Aşırı Düşünme Nedir?

14.06.2022
6.498

Gün içerisinde yaşadığımız ya da düşündüğümüz her şey, başımızı yastığa koyduğumuzda zihnimizde canlanmaktadır. En keyif aldığımız anlar, başımıza gelen beklenmedik olaylar, bizi heyecanlandıran hisler… Bu tür anları ya da olayları düşünmek, kulağa oldukça normal gelebilir, fakat bu durumun aşırı bir hal alması, hayatımızı zorlaştırabilmektedir. Aşırı düşünme eylemi, eğer olumsuz durumlar üzerineyse çoğu zaman psikolojik olarak bizleri çöküntüye uğratabilir.

Ruminatif düşünceler, kafamızın içerisinde tekrar eden düşünceler ya da fikirler olarak adlandırılmaktadır. Ruminatif düşünceler, genel olarak olumsuz düşünceleri ve kötü anıları kapsamaktadır. Örnek olarak, yaklaşan bir sınav ile ilgili sürekli endişe etmek ya da geçmişte yaşadığımız bir olay ile ilgili aşırı düşünmek… Bu tarz olayların zihnimiz içerisinde sürekli tekrar etmesi durumuna aşırı düşünme ya da bir diğer adıyla ruminasyon adı verilmektedir.

Aşırı Düşünme Sebepleri Nelerdir?

Pek çoğumuz, özellikle kendimizi üzgün ya da endişeli hissettiğimiz zaman, rumunatif düşüncelere kapılabiliriz. Peki, tekrar terar düşünmemize sebep olan şeyler nelerdir? Yapılan araştırmalar sonucunda aşırı düşünmenin sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Belirli bir stres etkeni, örnek olarak toksik ilişki ya sınav stresi
 • Düşük özgüven
 • Mükemmeliyetçilik
 • Yakın ya da geçmiş zamanda yaşanan travmatik bir olay
Aşırı Düşünmek
Aşırı Düşünmek

Aşırı Düşünme ile Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Zihnimizin içerisinde yer eden olumsuz düşünceler, zaman içerisinde bizi yıpratmaktadır. Bu durumla başa çıkabilmek kimi zaman bizleri zorlayabilir, fakat unutulmaması gereken bir şey var ki, bu durumla şimdi mücadele etmezsek, ilerleyen zamanlarda istenmedik sonuçlar yaşamamız oldukça mümkündür. Bu sebepten ötürü psikolojik olarak destek almalı ve kendimizi daha iyi hissetmeliyiz. Psikolojik destek dışında kendimizin de yapabileceği birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında yazı yazmak, kendimize zaman ayırmak, kitap okumak, seyahate çıkmak, enstrüman çalmak, spor yapmak gibi faaliyetler yer almaktadır. Ayrıca aşırı düşünme eyleminden kaçmak için meditasyon yapabilir, ruhumuzu ve bedenimizi dinlendirebiliriz. Meditasyon yöntemi, aşırı düşünme eylemini yönetebilen bir olgudur. Meditasyon ile aşırı düşünme eyleminden rahatlıkla kaçabilir ve zihnimizi dinlendirebiliriz.

Hepsi ve daha fazlası için Mevam Psikoloji’yi takip etmeyi unutmayın!

 • Depresyon ve aşırı düşünme aynı şey midir?
 • Hayır, depresyon ve aşırı düşünme aynı şey değildir.

 • Aşırı düşünme psikolojik destek ile önlenebilir mi?
 • Evet, aşırı düşünme, yani ruminasyon psikolojik destek ile önlenebilir.

 • Aşırı düşünme için seans ücretleri ne kadar?
 • Aşırı düşünme eylemi için yapılan seans ücretleri, seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

  [Toplam: 1 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.