Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

18.05.2021
71

Borderline kişilik bozukluğu (BPD) ciddi, uzun süreli ve karmaşık bir ruh sağlığı sorunudur. BPD’li insanlar duygularını düzenlemekte veya idare etmekte veya dürtülerini kontrol etmekte zorluk çekerler. Çevrelerinde olup bitenlere karşı oldukça hassastırlar ve çevrelerindeki küçük değişikliklere yoğun duygularla tepki verebilirler. BPD’li kişiler, sürekli duygusal acı ile yaşıyor olarak tanımlanmıştır ve BPD semptomları, bu ağrıyla baş etme çabalarının bir sonucudur.

Borderline kişilik bozukluğu (BPD) ciddi bir akıl hastalığıdır. Genellikle gençliğinizin sonlarında veya 20’li yaşların başında başlar. Erkeklerden daha çok kadın var. Bilinen bir nedeni yoktur, ancak beyninizin inşa edilme şeklinin ve hayatta deneyimlediğiniz şeylerin bir kombinasyonu olduğuna inanılır. Örneğin, aileden geçen genlere dayanarak buna sahip olma durumu ortaya çıkabilir ancak daha sonra, istismar veya ihmal edilme gibi onu tetikleyebilecek bir şey meydana geldiğinde rahatsızlık kendini göstermeye başlar.

Borderline Kişilik Bozukluğu Sonuçları:

Borderline Kişilik Bozukluğu Sonuçları arasında duygusal problemler en belirgin sonuçlar arasındadır bununla birlikte BPD rahatsızlığına sahip olan kişiler duygularını kontrol etmekte zorlanır.

 1. Evde günlük görevleri yönetme işleri
 2. İş yerinde zorluklar
 3.  İlişkileri sağlıklı sürdürme, gibi konularda kişi belli başlı sorunlar yaşayabilir.

Bu durum ayrıca, boşanma, aileden ve arkadaşlardan ayrılma ve ciddi mali sorunlara yol açabilir. BPD münferit bir sorun değildir. Eğer buna sahipseniz, başka zihinsel sağlık sorunları yaşama olasılığınız daha yüksektir. Anksiyete, depresyon, yeme bozuklukları ve intihar düşünceleri yaşayabilirsiniz. Birçoğu uyuşturucu ve alkole dönerek başa çıkıyor ve bu da daha fazla sorun yaratabilir. Net bir tedavi olmamasına rağmen, BPD’nin yoğunluğu yaş ve tedavi ile azalabilir.

BPD’li birinin başka zihinsel sağlık sorunlarına sahip olması çok yaygındır. Bunlar şunları içerir:

 • Büyük veya orta ila hafif depresyon
 • Madde kullanım bozuklukları
 • Yeme bozuklukları
 • Kumar sorunu
 • Travma sonrası stres bozukluğu (ptsd)
 • Sosyal fobi bipolar bozukluk

Bazen birlikte ortaya çıkan bozukluğun semptomları BPD semptomlarını taklit ettiği veya gizlediği için BPD’yi teşhis etmek zor olabilir. Bir bozuklukta nüks, diğer bozuklukta nüksetmeyi tetikleyebilir.

Borderline kişilik bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Borderline kişilik bozukluğunun belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Çünkü insanlar farklı yatkınlıklara ve yaşam geçmişlerine sahiptir ve semptomlar zamanla dalgalanabilir.

Yaygın BPD semptomları şunları içerir:

 • Yoğun ancak kısa süreli öfke, depresyon veya anksiyete nöbetleri
 • Yalnızlık ve muhtaçlıkla ilişkili boşluk
 • Aklın veya ruhun acı veren düşünceleri veya duyguları “kapattığı” paranoyak düşünceler ve çözülme durumları
 • Kişinin kiminle olduğuna bağlı olarak değişebilen öz imge
 • Maddelerin sorunlu kullanımı, aşırı yeme, kumar veya yüksek riskli cinsel davranışlar gibi dürtüsel ve zararlı davranışlar
 • Yoğun duygusal ağrıdan kurtulma sağlayabilen kesme, sigarayla yanma veya aşırı doz gibi intihara meyilli olmayan kendine zarar verme (genellikle erken ergenlik döneminde başlar); bpd’li kişilerin yüzde 75’e kadarı bir veya daha fazla kez kendine zarar veriyor
 • İntihar (bpd’li kişilerin yaklaşık yüzde 10’u kendi hayatına son verir)
 • Yalnız kalma ya da terk edilme korkusu, aileden, arkadaşlardan ya da terapistten kısa süreli ayrılma ile birlikte ajitasyon (orada olmayan birine duygusal olarak bağlı hissetmenin zorluğu nedeniyle)
 • Kişinin korktuğu terk edilme ve yabancılaşmaya yol açabilecek dürtüsel ve duygusal olarak uçucu davranışlar
 • İdealleştirmeden öfke ve hoşlanmama durumuna geçebilen başkalarına karşı tutumları olan uçucu ve fırtınalı kişilerarası ilişkiler (insanları tamamen iyi veya tamamen kötü olarak algılayan siyah beyaz düşüncenin bir sonucu).

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri ve Risk Faktörleri

Borderline Kişilik Bozukluğu nedenleri ile ilişkili olarak şu anki anlayışımız, bir kişinin genetik kalıtımının, biyolojisinin ve çevresel deneyimlerinin hepsinin BPD’nin gelişimine katkıda bulunduğudur. Bir kişi, beyninin “bağlanma şekli” nedeniyle belirli kişilik veya mizaç özelliklerle doğar ve bu özellikler, kişi büyüdükçe çevresel deneyimlerle – ve muhtemelen kültürel deneyimlerle – daha da şekillenir.

Araştırmacılar, beynin belirli bölgelerinde dürtüsel davranışı, duygusal dengesizliği ve insanların olayları algılama şeklini açıklayabilecek farklılıkları ortaya koymuşlardır. Ayrıca, ikiz ve aile öyküsü çalışmaları, yakın aile üyeleri arasında daha yüksek BPD oranları ve / veya diğer ilgili akıl sağlığı bozuklukları ile genetik bir etki göstermiştir.

Hassas bireylerde BPD’nin gelişmesine katkıda bulunabilecek çevresel faktörler arasında ayrılık, ihmal, istismar veya diğer travmatik çocukluk olayları yer alır. Bununla birlikte, besleyici ve şefkatli bir ortam sağlayan ailelerin hala BPD geliştiren çocukları olabilirken, korkunç çocukluklar yaşayan çocuklar bu durumu geliştiremeyebiliyorlar.

BPD’li kişiler arasında fiziksel ve cinsel istismar öyküsünün yüksek olduğu bildirilse de, başka birçok deneyim, zaten duygusal olarak savunmasız olan bir çocuk için rol oynayabilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Teşhis ve Tedavisi

Geçmişte, Borderline Kişilik Bozukluğu Teşhis ve Tedavisi oldukça zordu. Ancak bu bozukluk şimdi daha iyi tanınmakta ve teşhis edilmektedir. Daha fazla topluluk, BPD’li insanlar için sonuçları önemli ölçüde iyileştiren özel tedavi programları oluşturmuştur. Danışanın hedeflerine ve klinisyenin beceri tabanına uyacak şekilde özel psikososyal tedavi yaklaşımları seçilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • diyalektik davranış terapisi
 • bilişsel-davranışçı terapi
 • şema tedavisi
 • duygusal öngörülebilirlik ve problem çözme için sistem eğitimi
 • aktarım odaklı psikoterapi
 • zihinselleştirme temelli terapi

BPD için spesifik bir ilaç olmamasına rağmen, belirli semptomların (örn. Depresyon, paranoya gibi psikotik benzeri semptomlar) etkisini azaltmak için ilaçlar reçete edilebilir. İlaç semptomların şiddetini azaltabilse de BPD’yi iyileştirmez ve bu tanıya sahip herkes için uygun değildir. Tedavi sonucu araştırması, birçok insan için tedavinin işe yaradığını bulmuştur. BPD’li birçok kişi, özellikle orta yaşa geldiklerinde semptomlarıyla baş etmeyi öğrenir. Semptomlarının ciddi ve karmaşık doğası nedeniyle, BPD’den etkilenen kişiler, genellikle birkaç yıldan uzun süreli uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Birçok farklı terapi türü olan BPD tedavisi genellikle psikoterapi olarak bilinen psikolojik terapi desteğini içerir. Bunların hepsi, kişinin nasıl hissettiğini daha iyi anlamasına yardımcı olmak için tasarlanan psikolojik destek türüdür. Konu ile ilgilenen uzman psikolog sorunları çözmenin yollarını önerebilir, kişinin tutumlarını ve davranışlarını değiştirmesine yardımcı olabilir. BPD için Terapi, insanların düşüncelerini ve hislerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İlaç tedavisi

Şu anda BPD’yi tedavi etmek için lisanslı bir ilaç bulunmamaktadır. Aşağıdakiler gibi başka bir akıl sağlığı sorununuz varsa ilaçları kullanabilirsiniz:

 1. Depresyon
 2. Anksiyete bozukluğu
 3. Bipolar bozukluk

Duygu durum düzenleyicileri veya antipsikotikler bazen şunlar için reçete edilir:

 1. Ruh halinin değişmesine yardım et
 2. Psikotik semptomları hafifletmek
 3. Dürtüsel davranışı azaltmak

Mevam Psikolog ile Borderline Kişilik Bozukluğu Desteği

Uzman kadrosu ve yıllanmış tecrübesi ile Mevam Psikoloji Danışmanlık Merkezi’mizde bireysel bir bakım planı, ihtiyaçlarınız için doğru tedaviyi almanıza olanak tanır. Bu noktada uzman ekibimiz sizlere 4 aşamadan oluşan hizmet planı ile sizlere veya sevdiklerinize bu psikolojik desteği sağlar;

 1. İhtiyaçlarınızın ve hedeflerinizin bir değerlendirmesi
 2. Hedefleri belirlemek için akıl sağlığı ekibinizle oluşturulmuş bir bakım planı
 3. Hedeflere ulaşmak için bir plan bir anahtar çalışanın atanması
 4. Bireysel bakım planınızın düzenli olarak gözden geçirilmesi

Sizler de bu ayrıcalıklardan haberdar olmak için hemen Beylikdüzü Uzman Psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline kişilik bozukluğu, diğer bir adı ile BPD bir ruh sağlığı sorunudur. Kişinin duygu ve dürtülerini kontrol etmekte büyük zorluk çektiği bilinir.

Borderline Kişilik Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

İnsandan insana değişkenlik gösteren büyük farkları vardır. Fakat en net belirtisi duygu ve dürtülerin kontrollerinde büyük hasarların oluşmasıdır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nedir?

İlaç ve psikolog desteği ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.