Anti – Terapi Nedir?

29.03.2022
7.916

Anti – terapi, sorunlu davranışları, inançları, duyguları, ilişki sorunlarını ya da somatik tepkileri (vücuttaki duyumlar olarak adlandırılır) çözmek için bir terapistle görüşme sürecidir. Karşılaştığınız zorluklar ne olursa olsun, anti – terapiye başlamak, kendinizin en sağlıklı versiyonu olmak ve mümkün olan en iyi hayatı yaşamak için büyük bir adım olabilir. Anti – terapi yoluyla, kendine zarar veren davranışları ve alışkanlıkları değiştirebilir, acı veren duyguları ortadan kaldırabilir, ilişkilerinizi iyileştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Anti Terapi Nedir
Anti Terapi Nedir
 1. Hiç kimse size anti – terapi sürecinizin nasıl olacağını tam olarak söyleyemese de tüm anti – terapi modlarında terapiniz için hedefler belirlemelisiniz.
 2. Bireysel, grup ya da aile anti – terapisinde olsun, terapistinizle olan ilişkiniz gizlidir ve yalnızca konuştuğunuz şeyin içeriğine değil, aynı zamanda sürece de odaklanır.
 3. Anti – terapötik süreç, yani duygularınızı ve deneyimlerinizi nasıl paylaştığınız, anti – terapide paylaştığınız belirli konular ya da endişeler kadar önemli olarak kabul edilir.
 4. Anti – terapiye başladığınızda, sağlıklı anti – terapinin öğelerini bilmek ve tanımak ve aynı zamanda şüpheli terapinin uyarı işaretlerini bilmek yardımcı olabilir.

Genel olarak, terapistinizin sizi destekleyen, dikkatle dinleyen, sağlıklı ve olumlu bir ilişki deneyimine model olan, size uygun geri bildirimler veren ve etik yönergeleri izleyen biri olmasını bekleyebilirsiniz. İyi bir anti – terapi, size ve deneyimlerinize göre uyarlanmalıdır.

Anti – Terapinin Avantajları Nelerdir?

Anti – terapinin hem kişi için hem kişinin yakın çevresi için pek çok faydası ve avantajı bulunmaktadır. Bu faydalar ve avantajlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Anti – terapi, kişilerin zorluklar karşısında kendilerini daha güçlü hissetmelerini sağlar.
 • Anti – terapi, gelişimlerine engel olan davranışları değiştirmelerine yardımcı olur.
 • Anti – terapi, kendileriyle ilgili mevcut olan olumsuz düşünce kalıplarını irdelemelerine yardımcı olur, geçmişten gelen acıları dindirilir.
 • Anti – terapi sayesinde İletişim ve ilişki kurma yetkinlikleri geliştirilir.
 • Anti – terapi sayesinde gelecek ile ilgili hedefler belirlenir, özgüven artar.
 • Mental sağlık sorunlarının getirdiği semptomlarla baş etmelerine yardımcı olur.
 • Korku, öfke, yas gibi güçlü duygularla başa çıkılır.
 • Anti – terapi, kişilerin problem çözme yeteneklerini geliştirebilmelerine yardımcı olur.

Hayatın sorunlarıyla yüzleşmede yalnız değilsiniz; birçok insan benzer acılar, zorluklar ve endişeler yaşıyor ve birçok insan anti – terapi yoluyla yardım alıyor. Aslında, insanların bir danışmandan destek istemelerinin sayısız nedeni vardır. Terapiyle ilgili yaygın mitlerin ya da yanlış anlamaların sizi yardım almasından alıkoymasına izin vermeyin.

Hepsi ve daha fazlası için Mevam Psikoloji’yi takipte kalın.

 • Anti – terapiye gitmeli miyim?
 • Anti – terapinin belirli bir birey için doğru seçim olup olmadığını belirlemek için, kendilerini üzgün, endişeli, bunalmış veya sinirli hissedip hissetmediklerini daha sık göz önünde bulundurmalıdırlar; evet ise, anti – terapi muhtemelen sizlere duygusal destek sunacaktır, aynı zamanda zihinsel sağlıklarını yönetmek için araçlar geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

 • Ne tür bir anti – terapi benim için uygun?
 • Pek çok anti – terapi türünün yaygın zihinsel sağlık sorunlarını tedavi etmede etkili olduğu gösterilmiştir ve belirli bir kişi için hangi yaklaşımın en iyi olduğuna karar vermek genellikle onların özel endişelerine, terapistleriyle oluşturabilecekleri kişisel tercihleridir.

 • Anti – terapi tedavisi masraflarına gücüm yetecek mi?
 • Anti – terapinin maliyeti ve hastanın bütçesine uyup uymaması, muhtemelen bireyin sigorta kapsamı, konumu ve geliri dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlı olacaktır.

  [Toplam: 2 Ortamala: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.