Burdon Dikkat Testi Nedir?

12.07.2021
26

Burdon dikkat testi 10-20 yaş aralığındaki bireylerin ne kadar dikkatli olduğunu değerlendirmek için yapılan bir psikolojik test türüdür. Özellikle çocukluk dönemlerinde meydana gelen odak eksikliği sebebiyle burdon testi uygulaması yapılmaktadır. Dikkat; öğrenmeyi ve davranışları denetim altında tutan bir düzenleyici olarak tanımlanmaktadır. Dikkat eksikliği yaşayan veya görülen çocuklarda genellikle derslerde dikkatinin dağılması, derse konsantre olamaması bundan dolayı da derslerinde düşük puanlar alması gibi hususlar dikkat eksiliğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Çünkü dikkat kavramı zihinsel süreçleri kontrol altında tutan bir merkezi konumdadır. Dikkat eksikliği bireyin eğitim ve öğretim yaşamını etkilemesiyle birlikte aynı zamanda çocuklarda sosyal hayatlarını, ruh sağlığını da oldukça etkilediği bilinmektedir. Dikkat eksikliği özellikle ebeveynlerin çocukları için erken bir süreçte öğrenilmesi ve görülmesiyle bu problemin önüne geçilmesi oldukça kolaydır. Bu süreç bir uzman kontrolü altında ilerlemelidir.

Burdon Dikkat Testi Kimlere Ve Nasıl Uygulanmaktadır?

Burdon Dikkat Testi, 10-20 yaş aralığındaki tüm çocuklara ve ergenlik döneminde olan bireylere yapılan bir test türüdür. Bu test sürecinde önemli olan nokta ise testi yapacak olan çocuğun istekli olması gerektiği ve motivasyonu güçlü olması gereklidir. Bundan dolayı vazgeçmemeleri ve hevesli bir şekilde teste katılmaları ve başarılı sonuçlar alınması sağlanmalıdır.

Burdon Dikkat Testinin İçeriği Nasıldır?

Burdon dikkat testi harflerden meydana gelmektedir. Bu testin yapılacağı çocuğa herhangi bir kağıt üzerinde eşit aralıklarla düzenlenmiş harfler bulunmaktadır. Bu kağıtta verilmiş olan harfleri ise belirtilen harflerin bulunması istenmektedir.

Burdon Dikkat Testi Neden Uygunlanmalıdır?

Burdon dikkat testinde amaç öğrencilerin dikkat seviyelerini ölçmekten geçmektedir. Ve eğer ki dikkat eksikliği bulunmaktaysa da önlemlerin alınmaya başlanması gerekmektedir. Bu hususta önemli olan konu çocuğun özellikleri net bir şekilde belirlenmesidir. Daha sonrasında hangi yöntemin tercih edileceği süreci kapsamaktadır. Böylelikle erken teşhis sayesinde dikkat eksikliğinin önüne geçme ve çocuğun başarısının artması sağlanır. Çünkü burdon dikkat testinin amacı dikkat eksikliği testinin yapılarak varsa eğer önlemlerin alınmasıdır. Aynı zamanda önüne geçilmesini ve dikkat toplamak için yöntemlerin sağlanması için yapılmaktadır.

  • Kişinin dikkat potansiyelini test etmek
  • Çocuğun özelliklerinin net bir şekilde ortaya çıkarılması
  • Hastalıkları erken teşhis etmek
  • Çocuğun başarısını arttırmak
  • Tedavi gerektiren durumların saptanması

Burdon Dikkat Testinin Bölümleri Nelerdir?

Burdon dikkat testleri farklı aşamalardan oluşmaktadır. Test kapsamında her aşamanın çözümlenmesi ve bireyin yorumlaması için de bir süreci bulunmaktadır. Bu süreç test uygulanacak olan çocuğun özelliklerine göre değişkendir. Genel hatlarıyla birinci aşama, çalışmanın başlaması için dikkati ve odaklanmayı değerlendiren bir aşama olarak görülmektedir. İkinci aşama, çalışmanın sürdürülmesi sürecindeki değerlendirmeyi kapsamaktadır. Üçüncü aşama ise, uygulamanın sonlandırılması sürecinde dikkati ve odak noktalarını değerlendirmeye tabii tutulan aşama olarak sınıflandırılarak raporlama yapılmaktadır.  

burdon-dikkat-testi-analizi
Burdon Dikkat Analizi

Burdon Dikkat Testi Nerelerde Yapılmaktadır?

Dikkat testleri genel olarak çocukların eğitim gördükleri okullarında, psikoloji araştırma merkezlerinde görmek oldukça basittir. Ama belirtmek gerekir ki bu testler kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bundan dolayı her bireyin kişisel özellikleri farklı olmakta, yaş aralıkları farklı olmaktadır. Bunun doğrultusunda bir uzman yardımı sayesinde çocuğunuz için en doğru testi yaptırma ihtimaliniz vardır. Böylelikle doğru bir sonuca ulaşılmakta, çocuğun dikkat eksikliği bulunmaktaysa da doğru bir sürecin başlaması gerçekleştirilmektedir.

Bir diğer makalemiz olan çocuk ve ergen psikolojisi ile ilgili içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Burdon Dikkat Testi Nedir?

10 ile 20 Yaş Arasındaki Gençlerin Dikkat Yoğunluğunu Ölçmek İçin Uzmanlar Tarafından Yapılan Bir Testtir.

Burdon Dikkat Testi Nasıl Yapılır?

Birkaç Farklı Yöntem Vardır. Uzman Tarafından Çeşitli Videolar İzletilebilir, Test Yapılarak Sorular Sorulabilir. Dikkati Ölçülerek Yorumlanmaktadır.

Burdon Dikkat Testi Analizi & Puanlama Nasıl Yapılır?

Yapılan Test Analizleri Klinik Psikolog Tarık Türkmen Tarafından Aldığı Eğitimler ve Tecrübeler Doğrultusunda Yorumlanmaktadır.

[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.