Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılmalıdır?

Boşanma sürecinde olan ya da boşanma sürecine girecek olan pek çok ebeveynin kafasını “Çocuğuma boşanma kararını nasıl anlatacağım?” sorusu karıştırmaktadır. Ebeveynler tarafından alınan boşanma kararı tabi ki de bir anda çocuğa söylenebilecek bir durum değildir.

Ebeveynler tarafından alınan boşanma kararı, çocuğa en uygun dil ile aktarılmalıdır. Her çocuğun bu karara vereceği tepki aynı değildir. Bu sebepten ötürü, Mevam Psikoloji’den destek almak, bu konuda en doğru aktarımı bulmanızda yardımcı olacaktır. Boşanma kararı alan ya da boşanma sürecinde olan ebeveynler ilk olarak boşanıldıktan sonra çocuğa yaşamında ne gibi farklılıkların olacağından bahsetmelidir. Bazı ebeveynler boşanma kararı aldıktan sonra ayrı evlerde yaşamaya başlayabilirler. İşte bu nokta çocuğa açık bir şekilde bilgi vermek oldukça önemlidir. Böylelikle çocuğun bu süreci kabullenmesi çok daha olumlu olacaktır.

Çocuklar ile konuşma gerçekleştirilirken ebeveynlerin sergiledikleri tutumlar ve duygu durumu da oldukça önemlidir. (bknz. Çocuk ve Ergen terapisii). Sizlerin çocuğunuza yansıttığınız duygu durumunuz ve tutumunuz, çocuğunuzun boşanma kararını kabullenmesinde önemli bir etkendir. Eğer çocuğunuz beş yaşından küçükse, basit ve yalın cümleler ile boşanma kararınızı açıklayabilirsiniz, fakat çocuğunuz beş yaşından büyükse sizden çok daha kapsamlı bir açıklama bekler. Bu sebepten ötürü, çok daha dikkatli olunması gereklidir.

BOŞANMA VE ÇOCUKLAR - PSİKOAKTİF TERAPİ MERKEZİ
Boşanma sürecinde çocuklar. Görsel Kaynak.

Boşanma Sürecinde Çocuklar

Boşanma sürecinde her çocuk farklı tepki gösterebilir. Bu tepkiler aşağıdaki gibidir:

  • Ebeveynlerin boşanma sürecinde çocukların duygularının yanı sıra tavırları da değişiklik gösterebilir. Boşanma durumunun kabullenilmesi bazı çocuklarda daha kısa sürerken, bazı çocuklarda daha uzun sürebilir. Bu noktada, ev içerisinde çocuklara karşı ılımlı ve olumlu yaklaşılması gereklidir.
  • Ebeveynler çocuklarına karşı olan eski tutumlarında kesinlikle değişiklik göstermemelidir. Ebeveynlerin bu süreçte çocuklarına karşı olan tutumlarının değişmesi, çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Boşanma sürecinde ebeveynler kafa karışıklığı yaşıyorsa ya da boşanma kararından emin değilse, bu konu çocuğa aktarılmamalıdır çünkü boşanma durumu oldukça önemli bir konudur ve konu hakkında kararsızlıkları çocuğa aktarmak, çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Siz de bu süreçte destek alabilmek için Mevam Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Boşanma sürecinde çocuğumun psikolojisi olumsuz yönde etkilendi. Bu durumu psikolojik destek ile düzeltebilir miyim?

Tabi ki evet. Çocuğunuz için alacağınız psikolojik destek ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Boşandıktan sonra çocuğun kimde kalacağına eşimle karar veremeyip, sürekli kavga ediyoruz. Psikolojik destek ile bu durumu çözebilir miyiz?

Alacağınız psikolojik destek ile bu durumu çözebilir ve çocuğun kimde kalacağına tartışmadan ve kavga etmeden karar verebilirsiniz.

Boşanma sürecinde alacağımız psikolojik destek fiyatları ne kadardır?

Bu süreçte alacağınız psikolojik destek fiyatları seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.