Çocuk ve Ergen Psikolojisi

08.11.2020
10.992

Ergen psikolojisi anlamak şüphesiz hem aile hem çocuk için çok zordur. Sonuç olarak hepimiz bu yollardan geçtik ve empati yapabiliyoruz. Çocuklarımızın bu dönemlerinde onların yanında olmamız gerekiyor. Bu dönemlerde desteklenmeyen çocuklarımız ileride sosyal yaşamında sorun yaşayabilir. Dolayısıyla bu yaşlarda çocuklara destek olmamız kesinlikle şarttır. Ergen psikolojisi dediğimiz kavram sadece ergenlikte değil aynı zamanda çocuklukta ve akla gelebilecek bütün zamanlarda çocuklarımızı desteklemeli ve onlarla empati kurarak iletişim kurmalıyız. Böyle yapıldığı takdirde ileride çocuklarımız sosyal yaşamlarında hiçbir sıkıntı veya zorluk çekmeyeceklerdir. Kısacası bu dönemlerde ailenin empati yaparak çocukla iletişim kurması ve desteğini esirgememesi son derece önemlidir.

Bu dönemlerde çocuğunuzu ertelemeniz çocuğunuz açısından büyük bir yıkım olabilir. Şu an hissettirmese de ileri dönemlerde ciddi sosyal problemler çekebilir. Dolayısıyla çocuğunuzu asla ertelememelisiniz ve onla kaliteli zaman geçirmelisiniz. Bu hem çocuğunuz hem de sizin açınızdan oldukça önemlidir. Çocuklar bu dönemlerinde her şeyi kafalarına takar. Yani, aile içinde başlayan bir iletişimsizlik problemi çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla, aile içi konuşmaları çocuğa yansıtmamak çok önemlidir. Bu dönemlerde çocuklarımız oldukça alıngandır. Denilen herhangi basit bir şeyi bile kafalarına takabilirler ve oldukça üzülebilirler. Kısacası çocuğunuzu yıpratabilecek konuşmaları aile içinde iyi saklamanız çocuğunuzun gelişimi açısından son derece önemlidir.

Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Çocuğun gelişimini etkileyebilecek psikolojik olarak dağıtacak şeyleri şöyle açıklayabiliriz:

  1. Kardeş kıskançlıkları, aileye yeni bir bebeğin gelmesi. 
  2. Boşanma ve ayrılıklar. 
  3. Aile içi iletişimsizlik.
  4. Aile içindeki kavga, kumar ve işsizlik. 
  5. Okula başlamada zorlanmalar. 
  6. Korku ve kaygı bozuklukları. 
  7. Takıntılı veya zorlayıcı tekrarlar. 
  8. Aile içindeki psikolojik sorun.
  9. Gece kabusları, gece ağlayarak uyanmalar. 
  10. Arkadaş dışlanmaları. 

Bu ve bunun gibi durumlarda çocuk kötü anlamda etkilenebilir ve kişiye özel psikolojik tedavi alması gerekebilir. 

    Ergenlik dönemi bildiğimiz gibi çocuğun olgunlaşmasıdır, ergenlik döneminde geçirebileceği değişimlerin dalga konusu olması çocuğu aşırı kötü bir şekilde etkilemektedir. Bu tür durumları en aza indirebilmek için çocuğa empati yaparak yaklaşmalıdır ve çocuğa arkadaş ortamını iyi seçmesi gerektiği öğretilmelidir. Her ne olursa olsun her dönemde gerek çocuk döneminde gerek ise ergenlik döneminde çocuğun üzerine aşırı gidilmemelidir. Sonradan çocuğun sosyal hayatında başarısız olabileceği unutulmamalıdır. 

Çocuk ve ergen psikoloğu hizmeti almak için iletişim menüsünden hemen bize ulaşabilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.