Anksiyete Kaygı Bozukluğu

14.12.2020
1.789

Anksiyete bozukluğu ya da halk arasında bilinen adıyla kaygı bozukluğu sıkça karşılaştığımız durumlardan biridir ve ağırlaşması halinde psikoloğa danışılması gerekmektedir. Bildiğiniz üzere kaygı yaşamımızda olması gereken bir duygu birikimidir. Kaygılı olmak bizi her zaman en iyi ve en kötü senaryolara hazırlar. Ancak, yaygın anksiyete bozukluğunda yani kaygı bozukluğunda aşırı kaygılanmak bu hastalığın asıl nedenidir. Olur olmaz her şeyden kaygılanmak ve aşırı endişe duymak bu hastalığın başlangıcı olarak sayılabilir. Sürekli kaygı halinde bulunmak kişinin yaşamını engeller ve rutin olarak yapılması gereken şeyleri yaptıramaz bir seviyeye getirir. Bu durumda kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin profesyonel olarak kişiye özel terapi uygulanması gerekmektedir.

Anksiyete kişinin iyi bir şey olduğunda bile kaygılanmasını sağlar ve kişiye hayatı adeta zindana çevirir. Dolayısıyla herhangi bir belirti gösterildiği takdirde veya teşhis konulduğu takdirde acilen psikoloji danışmanlığı hizmetini almalıdır. Yaygın anksiyete bozukluğunun görülme sıklığı çok yüksek değildir. Ortalama olarak her 100 kişiden 5 kişi hayatının belirli bir kısmında bu problemi yaşamaktadır. Bu yaşanan psikolojik problem tabii ki kalıcı değildir. Kişiye özel terapilerle bu hastalık yüzde yüz bir şekilde giderilmektedir. 

Anksiyete(Kaygı) Bozukluğunun Çeşitleri Nelerdir?

Anskiyete(Kaygı) bozukluğu durumu 6 farklı şekilde karşımıza çıkar;

 • Panik atak
 • Travma sonrası oluşan endişe
 • OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk)
 • Sosyal fobi
 • Genelleştirilmiş kaygı bozukluğu
 • Agarafobi

Panik Atak

Yaygın anksiyete bozukluğunun çeşitleri kapsamında panik atak türü hastanın ölüm gibi bir tehlike arz eden bir husus olmamasına rağmen çok fazla korku ve endişe içinde olmasıdır. Panik atak hastalığı bireyin sanki kalbini durduracağını, kalp atış hızının çok hızlı attığını hissettirir.

Travma Sonrası Oluşan Endişe

 Bir birey herhangi bir travmatik bir olay yaşadığında göstermiş olduğu tepkileri ve davranışları gösteren endişelerdir. Yaşamış oldukları olaylar sürekli gözlerinin önlerine gelerek sanki tekrardan meydana gelecekmiş hissi yaşamaktadırlar. Dolayısıyla bu durumda meydana gelecek birtakım hususlar oluşabilmektedir. Bunlar ise; fiziksel sancılar, uyku problemi vs. olabilmektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu ( Saplantı Bozukluğu)

Bu anksiyete türünde bireyler sürekli olarak birtakım davranışları saplantılı bir şekilde devam ettirmeleri olarak tanımlanmaktadır. Bu kişiler kendilerine hakim olamamakta dolayısıyla sürekli bir korku içindedirler. Bu korkuyu bastırmak isteyen hastalarda ise, sürekli olarak ellerini yıkama, fişte ütü vs. bir şey kalmış mı diye kontrol etme gibi pek çok örnekleri bulunmaktadır. OKB ile ilgili daha fazla bilgi almak için Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Fobi

Bir diğer yaygın anksiyete bozukluk türü sosyal fobidir. Bu hastalığa sahip olan bireyler kalabalık ortamlara girmeye çekinen, bu tarz ortamlarda insanların kendisini aşağılacağı düşüncesinden dolayı tedirgin olma, kalabalık ortamlarda yemek yiyememe, düşüncelerini rahatça paylaşamama gibi pek çok hususlardan rahatsız ve huzursuz olmaktadırlar.

Genelleştirilmiş Kaygı Bozukluğu

Bu hastalığa sahip olan bireyler genellikle her konuda korku ve endişe duymaktadırlar. Bu hastalarda çoğunlukla, sınavdan düşük alma, eve hırsız girme, sevdiği bir hastalanması gibi kendi iradesinde olmayan konularda endişe duyan bu yüzden tüm gününü bu korkuyla yaşayan bireylere genelleştirilmiş kaygı bozukluğu hastalığı teşhisi konmaktadır.

Agorafobi

Agorafobi rahatsızlığı halk arasında çok bilinmese de yaygın kaygı bozukluğu yaşayan bireylerde çok görülen, bireyin kaygı bozukluğu yaşadığını farketmesiyle o an o süreçte kimsenin yardım edemeyeceği düşüncesinde olan bireyler agorafobi rahatsızlığını yaşamaktadır. Doğal olarak anksiyete yaşadığı o süreçte, metrolardan, otobüslerden, ormanlık alanlarından, sinema salonlarına gitmemeyi tercih ettikleri görülmüştür. Çünkü bu yerlerde olduğu takdirde doktoruna ulaşamayacağı düşüncesindedirler.

Anksiyete(Kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan hastalarda bu sayacağımız belirtilerden en az bir adet bulunmaktadır. Hiç bulunmama gibi bir durum söz konusu değildir. Yaygın anksiyete bozukluğunun belirtileri ise şunlardır: 

 • Belirgin bir neden olmadan korku veya endişe yaşamak. 
 • Sorunu çözmede ve konsantrasyon sağlamada güçlük çekmek. 
 • Aşırı yorgunluk, halsizlik ve baş ağrıları. 
 • Sürekli tedirgin hissetme. 
 • İyi bir şey olduğunda bile tedirgin, kaygılı olmak. 

Bu hastalığın belli başlı belirtilerindendir. Dediğimiz gibi yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan hastalarda bu belirtilerden en az bir tanesi bulunmaktadır. Sizde de bu belirtileri gösteriyorsanız Mevam Psikoloji anksiyete bozukluğu tedavisi hizmeti almanızda fayda olacaktır. 

    Sağlık hiçbir zaman ertelenmemesi gereken ihtiyaçların en başında gelmektedir. Herhangi bir sorun çıktığında kesinlikle bir beylikdüzü psikolog kliniği tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kişinin davranışları hem kendisine hem de çevresine zarar verebilir… 

Yayın Anksiyete Kaygı Bozukluğu

Anksiyete(Kaygı) Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Yaygın kaygı bozukluğunun sebepleri tam olarak bilinmese de pek çok farklı fikirler ortaya atılmıştır. Bunlar;

Çevresel Faktörler

Yaygın kaygı bozukluğu hastalığa sebep olan hususlardan bir tanesi çevresel faktörlerdir. Bu faktörlerde bireyin sevdiği bir insanı kaybetmesi, eşinden boşanma süreci, mecburiyetten dolayı yaşadığı şehri, okulunu veya işini değiştirmesi gibi pek çok husus çevresel faktörler arasında yer almaktadır.

Biyolojik Faktörler

Yaygın kaygı bozukluğu hastalığına sebep olan hususlardan bir diğeri ve en çok görülen faktörler arasında bulunan biyolojik faktörler; aile bireylerinden herhangi bir kişide daha önceden bu hastalığın olduğu görülmüşse, gelecekte de diğer bireylerde görülme ihtimalleri bulundurmaktadır.

Bilişsel Faktörler

Bu hastalığa neden olan diğer faktör ise bilişsel faktörlerdir. Bu faktöre göre yaygın kaygı bozukluğu hastalığı bulunan bireylerde belirsiz olan şeylere dayanamama durumu bulunmaktadır. Sonuç olarak bir iş başvurusu yaptığında bir birey geri dönüş sağlanacak dendiği halde geri dönüş sürecinde dayanamama durumu oluşmaktadır.

Anksiyete(Kaygı) Bozukluğunda Tanı Nasıl Konmaktadır?

Yaygın kaygı bozukluğu hastalığında tanı konması için öncelikle yukarıda belirtilen belirtilere sahip olması gerekmektedir. İlk olarak birey bu belirtilerden emin olduktan sonra bir doktora başvuru yaparak muayene süreci başlamaktadır. Doktor bu hastalığı taşıdğını düşündüğü bireye testler yapma ihtimali bulunmakla birlikte önemli bir süreci de göstermektedir. İkincisi bu süreçte hastaya pek çok soru sorabilir, birtakım araçlardan faydalanabilir veya testler uygulayabilir. Bu değerlendirme süreçlerinden sonra doktorunuz eğer kaygı bozukluğu hastalığını taşıyorsanız hangi aşamada olduğunuzu belirterek teşhisini koyma eğilimine geçecektir.

Anksiyete(Kaygı) Bozukluğu Tedavi Süreci

Yaygın kaygı bozukluğu hastalığı bulunan hastalarda öncelikle belirtilerin olup olmadığı süreci bulunmaktadır. Birtakım değerlendirmeler ve testler yapılmaktadır. Daha sonra ise psikoljik terapi ve yaygın kaygı bozukluğu tedavisi yapılma süreci başlamaktadır.

 • İlaç Tedavisi

Yaygın kaygı bozukluğu bulunan bir bireyde psikiyatri uzmanının değerlendirmeleri sonucunda ilaç tedavisi olarak depresyon ilaçları kullandırılmaktadır. İlaç tedavisinde istenilen husus hastanın kaygı ve her daim olan gerginliğini azaltmaktır. Bu tedavide kullanılan ilaçların ise ciddi ölçüde yan etkileri bulunmamakla birlikte, bağımlı yapma niteliği de yoktur.

 • Psikolojik Terapi

Yaygın kaygı bozukluğunda en çok tercih edilen tedavilerden bir tanesi psikolojik terapi yöntemidir. Bu nedenle tedavi sürecinde konuşma terapisi yapılarak hastanın zihninde var olan olumsuz düşünceleri azaltmak ve zamanla yok etmek için dolayısıyla da yerine olumlu düşünceler kazandırmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yaygın kaygı bozukluğu bulunan hastalarda kullanılan yöntem hastanın olumsuz ve karamsar düşüncelere neden olan hususlara detaylı bir şekilde inerek problemi çözebilmesini yöneltmektir.

Sizde bu problemleri yaşıyorsanız ve kurtulmak istiyorsanız pandemi koşullarına uygun olarak titiz bir şekilde hijyenik hale getirilen Mevam Beylikdüzü Psikoloji Kliniği ofisinde sizleri ağırlamak isteriz.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nedir?

Yayın Anksiyete Kaygı Bozukluğu olarak bilinen hastalık, insanın iyi olan durumlar dahil her şeye karşı tedirgin ve kötü bir şey olacakmış hissiyatı ile yaklaşmasına sebep olur.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete hastalığının en büyük belirtileri; endişe ve kaygı hali, halsizlik, yorgunlu, isteksizliktir.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Tedavisi?

Yayın Anksiyete(Kaygı) Bozukluğu rahatsızlığı yaşıyorsanız bir Uzman Klinik Psikolog’an destek alabilirsiniz.

[Toplam: 3 Ortamala: 5]
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. Cevriye yancı dedi ki:

  Uykusuzluk suçerken bile boğulma korkusu bu gece uyyamıyacam diye endişelenme akşam olacak diye bile endişeleniyorum