Cinsel İsteksizlik Nedir? Sebepleri Ve Tedavisi

02.08.2021
25

Cinsel isteksizlik birçok farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilen bir hastalıktır. Erkek ve kadın bireylerin sağlıklı bir cinsel yaşamlarının olabilmesine engel teşkil eder. Bu hastalık, sosyal, kültürel, toplumsal gibi statülerden kaynaklı olarak ortaya çıkması mümkün olabilmektedir. Toplumlarda cinsel isteksizliğini yaşayan bireylerin kadınlar olduğu yanlış bir algı oluşturulmuştur. bilimsel araştırmalarda erkek bireylerin de cinsel isteksizlik yaşadığı görülmektedir.

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

Cinsel arzu eksikliği, cinsellik konusunda istekli davranmamak, olarak tanımı yapılmakta, hem erkek bireylerde hem de kadın bireylerde görülmesi muhtemel olan bir sorundur. Bu konuda bir yönelime arzu bireyde yaş ilerlemesiyle istekte azalma olabilir. Bu arzu eksikliğinin sebepleri doğrultusunda, cinsellikten korkma, utanma, tedirgin olma ilişki esnasında acı duygusu hissetme, erkek bireylerde sertleşme problemi veya erken veya geç boşalma gibi en sık tespit edilen nedenler arasında yer almaktadır. Psikolojik ve fiziksel etkilere göre de bağlantılı olarak ortaya çıkabilir. Hatta kişinin statü olarak değişime uğraması da etki edebilmektedir.

Psikolojik Sebeplere Bağlı Olarak Cinsel İsteksizlik Nedir?

Pek çok farklı sebebe bağlı olarak meydana gelen cinsel isteksizlik en çok karşılaşılan isteksizlik sebeplerindendir. Psikolojik etkenlerden dolayı meydana gelen cinsel isteksizlik özellikle evlilik ile ilgili etkenlerden oluşabilmektedir. Aynı zamanda bireyin cinsel fobisi, depresyon, kaygı bozukluğu, anksiyete vb. depresyon nedeniyle diğer bozukluklar da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Depresyonda olan bir bireyin özellikle cinsel isteği tamamen olmayabilmektedir. Bu faktörler psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan cinsel isteksizliğe yöneltmektedir.

Fizyolojik Sebeplere Bağlı Olarak Cinsel İsteksizlik Nedir?

Fizyolojik sebeplere bağlı olarak oluşan cinsel isteksizlik bireyin fiziksel sağlığı ile bağlantılı olmakla birlikte başka bir çok faktör de rol oynamaktadır. Bu etkilerle birlikte kadın bireylerin gebelik dönemlerinde, lohusalık süreçlerinde de cinsel isteksizlik meydana gelebilmektedir. Organlarda oluşan enfeksiyon gibi hastalıklar da cinsel isteksizlik üzerinde bir etken olarak fizyolojik nedenler arasındadır.

Cinsel İsteksizliğin Belirtileri Nelerdir?

Cinsel isteksizliğin belirtileri çerçevesinde en çok görülen faktör isteğin oluşmamasıdır. Erkek bireylere oranla cinsel isteksizlik kadın bireylerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda süreç olarak gebelik dönemlerinde, lohusalık sürecinde ve menopoz sürecinde cinsel isteksizliği ile karşılanılmaktadır.  Erkek bireylerde ise, yaş faktörü büyük bir rol oynamaktadır. Yaşın ilerlemesi isteksizliğe sebep olabilmektedir. Erkek bireylerde diğer faktörler ise şunlardır:

  • İlişkide istek azalması,
  • Partnerine karşı soğukluk hissetmek,
  • Konsantre olamama,
  • Libido faktöründe azalma gibi hususlar cinsel isteksizliğin belirtileri olarak açıklanmaktadır.

Cinsel Arzu İsteksizliğin Çeşitleri Nelerdir?

  1. Durumsal İsteksizlik

Cinsel isteksizliğin çeşitlerinden bir tanesi olan durumsal cinsel isteksizlikte ara ara cinsel isteksizliğin kaybolabilme durumudur. Genel olarak yoğun iş hayatı sonrasında, maddi kaynaklı problemler gibi hususlar cinsel isteksizliğe yöneltebilmektedir.

  • Primer Cinsel İsteksizlik

Primer cinsel isteksizlik çeşitinde ergenlik çağındaki bireylerin cinsel arzusunun oluşmadığı olarak açıklanmaktadır.

  • Sekonder Cinsel İsteksizlik

Bu cinsel isteksizlik çeşitinde ise, bir bireyin önceleri cinsel hayatının normal bir şekilde olmasına karşın daha sonraları isteğinde azalmalarının meydana gelmesi olarak tanımlanmaktadır.

Cinsel İsteksizliğin Tedavi Yöntemi Nedir?

Cinsel isteksizliğin tedavisi için öncelikle bu rahatsızlığa neden olan hususlara bakılarak çözüm üretilmektedir. Bu hususlardan herhangi birine söz gelimi, prostat gibi bir hastalıksa tedavi edilmesi mümkün olmakla birlikte ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılmaktadır. İlişkide isteksizlik problemine neden olan husus psikolojik bir problemse eğer bir uzmandan destek alması oldukça önemlidir. Dolayısıyla bir birey cinsel isteksizlik görülmekteyse sebeplerine öncelikle bakılarak tedavi süreci başlamalıdır.

Eğer bu konu ile ilgili bir cinsel terapi uzmanı arayışı içindeyseniz hemen psikolog desteği alabilirsiniz.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel İsteksizliğin Çeşitleri Nelerdir?

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.