında bulunan kişiler ile iletişimde sürekli meydan okuyor ya da agresif bir şekilde davranıyorsa,
  • Mutsuz ve üzgünse,
  • Sosyal ortamlardan kaçıyor ya da sosyalleşmekten çekiniyorsa,
  • Başparmağını emmek ya da yatağı ıslatmak gibi büyüdüğü halde bu hareketler bir anda başladıysa,
  • Huzursuzsa,
  • Dikkatini toplayamıyorsa,
  • Eğlenceli sosyal aktiviteleri geri çeviriyorsa çocuğun psikoloji bozuktur.

Tüm bu işaretler, dönem dönem çocuklarda görülebilir. Bu noktada önemli olan şey, bu işaretlerin birkaç haftadan uzun sürmesi ve sürekli olarak şiddetini artırmasıdır.

Ayrıca çocuğun psikolojisi bozulduğunda günlük aktivitelere devam edememe gibi problemler de yaşanabilir. Bu durum, birkaç hafta sürebilir. Bu noktada profesyonel destek almak en önemli şeydir. Mevam Psikooji, her zaman yanınızda! Profesyonel destek için bizimle hemen iletişime geçebilir ve detaylı bir şekilde gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Çocuğum yukarıda sayılan belirtilere sahip değil, fakat psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum. Farklı ne gibi belirtiler ile çocuğumun psikolojik sorun yaşadığını öğrenebilirim?

Çocuğunuz ek olarak, uykusuzluk, iştahsızlık ve tıbbi açıdan nedeni olmayan fiziksel ağrılar yaşıyorsa psikolojik sorunları olabilir.

Psikolojik sorunlar yaşayan çocuğuma karşı nasıl yaklaşmalıyım?

kolojik olarak sorunlar yaşayan çocuğunuza karşı daha olumlu, anlayışlı ve ılımlı yaklaşmalısınız.

Çocuğumun yaşadığı psikolojik sorunlar için destek alabilir miyim?

Evet, çocuğunuzun yaşadığı psikolojik sorunlar için profesyonel olarak destek alabilirsiniz.

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.